Souhlasím s Bártou. Jedině pokuty dle výše příjmu mají smysl

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 4.9.2010 | Rubrika: Reakce
policie_cr

Ivo Strejček jr. v článku „Vymění Vít Bárta maserati za starou škodovku“ (Euportál, 2. 9. 2010 http://www.euportal.cz/Articles/6498-vymeni-vit-barta-maserati-za-starou-skodovku-.aspx ) odmítl návrh ministra Bárty na progresivní pokuty. Nemohu jinak, než jeho argumenty odmítnout. Ne proto, že bych byl nadšený z Věcí veřejných, ale proto, že k podobnému systému jsem došel již dříve ve svých úvahách o řešení nedostatků v našem správním systému a nyní jsem mile překvapen, že v některých evropských zemích je dokonce již zaveden.

Sankce není náhrada škody

Základním problémem je podle mě nepochopení smyslu pokuty jako institutu. Mnoho z nás ji vnímá jako náhradu za škodu. Když chudák rozbije okno sousedovi, je správné, aby mu škodu za okno uhradil ve stejné výši, jako když stejné okno stejnému sousedovi rozbije boháč. O tom není sporu. Na rozdíl od úhrady způsobené škody je však smysl pokuty jen a pouze v demotivaci pachatele, resp. přestupce.

Když pojedete 160 km/h a policie vás zastaví, dostanete pokutu za překročení rychlostního limitu. A to i tehdy, když jste nikde nebourali a žádnou škodu jste nezpůsobili. Jaký je tedy smysl takové pokuty? Jen a pouze v tom, aby odradila od pokračování v činnosti, která je v rozporu se zákonem. Pomineme-li příjem státního rozpočtu, tak jiný smysl pokuty nemají. A v tom je jádro problému: většina lidí asi souhlasí se systémem pokut za přestupky. Má-li však být takový souhlas racionální a nikoli emotivní, pak musí být racionální i institut pokuty jako takový. S ohledem na výše uvedené, pokuta musí mít demotivační charakter.

Když pětitisícovku za přestupek zaplatí člověk s invalidním důchodem 8000 korun měsíčně, je logické očekávat, že demotivační efekt bude silný. Když však stejnou pokutu zaplatí úspěšný podnikatel s měsíčním příjmem v řádu milionů, je částka pokuty pod jeho rozlišovací schopností. Za žrádlo pro své křečky zaplatí více. Lze proto očekávat, že demotivační efekt se blíží nule.

Rozdílné pokuty? Rovná pokuta!

Je tedy rozdílná pokuta nespravedlivá? Ne. Má způsobit pokud možno stejný pocit újmy chudému i bohatému. Stejný pocit újmy však nelze docílit stejnou částkou pokuty u lidí s rozdílnými příjmy. Ostatně, jde skutečně o „rozdílnou“ pokutu? „Rovnou daní“ nenazýváme daň, placenou ve stejné absolutní výši, ale daň, která má rovnou (stejnou) sazbu, tj. stejné procento příjmu. Také nejde o porušení rovnosti občanů, na které poukazuje pan Strejček. Podobně lze reagovat na námitku o možném zaměření policie na bohaté řidiče. Propadnutí majetku u odsouzených mafiánů přinese státu větší příjem, než propadnutí majetku uličního zlodějíčka. Máme proto zrušit trestní stíhání drobných krádeží? Nebo organizovaného zločinu velkých mafiánů?

Poznámka o bohatství ministra Bárty podle mého názoru ztrácí smysl úplně. Je přeci jenom dobře, když bohatý člověk s luxusním automobilem navrhuje efektivní opatření proti bohatým pachatelům přestupků, navzdory tomu, že do skupiny bohatých patří Bárta sám.

Jakkoli si lze vymyslet desítky technicistních výmluv, proč „to nejde“ (jak české!), je pokuta, relativní vzhledem k bohatství pokutovaného, v principu jedinou pokutou, která plní účel své vlastní existence.

 

Jiří Zahrádka

18217 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Zapomenutý rozhovor se sestrou Lucií Obrana státu bez funkční domobrany je nemyslitelnáHořící kostely, zničené sochy: Útoky ze všech stran. Černý rasismus káže zničení "bílého" náboženství. Zbabělý klérus mlčí. I Francie v plamenech. Erdogan se chechtá. Budeme jen trpět a nebránit se?Vážení čtenáři, pomozte nám prosímEvropská unie: Covid-19 nepozastavuje právo uprchlíků na azyl

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Český antiislám žije! Pomozte nám jej propagovat - nové propagační předmětyUSA vyhlásily EU válku. Hospodářskou. Pompeo si jede koupit východňáry

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Nacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šuškáTomáš Etzler pro Alex Mynářovou: Drž hubu! Následoval tvrdý výlev
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění