Finanční perspektiva EU – nejisté vyhlídky

Autor: Petr Mach | Publikováno: 13.3.2006 | Rubrika: Ekonomika
Euro

Vyvrcholením uplynulého půlroku v EU (kdy jednáním předsedala Velká Británie, tedy její premiér Tony Blair) bylo přijetí návrhu tzv. Finanční perspektivy na léta 2007-2013. Víkend před Vánoci jednalo 25 premiérů o tom, kolik budou členské státy do EU platit příštích sedm let a jak budou shromážděné peníze přerozděleny.

Ačkoliv oficiálně se v EU vždy mluví o společných zájmech, ve skutečnosti šlo všem o to, o kolik kdo bude do EU platit více nebo méně nad rámec toho co z EU dostane. Šlo tedy o střet protichůdných zájmů, který zdánlivě neměl řešení. Přesto byla nakonec slavnostně oznámena dohoda a politici se rozjeli zpět do svých domovů, kde hlásili vítězství svých požadavků. Češi podle svého premiéra budou mít největší čistý příjem na hlavu, Poláci budou podle polského premiéra největším čistým příjemcem evropských dotací, Němci, Švédi, Rakušané a další čistí plátci budou podle svých premiérů doplácet na EU méně než dosud.

Podle premiéra Jiřího Paroubka bude ČR v letech 2007-2013 největším čistým příjemcem na hlavu mezi zeměmi EU, se ziskem 93 miliard korun po dobu 7 let, neboli její celkový zisk bude 651 miliard během příslušného období a přinese nám tak "jeden roční státní rozpočet zdarma." Bohužel, jedná se jen o premiérův předvolební výmysl. Z vyjednané dohody nic takového explicitně nevyplývá. Doporučuji všem zájemcům ať si ji sami pročtou:

http://ue.eu.int/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/misc/87677.pdf

Co tedy dohoda ve skutečnosti obsahuje?

Kolik budeme platit

Země budou platit do EU 1,045% národního důchodu (Česko tedy přes 1 mld euro ročně). Dohromady by příspěvky všech členských států měly hodit asi 120 miliard euro ročně. Dojednány byly následující výjimky z tohoto pravidla: Příspěvek Rakouska bude snížen o 0,075%, Německa o 0,15% a Nizozemí a Švédska o 0,2% HDP. Nizozemí dostane navíc další slevu 605 milionů a Švédsko 150 milionů euro během 7 let. Dále se bude platit na britskou slevu, která sice bude růst, ale nesmí přesáhnout 10,5 miliardy euro. Německo, Švédsko, Nizozemí a Rakousko navíc budou přispívat na britskou slevu o 75% méně než ostatní. Česko tak bude platit ročně na britský rabat 81 mil euro, Rakušané 26 mil euro.

Kolik dostaneme

Dohoda – navzdory premiérovu výroku – ovšem rozhodně neobsahuje, kolik z rozpočtu jednotlivé země dostanou!

Víme jen, že v průměru budou členské státy z EU dostávat stále méně, protože roste podíl na platby vně EU, na administrativu a "vnitřní bezpečnost". Zpět do členských zemí bude EU vracet 87% odvedených příspěvků.

Dále bylo vyjednáno několik výjimek a bonusů, které nad rámec standardních strukturálních dotací (o něž se musí žádat a jejichž přidělení nemůže EU slíbit): Během sedmi let dostane ČR s jistotou 200 mil euro pro Prahu, Německo dostane 300 mil pro Bavorsko a své východní země, Rakousko, Švédsko a Spojené království dostanou po 200 milionech, 2 miliardy dostane Španělsko a 1,4 miliardy Itálie, půl miliardy Polsko, 140 milionů Maďarsko, atd., atd.

Země s nadprůměrnou nezaměstnanosti mají navrch dostat 700 euro na jednoho nadprůměrného nezaměstnaného, to se ČR netýká, my máme (zatím) průměrnou evropskou nezaměstnanost.

Co se týče strukturálních dotací, má každá země stanoven strop. Např. je dojednáno, že ČR nemůže získat ze strukturálních fondů více než 3,3% našeho HDP. Odtud možná premiér Paroubek vyvodil čistý zisk pro Českou republiku ve výši 93 miliard. To je ale hrubá chyba. Strop vysoce převyšující příspěvek do EU byl stanoven i pro všechny ostatní země EU a všichni prostě čistými příjemci být nemohou! Strop není totéž jako skutečný příjem.

Závěr

Dohoda představuje 35 stran výjimek, úlev a slev a mimořádných plateb. Systém evropských financí činí ještě více nepřehledným. Z dohody naprosto nevyplývá, kolik z EU Česká republika dostane. Paroubkovo číslo je ničím nepodložené "hausnumero". Pro premiéra bylo snadné oznámit vítězství – vždyť účty se budou skládat až letech 2007-13.

CEVRO revue únor 2006

2961 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouSpolečnost Enes Fleisch, spojována s halal porážkami, začala pracovat přes odpor místní radnice na vybudování vjezdu, který nutně potřebuje pro zřízení jatek v bývalém klatovském masokombinátuVáclav Havel pomáhal Georgi Sorosovi v budování celosvětové globalistické sluníčkářské diktatury elitEkoalarmisté v EU vylobovali novinku: Od ledna končí benzín Natural 95, bude nový ekologický, který může zničit auto a zvýšit spotřebuBrutální bitka s lopatami mezi romskými a ukrajinskými dělníky. Podívejte se

euServer.cz

Politicko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“Zpěvácké vystoupení zpěváka Hutky, kterou trapnost na Letenské pláni vygradovala až k transcendentnu...

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Imigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na videoKuba bombasticky oslavila své 500-letí

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODSChvilkaři zvedli ze židle Jaroslava Foldynu: To třicet let chrápali, teď se vzbudili a chtějí dělat pořádek? Kdo ho udělá? Kalousek, který se s nimi producíruje?!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění