Selhání eura by bylo pro Brusel ranou z milosti. A očistou Evropy

Autor: František Matějka | Publikováno: 25.11.2010 | Rubrika: Zamyšlení
no_euro

Státy, škemrající v EU o pomoc, už se řadí do fronty u pokladny. Nevěřím, že o nich Brusel nevěděl v době, kdy připravoval záchranné plány pro Řecko. Po něm nyní přichází Irsko a Portugalsko. U Španělska je to jen otázkou času.

Současné politické pojetí existence Evropské unie je mimo jiných pseudosolidárních pilířů postaveno na existenci jednotné měny. Náklady na její zavedení na straně států i soukromého sektoru a zejména její udržení už stály stovky miliard eur, které národním státům chybí jinde, a které nezaplatil nikdo jiný, než občané členských států. Ostatně tak je to se všemi politickými cíli Unie, které jsou postaveny na principu novodobého pojetí politické solidarity i s těmi, co si to za nedostatek pokory a vlastní odpovědnosti absolutně nezaslouží. V České republice máme s povinnou solidaritou k podobným skupinám své zkušenosti. K politicky deklarovaným cílům v reálné životní praxi nevede, ale stojí nás hodně.

Nedávno v Bruselu proběhl summit, na kterém se jednalo o zavedení společné hospodářské vlády Unie a v souvislosti s tím i o pokračování plánu na záchranná opatření pro členské státy v případě, že se dostanou do podobných obtíží, jako Řecko. Jistě není náhoda, že v té době se o nových potížích dalších členských států eurozóny nikdo z jejich představitelů nezmínil. Uběhlo pár týdnů a z „ničeho nic“ se objevily první diplomatické testovací balónky z Irska a Portugalska. Naprosto stejně to bylo i s Řeckem. Ještě na konci března tohoto roku prohlásil šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, že „Řecko nepožádalo MMF o pomoc a zatím nevykazuje známky potřeby okamžité záchrany. V současné době nejsou patrné žádné známky, že by Atény potřebovaly obdobnou pomoc (pozn.: jako je záchranný balík). Jsme připraveni Řecku pomoci, ale je jasné, že dnes není jisté, zda pomoc bude naprosto nutná.“ Jak to dopadlo o pár měsíců později už dobře víme. Už v květnu dostalo Řecko od EU a MMF příslib pomoci v rekordní výši 110 miliard eur.

Před pár dny se podobná slova ujištění opakovala u dalších států eurozóny, což v diplomatické řeči neznamenalo nic jiného, než že se schyluje k dalšímu zcela chybnému projevu falešné solidarity. Ta „nejistota“ trvala jen pár dnů. Malá a zadlužená ekonomika Portugalska má velmi špatné vyhlídky růstu. Výnosy portugalských vládních dluhů v poslední době rostly podobně prudce jako dluhopisů irských. Na stole ani omylem neleží otázka, zda budou některé státy v EU opět „solidárně“ platit dluhy jiných, ale kolik to bude stát tentokrát.

Velmi dobře rozumím boji Bruselu za udržení eura. Společná měna je totiž primárně politickým nástrojem k ryze politickému ovládání. Proto za něj boje všemi dostupnými prostředky. A nutno bohužel dodat, že k takovému postupu, který Brusel nestojí ani jedno euro, neboť sám žádné neprodukuje, mají zatím stále ještě mandát od národních vlád a tedy i občanů, kteří je volí. Jenže po Řecku, Irsku a Portugalsku je tu nejen Španělsko, ale například i Itálie, o které se zatím taktně mlčí. A jak jest z historie známo, všechno má svou cenu. Dokonce ani záda daňových poplatníků členských států Evropské unie nejdou ohýbat donekonečna. Zdravý rozum si časem cestu najde. Ten, kdo za eurem zaklapne dveře jako první, se zapíše do historie zlatým písmem.

7118 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Čína předběhne USA, aby se stala největší ekonomikou světa už v roce 2028Konkretizace srůstání Bergoglia a zednářstvíS „Bidenem“ v Bílém domě musí nyní Kreml přeřadit rychlost. Pokud Bůh dá, Putin bude dbát ponaučení z dějin RuskaJestli chcete, abychom dále existovali a přinášeli Vám nemainstreamové politicky nekorektní zprávy, podpořte nás prosímFrancouzi vkládají v boji proti islamistickému separatismu nejvíce důvěry do Marine Le Pen

euServer.cz

Mezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizaceTajemný vojenský server Deagel předpovídá pro rok 2025 pokles populace na západní polokouli o více než 300 milionů osob. Prý platí, že čím vyspělejší země, tím bude více mrtvých

ePortal.cz

Jaké bude pokračování? Manželství jako soužití více osob bez ohledu na jejich pohlaví? Manželství jako svazek se zvířaty?Ve Spojených státech amerických už zase impíčují prezidenta.... Trump je vinen! Opravdu?

Eurabia.cz

Kuba má 4 své vakcíny! všímají si rakouské novinyKancléř Kurz volal dnes prezidentu Putinovi: Sputnik V

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Vláda si nouzový stav užívá. Firma z daňového ráje... A tak je to se vším, rozčiluje se poslanec HrnčířPirát z Bruselu volá po obměně garnitury. Dnešní „parta šílenců“ už se prý nedá komentovat bez sprostých slov
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění