Unie příliš šlapala na plyn

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 31.3.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 19

Adam Černý v článku “Unie dává nohu na brzdu” (HN 22. 3. 2006) nepřímo obviňuje odpůrce euroústavní smlouvy z podvodu. Když říkali, že nepřijetím euroústavy se vlastně nic nestane, byla to podle Černého jen “těšínská jablíčka,” která se časem “povážlivě scvrkla.” Kus účtu za dvojí odmítnutí evropské ústavy nyní údajně zaplatí “ti, kteří za nic nemohou.” Jakápak katastrofa že se to na EU bez euroústavy žene? Která neviňátka budou mít antieuroústavní Herodové na svědomí?

Těmi neviňátky jsou státy, které se ucházejí o členství v EU. Odmítnutí euroústavy popisuje Černý jako snad hlavní příčinu nynějšího váhání o přibírání dalších členských států a úvah o nahrazení plného členství privilegovaným partnerstvím. Snahy jasně stanovit hranice budoucí Unie vidí jako značné politické riziko. Jaká jsou však fakta?

Odpor k rozšíření není nový

Za prvé, o nemožnosti rozšiřování EU donekonečna se debatovalo již dávno před odmítnutím euroústavy. To samé platí o úvahách o vytvoření pásu “přátelských zemí,” které by například měly přístup na unijní trh, aniž by se staly členy EU.

Za druhé, současná EU funguje dobře na základě současných smluv a euroústava tedy není nezbytná. To přiznal i šéf Evropské komise José Barroso.

Za třetí, jak píše sám Černý, s Rumunskem a Bulharskem počítala už smlouva z Nice. Ta obsahovala i váhu hlasů jednotlivých členských států Unie se sedmadvaceti členy (tedy vč. Rumunska a Bulharska). V přístupové smlouvě byly hlasy přepočítány, protože nových členů bylo pouze deset (bez obou zmíněných balkánských zemí). Samozřejmě se tak muselo dít se souhlasem všech zúčastněných zemí.

Euroústava nic nezlepšuje

Za čtvrté, Adam Černý píše, že díky nepřijetí euroústavy “s každým nováčkem po Bulharsku a Rumunsku bude třeba změnit pravidla rozhodování.” To je pravda. Dle současných smluv jsou počty hlasů každému státu přesně stanoveny. Euroústava naproti tomu obsahovala univerzální definici počtu hlasů (odpovídající podílu obyvatelstva daného státu). Jenže tak, jako bylo možné dohodnout se na změně hlasovacích podílů v přístupové smlouvě, je možné dohodnout se na podobné změně s každým dalším přistupujícím státem. Že stávající členské státy budou těžko přistupovat na další snižovaní svého hlasovacího podílu a mohou proto zablokovat vstup nováčků? Ale na tom euroústava de facto nic nemění. I dle evropské ústavy by s každým dalším vstupujícím státem došlo ke snížení hlasovacího podílu stávajících členských zemí. A co je hlavní – i dle euroústavy by každý členský stát mohl přistoupení nového státu zablokovat stejně, jako na základě nynějších smluv.

Za páté, nechuť mnohých občanů EU přijmout do Unie například Turecko není způsobena nepřijetím euroústavy. Kromě obav z kulturní odlišnosti se západoevropané především bojí levné pracovní síly z chudších zemí či nemožnosti dotovat z eurofondů stále více chudých regionů. Na tom euroústava opět nemění vůbec nic.

I když by tedy euroústava byla přijata, neznamenalo by to automatické přijímání nových zemí do EU. Naopak – stejně jako dle nynějších smluv by s každým rozšířením musely souhlasit všechny členské státy.

Poněkud účelové spojení obecných unijních problémů s protlačováním euroústavy je proto od kvalifikovaného komentátora Adama Černého nemilým překvapením.

Jiří Zahrádka
www.euportal.cz
vyšlo v Hospodářských novinách

7368 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasněMuslimští zločinci? Sedm z deseti vězňů... Výbušná slova ze Západu: Češi, poučte se!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění