Komise zahájila proti ČR již 246 řízení pro porušení práva

Autor: Tomáš Břicháček | Publikováno: 2.5.2006 | Rubrika: ShortNews
EU - Vykřičník

Podle informací ČTK zahájila Evropská komise proti ČR za první dva roky jejího členství v Unii už 246 řízení pro porušení práva. Ve 160 případech byla procedura ukončena tím, že ČR nedostatky odstranila, nebo se věc vyjasnila. Jenom ve 26 případech nám Komise vytkla přímo porušení práva nebo jeho špatné zapracování (implementaci). Ve všech ostatních případech se stížnosti týkaly zpoždění při zapracovávání směrnic.

Z 86 neukončených případů je 63 v prvním stádiu procedury tohoto druhu řízení, které spočívá v zaslání formální upozornění. Do druhého stádia, kdy stát obdrží tzv. odůvodněné stanovisko, se dostalo 19 případů. Ve čtyřech případech, poté, co nezabralo upozornění ani odůvodněné stanovisko, podala Komise na ČR žalobu pro porušení práva u Evropského soudního dvora. Tyto čtyři případy se týkají zpoždění při schvalování zákona o hluku, který prezident Klaus vetoval, dále nedostatků v autorském zákonu a neúplně zapracovaných směrnic o uznávání kvalifikací lékařů a zubařů.

Z údajů Komise vyplývá, že v roce 2004, za prvních osm měsíců po rozšíření, bylo Česko mezi novými členskými zeměmi suverénně na prvním místě pokud jde o počet řízení tohoto druhu zahájených Komisí proti členským státům. Bylo proti ní zahájeno 145 řízení, zatímco např. proti Slovensku 107, proti Polsku jen 49. Odhaduje se, že i podle údajů za loňský rok, si Česko udrží svoje prvenství.

Jestliže ESD shledá, že členský stát nesplnil povinnost vyplývající pro něj ze Smlouvy ES, je tento stát povinen učinit opatření ke splnění rozsudku ESD. V případě, že tak neučiní, může mu ESD na návrh Komise uložit finanční sankce.

3431 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Viktor Orbán prohlásil, že středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexualismem, přistěhovalectvím a ateismemDalší buzerace z Bruselu...‚Bílé privilegium‘? Bílé děti z pracující třídy jsou v britském školském systému nejznevýhodněnější, jelikož systém upřednostňuje menšinyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Lyon: Řeznictví s vepřovým napadli imigranti plynemFrancie: Tatínek má z teroristického synka radost !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

To česká média zvorala. Musí se omlouvat. Útok na Trumpa se vymstilVy sobci! Je mi zle! Umělec, co trpí s covidem, má drsný vzkaz
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění