Kukaččí vejce Ústavy EU

Autor: Marek Benda | Publikováno: 17.12.2004 | Rubrika: Zamyšlení
Kapitol

O problémech návrhu evropské ústavy už bylo napsáno poměrně hodně. Mnohdy se ovšem zdá, že zmíněnou ústavu její zastánci vůbec nečetli a vycházejí pouze z přání co nejlépe naplňovat ideu sjednocující se Evropy. To je zajisté chvályhodné, ale pro ideu samu nesmí být opomíjen způsob jejího provádění.

Shoduji se s většinou kritiků, pokud se týká složitosti nové ústavy, její nepřehlednosti i zcela nepokrytého náběhu k přesunu dalších a dalších kompetencí na centrální úroveň. Na druhou stranu je ovšem pravdou, že v převážné většině kopíruje již existující strukturu EU. Chtěl bych ale zde poukázat na jednu novinku, kterou ústava přináší a která je zatím stranou veřejné diskuse. Na rozdíl od současné situace, kdy byla Charta základních práv unie dokumentem pouze doporučujícím (pro nesouhlas některých zemí s její závazností), náhle je zcela beze změn přesunuta do těla ústavy. To je jistě daleko podstatnější změna, než kosmetické přesuny pravomocí mezi komisí, Evropským parlamentem a Radou ministrů.

Hodnotová diskuse k ústavě se soustředila na zmínku o křesťanských kořenech v preambuli (přičemž rozhodně nechci její význam nijak zlehčovat) a bohužel zcela opominula, že skutečnou hodnotovou orientaci vyjadřuje právě Charta. A ta je napsána jazykem nejradikálnější a nejagresivnější evropské liberální levice, jazykem bezhodnotovým, nerespektujícím tradiční uspořádání společnosti, ale o to rezolutněji požadujícím čím dál obskurnější práva pro každého. Jestli je něco hlubokým výrazem odklonu od tradičních hodnot zavedených zde tradicí římského práva a křesťanského pohledu na společnost, tak je to právě tato Charta. Už z rozsahu je patrné (tradiční svobody pojme 19 článků, různá nároková práva, zde označovaná jako Rovnost a Solidarita, také 19, ale podstatně delších), že se jedná o dokument z dílny radikálních rovnostářů a budovatelů společnosti, kde mají být všichni pokud možno zglajchšaltovaní.

Abych ale byl konkrétnější, pokusím se na několika případech (a jejich srovnání s českou Listinou základních lidských práv a svobod, která je nejen pro nás dnes závazná, ale je i velmi moderním dokumentem, neboť byla přijímána až na počátku 90-tých let a tedy se znalostí vývoje v této oblasti od II. světové války) poukázat na její hodnotové problémy.

Problém první je ochrana vlastnictví. Charta zná jen ochranu před zbavením majetku (vyvlastněním) a neupravuje ochranu před nuceným omezením vlastnického práva (z něhož vycházejí v ČR například rozhodnutí Ústavního soudu ve věci nájemních domů). V protikladu s tím obsahuje práva na ochranu zdraví, životního prostředí či spotřebitele (která jsou jistě chvályhodná). Pak je ovšem velmi pravděpodobné, že postupným výkladem bude jedno z opravdu fundamentálních práv (vlastnické) stále omezováno ve prospěch „veřejného zájmu“. Bez vyváženosti je ale nastolený trend cestou k socialismu s jeho kolektivním vlastnictvím.

Problém druhý spatřuji v zákazech diskriminace. Naše Listina garantuje všem základní práva a svobody bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti a řady dalších podmínek. Evropská Charta nemluví o garanci práv a svobod, ale o zákazu diskriminace a seznam podmínek ještě rozšiřuje o zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci. Jistě cítíme, jaký je mezi texty obrovský rozdíl! Autoři Charty jsou zřejmě v duchu agresivních „lidskoprávních“ organizací přesvědčeni, že je nesprávné, aby těžké práce či vojenskou službu konali především muži, aby až lidé jistého věku měli přístup k voleným funkcím či naopak, aby v jistém věku bylo možné odejít do zaslouženého důchodu. To jsou přece všechno diskriminační prvky, které budou zakázány! A to nemluvím o tom, že je jistě nezbytné garantovat příznivcům radikálních muslimských skupin nebo zastáncům rasové či třídní teorie základní práva a svobody, ale chci si uchovat právo „diskriminovat“ je tím, že nebudou moci vyučovat etiku na školách!

Třetím problémem je nepříliš nápadný útok na základní buňku západní společnosti, na rodinu. Na rozdíl od Listiny, kde je rodičovství chráněno a péče o děti a jejich výchova je právem rodičů, stejně jako je i nárok na ní právem dětí, Charta mluví pouze o právu na ctění rodinného života jedince a pak o právech dítěte na ochranu a péči a styk s oběma rodiči. Zase se v duchu tradic radikální levice upřednostňuje objektivní „dobrá výchova“ před hluboce subjektivními (tudíž všem tvůrcům nové společnosti co možno stejných lidí nepříjemnými) vztahy rodičů a dětí se všemi jejich povinnostmi a odpovědnostmi.

To jsou jen některé nejkřiklavější případy, přičemž jsem se ještě nevydal cestou laciné kritiky práva pracovat (že by inspirace Ústavou SSSR?). Jsem jenom překvapen, že nejhlasitějším zastáncem evropské ústavy v ČR je předseda KDU-ČSL, kterou jsem vždy pokládal za stranu, která vnímá důležitost ochrany soukromého vlastnictví, rodiny i respektu k tradičním hodnotám společnosti.

3838 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinůNová švédská agentura proti psychologickým operacím půjde po disentuBez Vás nepřežijeme...Dominik Hašek se rozhodl stát českou Čaputovou a už teď je pro smích celému národu

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

Eurabia.cz

Vláda Itálie odsouhlasila Kataru ideologickou kontrolu nad muslimskou komunitou ve své zemi ...Před pár dny Česká televize v dětském vysílání vyzvala děti, aby oslavily islám

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Kupka je kolaborant s ANO! PL patří Valentovi, lžou... Cože? Omluv se! Právě probíhá jednání středočeské ODS. Padla extrémní obviněníPreference ČSSD neodpovídají její práci, říká politolog Jelínek. Ministři pracovali v krizi možná lépe, než ti z ANO
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění