Je to v nedostatku přemýšlení?

Autor: Martin Horák | Publikováno: 12.5.2006 | Rubrika: Reakce
Ježíš

Tento článek je reakcí na „Deprese konzervativce z nadvlády Absurdistánu“ od pana Jiřího Zahrádky na Europortálu. Reakcí polemickou jen částečně a sice s tím, co pan Zahrádka vidí jako příčiny velmi realisticky popsané mizérie. S vědomím, že je vidí dost podobně jako jsem je viděl já asi tak před 5 lety a nadějí, že i on se může časem dobrat stejného poznání jako já – že totiž problém není u většiny lidí až tak v neochotě přemýšlet, ba dokonce nemusí být ani v nekvalitě uvažování, nýbrž v mylných axiomech. Jinak řečeno, příčina není intelektuální, ale duchovní. Tuto tezi se pokusím v následujícím dokázat.

Literatura podporující politicky korektní (=neomarxistické) teze je bohatá a vůbec ne jen primitivní. Ve službách ideologie, kterou pan Zahrádka právem kritizuje a která v souladu s jeho vývody skutečně směřuje k autodestrukci naší civilizace, je i spousta lidí vysoce inteligentních, včetně představitelů mnohých význačných univerzit. A že většinu intelektuálních koncepcí tvoří menšina a většina je přebírá? Tak tomu bylo v historii skoro vždy. Takže v čem to konkrétně je problém?

Jde o ty „principy, na kterých byl Západ vybudován“. Položme si otázku, proč právě evropská (a její odnož euroamerická) civilizace byly o několik řádů úspěšnější než všechny ostatní – a že těch ostatních bylo.

Proč se čínská, indická a další civilizace „rozvíjely“ tisíce let aniž v nich došlo k nějaké podstatnější změně k lepšímu a to včetně technologické? A téměř to samé platí – pro mnohé možná překvapivě – i pro Říši římskou – od dobytí Řecka a převzetí některých jeho předností až do pádu Říše tj. cca za 700 let zde nedošlo k žádnému podstatnějšímu zlepšení životní úrovně ani schopnosti uživit na stejném území více lidí. Ba i technologie vojenství – tedy toho, na čem Ř.ř. stála, nedoznala významnější změny a římský voják 5.st. po Kristu se mnoho nelišil od svého kolegy 300 let před Kristem.

To, co nám dnes připadá jako samozřejmé – to znamená například, že stejné území dnes uživí více lidí než před 300 lety a skoro všichni mají vyšší životní úroveň (například tekoucí vodu, denně maso a místnosti celoročně vytápěné na pokojovou teplotu neměla před 300 lety ani nižší šlechta) a také že samozřejmě máme mnohem účinnější zbraně, to začalo být samozřejmé teprve v křesťanské středověké Evropě – před tím nikdy a ve stejném čase nikde.

„Temný“ křesťanský středověk totiž dokázal vyvinout například: koňské třmeny (nezbytná podmínka rytířské jízdy), palné zbraně (střelný prach přitom vynalezli učenci čínští, nicméně jejich společnost ho nedokázala prakticky využít), zámořské loďstvo (kompas opět z Číny, nicméně tam opět bez užitku), trojpolní hospodaření, banky atd…. To vše přitom nebylo ani tak většími intelektuálními kapacitami, nýbrž uspořádáním společnosti. Navzdory dnes tak rozšířeným tezím byla středověká křesťanská společnost velmi svobodná a společensky mobilní – pochopitelně ne ve srovnání s dneškem, ale ve srovnání se společnostmi vycházejících z jiných duchovních proudů. V těch jiných byly lidé totiž natolik svázáni vládními=tradičními=náboženskými předpisy (Ježíš řekl: „Dejte císařovi, co je císařovo a Bohu, co je Boží“. Falešná náboženství taková ustanovení neznají a císař je obvykle bohem), že i technologická změna – o úsilí stát se třeba členem jiné kasty ani nemluvě - byla rouháním trestaným smrtí. Tudíž díky křesťanským principům, byť často dodržovaným značně nedokonale, se do cca 18-19. století stala euroamerická civilizace nejmocnější a nejbohatší a zároveň velice svobodnou a lidskou).

Potom ovšem tyto výsledky vzbudily lidskou pýchu na svůj rozum a snahu obejít se bez Boha. Výsledky se posléze dostavily: Zatímco v roce 1900 tvořili Evropané 25% světového obyvatelstva a podstatnou zbylou část planety ovládali, v roce 2000 to byly 4% a otázka zní, nakolik dokážou vládnout alespoň sami sobě. Pýcha na svůj rozum (již Adam chtěl „být jako Bůh, sám poznat dobré i zlé“ a stálo ho to vyhnání z ráje) vede k ignorování uvedených faktů a k přesvědčení, že svým „osvíceným“ rozumem a „vědou“ (uvozovky proto, že mnohé „moderní poznatky“ psychologie, psychiatrie a zejména sexuologie – o „vědách“ typu tender studies ani nehovořím – čím dál tím víc připomínají dogmata falešných náboženství, nepodložená žádnými důkazy kromě „důkazů“ typu „pokud s tím nesouhlasíte, tak jste tmář (fanatik, xenofob, fašista…)) dokážou překonat „předsudky“ – rozuměj křesťanské principy, na kterých naše civilizace vyrostla a s kterými také padne. Muslimové jsou jen prostředkem zkázy, kterou si Evropané na sebe strojí sami.

Mimochodem – heslo, které je na naší prezidentské standartě původně znělo „Pravda Boží vítězí“. Takto vymyškováno bylo zřejmě T.G.Masarykem, který žel pravděpodobně nebyl doopravdy křesťan a v praxi vždy znamenalo „pravdu“ toho, kdo zrovna vládne. Fakt, že tam stejně vlálo i za komunistů aniž by potřebovalo nějakou „pokrokovou“ korekci, není náhoda. A že tam nebude vadit ani ultraliberálům, je nasnadě.

Na závěr dodávám, že navzdory tomu, co jsem zde napsal o lidském rozumu, vím z vlastní zkušenosti, že k Bohu se lze i propřemýšlet a pročíst – mně se to povedlo před cca 4 lety v mých 40ti letech. Takže přemýšlejte (i pište) rozhodně dál, pane Zahrádko, uvažujete správným směrem a je zde reálná šance, že se z Boží milosti dopracujete nakonec k podobným závěrům jako já, tj. k pokoře nikoliv k pravdě nýbrž k Pravdě a pak už Vaše další přemýšlení povede On.

5715 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Žádat od Boha, aby ukončil tento pontifikát a dal církvi nového papeže, není projevem nerozumnosti, pýchy ani lehkomyslnostiNedivíme se Rusům, že nechtějí mít v Rusku neziskovku Člověk v tísni financovanou Sorosem, USA a EUPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

K čemu a komu slouží Templetonova cena? A proč ji dostal Halík?Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmo

Eurabia.cz

Boj proti IRA inspiraci na strategie boje proti islámu? Na teror je třeba odpovědět větším terorem?Exministr vnitra varoval před imigračními fanatiky a multikulti blouznivci

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Hrabe jim v hlavě. Kdyby toho nedostudovaného studenta viděl Havel, hodně by se divil. Jen poroučejí, to nemá s demokracií nic společného, varuje národ právník OrtmanPodvod, sviňárna. EU z nás dělá pitomce a vymýšlí čím dál větší kraviny, účtuje rocker Aleš Brichta
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění