Návrh řešení problému DPH u projektů financovaných z programů EU neprošel

Autor: Simona Weidnerová | Publikováno: 1.5.2006 | Rubrika: Politika
Paroubek

Předseda výboru pro vědu, kulturu mládež a tělovýchovu PSP ČR PhDr. Walter Bartoš, se pokusil situaci vědeckých institucí ve financování evropských projektů a DPH změnit. Formou poslanecké iniciativy připojil příslušnou formulaci jako tzv. „Pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona o některých opatřeních ke zprůhlednění finančních vztahů v oblasti veřejné podpory, Sněmovní tisk č. 1185“. Dne 26.4.2006 byl však návrh novely zákona o DPH s pracovním názvem „DPH pro vědu“ společnými silami socialistů a komunistů zamítnut.

Všechny politické strany sice mají podporu vědy ve svých volebních programech a nedávno dokonce premiér Paroubek o významu výzkumu a vývoje plameně hovořil na půdě Akademie věd, ale i v tomto konkrétním případě se ukázalo, nakolik je vyslovované míněno vážně. V důsledku tak poslanci ČSSD a KSČM svým hlasováním vzkazují, že je jim milejší okamžitý efekt, tj. odvedení několika desítek milionů DPH do státní kasy, než 1,5 miliardy, které by se jinak mohly do státního rozpočtu (jako výnos z realizovaných projektů) vrátit později.

Návrh novely spočíval v tom, že doplněním nového odstavce do § 81 zákona o dani z přidané hodnoty by se vracela daň z přidané hodnoty z prostředků nenávratné zahraniční pomoci, včetně prostředků na projekty výzkumu a vývoje přicházející ze zdrojů Evropské unie.

Nepřijetím navrhovaného ustanovení tak pokračuje varovný stav, kdy vklad ČR do společného evropského fondu, určeného na financování výzkumu a vývoje v rámci EU, je již nyní větší, než suma prostředků, které se nám formou financování projektů v rámci tzv. Šestého rámcového programu (FP6) vracejí. Na základě výsledků hlasování ve Sněmovně lze očekávat, že se tato situace bude nadále dramaticky zhoršovat.

Českým vědcům se vstup do evropských projektů nevyplácí, ředitelé a ekonomové vědeckých institucí tak již nyní dopředu omezují své pracovníky v podávání dalších evropských projektů, protože zkrátka prostředky na úhradu DPH nemají. Současné řešení úhrady DPH na úkor režijních nákladů znamená, že tím chybějí vědeckým ústavům peníze na běžný chod instituce nebo na opravy a údržbu. Vědecké instituce a vysoké školy tak přicházejí o významný zdroj financování, který je v západních zemích hojně využíván. Vytváří se tím paradoxní stav, kdy méně rozvinuté nové země EU financují výzkum v rozvinutějších zemích!

Celková vrácená DPH za celý 6. rámcový program EU by představovala pouze jednu sedminu ztráty, se kterou na základě dnešního rozhodnutí poslanců bude nyní muset Česká republika za svou nízkou účast v 6. rámcovém programu vyrovnat.

Čeští vědci asi málo pláčou.

www.isea-cz.org

2997 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Viktor Orbán prohlásil, že středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexualismem, přistěhovalectvím a ateismemDalší buzerace z Bruselu...‚Bílé privilegium‘? Bílé děti z pracující třídy jsou v britském školském systému nejznevýhodněnější, jelikož systém upřednostňuje menšinyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Lyon: Řeznictví s vepřovým napadli imigranti plynemFrancie: Tatínek má z teroristického synka radost !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

To česká média zvorala. Musí se omlouvat. Útok na Trumpa se vymstilVy sobci! Je mi zle! Umělec, co trpí s covidem, má drsný vzkaz
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění