Co jíš-to volíš: italské volby očima kulinářských preferencí

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 5.5.2006 | Rubrika: Humor
Vlajka - Itálie

Když s těmi pravicovými a levicovými pokrmy a nápoji poprvé vyrukoval český prezident, mysleli jsme si všichni, že si z nás dělá srandu. (A nevěřte Zemanovi, že Klaus nemá smysl pro humor). Zda něco podobného řekl i za své poslední návštěvy Itálie nebo při večeři s italským velvyslancem, nevím, ale na italské předvolební sondáži se bohatě podíleli i vědečtí gastronomové, kteří volební šance analyzovali podle toho, co kdo jí. A ano – dělili pokrmy na pravicové a levicové, čímž Klause povýšili na cosi jako mezinárodního politicko-kulinárního proroka.

Ale dali si s průzkumem ještě piplavější práci a rozdělili si gastronomicko-politické preference nejen na pravicové a levicové, nýbrž ještě podrobněji podle jednotlivých stran.

Voličstvo Berlusconiho strany Forza Italia sestává z velké části ze vzdělaných, úspěšných a elegantních žen, které se z kuchařských programů Berlusconiho televizních kanálů učí, jak si udržovat štíhlou linii a jak v ní držet i své úspěšné muže. (Všímejme si, jak italské kulinářství stále míří a spoléhá na ženy). Po mnoha generacích zdravé špagetové obezity se štíhlost stala prvkem pravicovým – a to až do vysokého věku. Ne úplná vychrtlost tradiční anglické aristokracie, ani anorexie modelek hladovějících k smrti podle vkusu homosexuálních designérů – nýbrž štíhlost kompletních kontur zdůrazněných pevně přiléhajícími šaty z kvalitního materiálu a střihu. S pevnými hýžděmi a poprsím. To u žen. U mužů je to pevná vzpřímenost s nerozplizlým svalstvem, narovnanými zády a vztyčenou hlavou, plochou nebo jen mírně konvexní linií břicha, na níž pas kalhot sedí rovně, nesvažuje se pod břicho. Tak, aby se obešly i bez opasku. Tím dáváte najevo, že vaše linie a váha je trvale vyrovnaná a neprochází výkyvy hubnutí a tloustnutí. Tedy že nepodléháte ani obžerství, ani se nemučíte dietami.

Ukazujete tím duševní vyrovnanost a informovanost o nutričních kvalitách toho, co jíte. Vaším sloganem je lehkost, ležérnost. Sdělujete, že je pro vás důležitější kvalita než kvantita. Že sice můžete být labužníci – ale s mírou. Že z tradičního tříchodového oběda nebo večeře vám stačí jednou jen tortellini se salátem, podruhé pesce alla griglia bez předchozích těstovin, a nikdy, nikdy žádné sladkosti. Vína si jen usrknete, ale toho nejlepšího, a bohatě zapijete minerálkou San Pellegrino nebo San Bernardo. Mezi hlavními jídly nejíte nic. Žádné sendviče, žádné koláčky. Jedno piccolo kafíčko na jedno spolknutí jako bonbónek uprostřed dopoledne, druhé uprostřed odpoledne.

Každý na vás musí vidět, že vám na jídle moc nezáleží, neboť kromě něho máte i jiné zájmy. Vydělávání peněz a jejich rozumné utrácení. Sport a tělocvik. A kulturu, samozřejmě. Včetně toho Pavarottiho, který svou tloušťkou a chtíčem po špagetách je tak beznadějně a nenapravitelně levicový, že ho nedokázala převychovat ani ta jeho mladičká pravicová žena, která mu odebírala zpod úst talíře plné špaget s něžným napomenutím „basta, caro!“

„Kvalita – ale nač proboha s mírou?“ by bylo kulinářské heslo Finiho strany Alleanza Nazionale (AN), která je ještě konzervativnější než FI. Tu volí hlavně bonviváni, gurmáni a fajnšmekři libující si v radosti ze života v dobré společnosti. K tomu patří mírný ale nezastíraný sklon k požitkářství, udržování jakés takés tradiční kultivované etikety, včetně stolování, oblékání a inteligentní konverzace. S činorodě vytvářenými pokrmy připravovanými jak doma pro přátele, tak požívanými v dobrých restauracích. A s bohatým tokem vína, především červeného, o němž dnes všichni kulinární vzdělanci vědí, že obsahuje ty zdravé antioxydanty, které ničí hlavní příčinu stárnutí – volné radikály. (Konzervativci nikdy nemívali radikály v lásce).

Zdůrazňují, že italská kuchyně je sama o sobě nesmírně bohatá, různorodá a vynalézavá, takže nepotřebují podléhat svodům cizáckým a chraňpánbůh exotickým a dávají přednost ingrediencím a recepturám domácím. Takže svými chuťovými preferencemi vyjadřují vlastenectví hraničící s nacionalismem bez pocitu viny či špatného svědomí. Jejich apetit zahrnuje celou Itálii a k jejich typickým pokrmům by patřila rizota na lanýžích nebo sépiích, hříbkové ravioli, všechny druhy čerstvých středomořských ryb a vodních tvorů, kachní prsíčka v malinové omáčce s lehce osmaženými hříbky, zvěřina dlouze do měkkoučka dušená v červeném víně, křepelky a koroptvičky, jehňátko ve sladkokyselé marinádě agrodolce. Vše doprovázené pestrobarevnými contorni – zeleninovými oblohami utápějícími se v silném voňavém extra-panenském olivovém oleji. Pilně studují italské sýry, které opět zalévají štědrými loky vína. A nebojí se ani těch sladkostí.

Tělesnou linii si trvale udržují přibližně deset kilogramů nad zdravotně doporučenou váhu, což je udržuje v iluzi, že jsou stále fit, třebaže je občas zabolí játra či ledviny nebo oteče palec u nohy bolestivou dnou. To muži. Od svých žen budou stále očekávat eleganci, ale přijmou od nich mírnou ztrátu štíhlosti výměnou za dobrou náladu a zdravou smyslnost. Na přípravě jídla se se svými ženami budou podílet, občas je i rádi překvapí vlastí kuchařskou dovedností.

Třetí pravicová strana Lega Nord jsou severoitalští lokálpatrioti, pro něž na jih od Sieny začíná Afrika plná flákačů parazitujících na daních těžce pracujících Miláňanů, Turíňanů a Boloňanů. Zavilí antiglobalisté preferující pokrmy lokální a regionální. Jejich jídelní repertoár se vyznačuje jednoduchostí, šetrností, levností a nevynalézavostí, bez velké pestrosti či chuťových experimentů. Tak jak je dělávala maminka tatínkovi a před ní babička dědečkovi a dnes manželka jim. V kuchyni svým ženám nepřekážejí a nevědí, kde by tam našli nůž a kde kastrol, či jak umýt nádobí, aniž by jej polovinu rozbili.

Tolik kuchyně pravicová. Na levici mají Italové dva typy.

Democratici di sinistra (DS) čili „levicoví demokraté“ jsou socialisté spolu s reformovanými komunisty na čele s Prodim. V přístupu k jídlu a kulinárním požitkářství se na první pohled neliší od voličů AN, ale rádi se vidí jako kultivovaní internacionalisté gastronomicky zvídaví a otevření světu, hlavně tomu třetímu. Jejich kuchyně bude výrazně středomořská, ale s příměsí vlivů arabských a řecko-tureckých, vyjadřující jejich politické sympatie s umírněným islámem. Vína plnými doušky se však kvůli islámu vzdát nehodlají, to zase aby jemu dali statečně najevo, že to u nich nebude mít tak jednoduché, jak si myslí. Z jakéhosi podvědomého pozůstatku třídního uvědomění či proletářské nostalgie si udržují sušené těstoviny ve velkém množství jako základní pokrm, kde alleanzisté dávají přednost těstovinám čerstvým v množství menším.

Nereformovaní komunisté jsou neúprosní internacionalisté podléhající nejvíce vlivům cizáckým a globalizačním. Protože mají oslabený smysl pro rodinný život, na domácí kuchaření jim chybí čas, trpělivost i dovednost, takže dávají přednost stravování v levných restauracích, snack-barech a rychlojídelnách, často na stojáka u pultu. Od zjednodušené kuchyně čínské (zredukované na několik poitalštěných receptů) a turecké (zredukované na kebab) po McDonalda a KFC. Z italských tradic jim zbyly pizzerie a samoobsluhy s předvařenými jídly. Není jich na štěstí tolik, aby italskou kulinární kulturu ohrožovali víc, než regulace EU, které stále víc ztěžují život drobným soukromníkům včetně tradičních rodinných restaurací, trattorií a ostarií.

Politické klasifikace italských gastronomických průzkumů samozřejmě nelze přenést cele na českou půdu. Italská kuchyně se od české podstatně liší a co je v Itálii levicové, může být v Česku pravicové a naopak. I nám však bude stát za to v těch několika týdnech nabíhajících na volby si analyzovat, kdo z našich známých pravděpodobně bude volit koho, podle toho, co jí. Jinými slovy – co je v českém kontextu kuchyně pravicová a co levicová.

5369 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Bez Vás nepřežijeme...Bude ČR čistým plátce do rozpočtu EU už od příštího roku? Cítím se diskriminován. Mám pocit, že moje země byla ukradena nebo že jsem byl unesen a umístěn na neznámém cizím místě, které neuznávám jako domovUž běží tichá válka USA-RuskoPro-migračního francouzského aktivistu zamordoval migrant, se kterým spal

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ePortal.cz

Musíme si zvyknout na to, že budeme často posíláni do karantén nejrůznějšího typu. Budeme-li protestovat, budou to karantény horšího typuV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

ISLÁM NENÍ MÍRUMILOVNÝ SYSTÉMAnglická vláda přiznala, že úřady roky tolerovaly sexuální zneužívání děti muslimskými zločinci

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

„Vystrčili jsme zadky a Západ nás vo*el,“ říká český herec. Kolegové? Protekční děti. Ani Babiš si nepočteOtvíráme bránu pekel. Archivní dokumenty chování top umělců za tvrdého komunismu. Toho dne Libuška Šafránková vstala a soudruhovi řekla...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění