Je na prahu 21. století slovo „vlast“ prázdným pojmem?

Autor: Ondřej Šlechta | Publikováno: 15.3.2006 | Rubrika: Zamyšlení
lev

Co to je, když se řekne „vlast“? Pojem pro stát, kde žijeme ? Či snad název pro zemi, ve které jsme se narodili ? Osobně si myslím, že odpověď je dvojaká. Vlastí pro nás samozřejmě může být jak stát, či země, ve které žijeme, tak místo, kde jsme se narodili. Ale také nemusí. Vezměme v úvahu příklad, kdy například nějaký člověk bude pracovat v Německu, bude mít tuto zemi rád, ale za vlast ji považovat nebude. Proč? Bude Čech a mateřské pouto bude cítit se svou rodnou zemí. Proto si myslím, že vlast je pro nás (nebo by měla být) země, ke které cítíme rodové pouto, ale také zodpovědnost za její budoucnost. Je nám vlastní. Lidé mohou žít roztroušeni po celém světě, na tisíce kilometrů od svého rodiště, a přesto se domů rádi vrací, milují svoji vlast, i když třeba dlouhou dobu žijí úplně někde jinde. Málokdy se stane, že člověk žijící v jiné zemi ztratí ke své původní domovině vztah a pojme za svou „vlast“ jinou zemi.

V současné době relativizace hodnot se však nabízí otázka, zda má dnes, v době globalizace a politické integrace, „vlast“ jako taková smysl a význam. Dříve byl vlastenecký postoj naprosto samozřejmý a padnout i třeba ve válce, v boji za svou vlast a národ, se považovalo za čest. Ale vlivem nástupu všemožných „pokrokových“ ideologií a postojů, začal být vlastenecký postoj označován jako dávno překonaný přežitek z dob minulých a nacionalismus za politováníhodné zlo, plodící války. Hlavně díky problematice Evropské unie, potažmo evropské integrace, získává dnes tato otázka zcela nový rozměr. Mnozí se dnes totiž vzhlédli v módní ideologii evropanství. Lidé, kteří se dnes s pýchou nazývají „Evropany“ (jakoby jejich odpůrci snad Evropany nebyli), považují rozdělování na „vlasti“ a „národy“ za zpátečnické a bojují za „novou Evropu“, Evropu nadnárodní, Evropu federalizovanou. Ale uvažujme, nebylo to náhodou vzedmutí právě patriotismu a národního cítění, co uspíšilo porážku nacistického Německa, coby také aspiranta na Velkou Evropu? Ačkoli se dnešní snaha federalizovat Evropu samozřejmě nedá úplně srovnávat s Hitlerovým plánem na „Gross deutsches Reich“, či se Sovětským svazem, který také aspiroval na vytvoření celoevropského celku, jisté kořeny dnešního „evropanství“ najdeme právě zde. Není pochyb, že jak komunismus, tak nacismus jsou ideologie protinárodní a protivlastenecké. Ani jednomu, ani druhému se vlastenectví a národní cítění porobených národů příliš nehodilo. Samozřejmě, při cestě k moci jak nacismus, tak komunismus pojmy jako vlastenectví a národ nadšeně používaly, bylo to však jen populistické gesto, sloužící k získání mas. Jakmile se tyto ideologie k moci dostaly, zmíněné pojmy z jejich slovníku najednou zmizely. Proč? Komunisté si nemohli dovolit rozbíjet ideologii „beztřídní společnosti“ důrazem na vlast a nacistům se národní cítění nehodilo proto, že dle jejich rasových teorií měla být polovina evropských národů buď zlikvidována, či odsunuta.

Osobně nemám rád dělání takovýchto závěrů na základě informací z minulosti, ještě jednou opakuji, že se nesnažím dávat mezi pojmy „dnešní EU“, „nacismus“ a „komunismus“ rovnítka, jde mi však o postižení základního problému, a to podobnosti rétoriky dnešních odmítačů vlastenectví a nacionalismu z řad představitelů evropanství, podobnosti s jistými jevy z minulosti.

Jeden známý český euroskeptik kdysi v nějaké internetové diskusi prohlásil toto, „evropanství je jako marxistická dialektika“. Měl tím patrně na mysli jednu věc. Stejně jako Marx ve své filozofii hovoří o dialektice dějin, o přechodu od otrokářství, přes kapitalismus až ke „zlatým zítřkům komunismu“, tak nadšení „Evropané“, či „europeisté“ (použiji-li oblíbený obrat Václava Klause), dnes podobně mluví o přechodu ke „zlatým zítřkům jednotné Evropy“. Pojďme si tedy jen ve stručnosti připomenout výroky jistých nechvalně známých osobností a posuďme, zda podobné výroky dnes (byť v trochu pozměněné podobě) neslýcháme též.

Kupříkladu Lev Trockij, guru evropského komunismu, kdysi prohlásil: „Úkolem evropského proletariátu není zachovat na věky hranice, nýbrž je naopak revolučním způsobem zrušit. Žádný status quo, nýbrž Spojené socialistické státy evropské“. Že s pojmem „Spojené státy evropské“, občas kalkulují i některé bruselské elity, snad netřeba dodávat. Mě ale osobně trochu mrazí v zádech, když z úst „proevpropských“ politiků slýchám slovní obrat, který se až příliš podobá jednomu výroku, který kdysi pronesl protektorátní ministr propagandy Emanuel Moravec. Tento kolaborant totiž jednou doslova řekl: „Spíše než Čech jsem Evropan a socialista“.

Současná světová situace a výzvy globalizace samozřejmě vyžadují spolupráci mezi jednotlivými státy. Z tohoto hlediska odmítám izolacionizmus stejně jako „evropanství“, či vytváření v praxi neuskutečnitelného „evropského národa“. Ať však jde o volnou spolupráci suverénních evropských států založenou na spontánním řádu a ne na direktivě z jednoho centra. Dnes z Bruselu. Já osobně jsem v této otázce velmi nakloněn názorům prezidenta Klause a jeho „Evropě vlastí“. Láska k vlasti a národu je totiž cit, který se racionálně velmi těžko vysvětluje. Skoro by se dalo říci, že vlasteneckému a pro-národnímu postoji člověka jako takového nenaučíme, pokud daný cit a vztah ke své zemi nemá a není v něm pěstován odmala. Ke svým rodným zemím a národům, bychom ve vlastním (existenčním) zájmu měli zachovávat vřelý vztah. Jinak zanikneme. Proto nehledejme spásu pro budoucnost ve všelijakých postmoderních a metafyzických pseudo-koncepcích. Nalezneme ji v návratu ke starým hodnotám, jako třeba v návratu k vlastenectví. Neboť jak říká staré moudro : Progresivismus Tě nezavede nikam, stará moudrost Ti ukáže cestu do budoucnosti.

Pro mě tedy pojem „vlast“ není ani na prahu 21. století mrtvý, ba naopak. Považuji jej za klíč k lepší budoucnosti. Jedině na bázi suverénních zemí, je podle mě možné vést nějakou spolupráci napříč národy. Jakákoli jiná snaha vytvářet nějaké „super-nadnárodní“ celky vždy selhala. Ani dnešní EU, směřující ke stále větší unifikaci, na tom není nijak růžově. Navíc si myslím, že svým zemím jsme toho moc dlužni na to, abychom je mohli odhodit jen proto, že si někdo vzpomene, že vlastenectví je údajně zastaralé. Není tomu tak.

3718 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení



Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Globalistická média nás označují za dezinformátory...Americký zánik je blízko. Amerika již neexistujeJak se bude žít v zemi s pirátskou vládou a premiérem Ivanem Batošem?Planetární diktatura nastupuje přes finance: BlackRock ovládne svět. Nahradí dolar nová měna? Peníze už jen digitální. Konec národních státůSrbský prezident Vučič pomohl Rusku vyhnout se plynovému vydírání Ukrajiny

euServer.cz

Socialistické pekloVolby budou soubojem konzervativních zastánců národního státu a progresivistů v čele s Piráty usilujících o „více Evropy“ a podporu imigrace a islamizace

ePortal.cz

“Prasečinky” v poštěDaně nás dusí

Eurabia.cz

Video: Ministr spravedlnosti vehemntně proti cenzuře v internetu!Rakousko příkladné v boji proti islámizmu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor: Znamení? Biden odstranil Churchilla. Trump ukončoval války, ale naštval mocnéJe to tu. Vzpoura hospod. I herec Pavel Nový. Roste to po celé zemi
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění