Registrace partnerů = vítězství státu nad člověkem

Autor: Ladislav Jakl | Publikováno: 20.3.2006 | Rubrika: Kulturní válka
Homosexuálové

Tak nám poslanci schválili registraci homosexuálů. Mnoho lidí si oddechlo, že tu letitou debatu už máme za sebou. Někdo výsledek vnímá se zadostiučiněním, jiný spíš se lhostejností, shrnutelnou do postoje: no, nadšen nejsem, ale když za to tak bojovali, ať to teda mají, nás to nic nestojí.

Patřím mezi ty, kteří nejásají, ba dokonce ani nejsou lhostejní. Myslím, že se stalo cosi, čehož důsledky pro nás všechny ještě ani dobře neznáme. A rozhodně neplatí, že nás to nebude nic stát. Zákon totiž nebyl o legalizaci, umožnění, povolení dělat cosi, co bylo dosud zakázané. Zákon je o povinnosti státu podporovat, preferovat, dělat státní instituci na požádání každé homosexuální dvojice, a to pouze na základě sexuálního vztahu.

Debata o zákonu se vede deset let ale deset let se vede špatně. Vede se mezi táborem pod praporem „povolit, nebránit“ a táborem „nepovolit, bránit.“ Oba mají své argumenty. Jenže oba se vůbec nezabývaly rolí státu a jednotlivce, rolí práva soukromého a veřejného. Zákon totiž nepřesouvá svazky homosexuálů z bodu minus jedna, tedy z věcí diskriminovaných, zakazovaných, podstandardních. Přesouvá je z bodu nula, z věcí standardních, ke kterým je stát neutrální, nevadí mu, ví o nich, nebrání jim, toleruje je, do bodu plus jedna, kdy stát zákonem vytvoří instituci, postátněný nadstandardní svazek, vztah tří (partner+partner+stát), který bude státem chráněn, podporován, zvýhodňován, oslavován, veleben, dáván za vzor. A to je ten problém.

Na začátku debaty stojí jeden omyl: manželství je prý právem heterosexuálů. Nikoliv. Manželství podle zákona o rodině je institucí státu. Stát určí podmínky, za kterých lze do něj vstoupit (i vystoupit) četná pravidla, která je nutné dodržovat, a partnerům, kteří se zaváží vše plnit, poskytuje řadu výhod. Na výhody není žádný nárok, jsou odměnou za plnění právě těch uložených pravidel. Pokud výhody někdo nemá, není to diskriminace. Být bez výhod není minus jedna, ale nula. Mít výhody není norma, ale plus jedna.

Není náhodou, že mnoho párů má rodinu bez uzavření manželství. Prostě nechtějí plnit pravidla uložená státem, nechtějí pustit stát do svého vztahu, protože jim výhody nestojí za to. Není náhodou, že dodnes neexistuje cosi jako registrované partnerství muže a ženy, tedy cosi jako měkké manželství, kde není definován veřejný zájem, zato výhody státu tam nějaké jsou. A nyní přesně toto měkké manželství - tedy výhody bez povinností - zavádíme, a to navíc jen u homosexuálů.

Cítím s každým rodičem, jehož dítě se projeví jako homosexuální. Cítím s každým, kdo si prožil léta ústrků a zesměšňování. Kvůli tomu ale nemusím hned podporovat zřízení nové státní instituce pro homosexuální partnery. Dělící čára v této věci není mezi pokrokovými liberály na jedné straně a rigidními konzervativci na straně druhé. Dělící čára je mezi lidmi, preferující svobodu a nezávislosti člověka na státu, včetně konzervativců i liberálů, a lidmi, kteří si myslí, že stát má řídit všechno. I intimní vztahy.

Ladislav Jakl, tajemník prezidenta republiky
psáno pro deník Metro

3145 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění