Velkohubý návrh soudruhů z Bruselu. Spotřebitelé se nedoplatí

Autor: Ondřej Krutílek | Publikováno: 12.5.2011 | Rubrika: Politika
benzin

Evropská komise v době zvyšujících se cen ropy předložila návrh na revizi směrnice o zdanění energetických produktů. Jeho výsledkem bude zdražení nafty i alternativních paliv.

Nová regulace přichází s radikální změnou metodiky výpočtu energetické daně. Do budoucna má sestávat ze dvou složek. První má činit fixních 20 eur na tunu emisí CO2, druhá se má odvíjet od energetického obsahu konkrétního paliva. Dosud se zdaňuje objem, a to je podle Komise diskriminační. Zejména vůči biopalivům. Ta válcuje především nafta - stačí jí výrazně méně, aby podala stejný výkon. Kdo by ale od nové normy čekal narovnání podmínek, bude zklamán: biopaliva si naopak mají zachovat výjimky, například z uvedeného zdanění emisí oxidu uhličitého. A to sama Evropská komise už před třemi lety uznala, že využití biopaliv v dopravě je přinejmenším problematické. Nehledě na nepřímé důsledky v podobě celosvětového růstu cen potravin.

Pokud by revidovaná směrnice začala platit v roce 2013, minimální energetická daň na naftu do roku 2018 postupně vzroste o celou čtvrtinu, na zemní plyn (LPG a CNG) o více než 400 procent

V nejnevhodnější čas

Komise návrhem dala najevo, že po masivní legislativní akci v reakci na finanční krizi nezapomíná ani na dnes trochu upozaděný boj proti změnám klimatu. To je jeho hlavní poselství. Slovům komisaře Algidrase Šemety, že návrh přichází v nejlepší možnou dobu, protože údajně napomůže oživit skomírající projekt vnitřního trhu („pomůže změnit daňovou strukturu tak, aby podporovala růst a zaměstnanost tím, že zdanění přesune z práce na spotřebu"), člověk věří jen do chvíle, než vyrazí na benzínku a má tam zaplatit. Jistě, za cenu paliv nemůže jen EU. Znáte ale někoho, kdo by svůj hněv dávkoval podle konkrétní míry zavinění?

Tohle soudruzi v EU nedomysleli; sotva se svou iniciativou mohli přijít v nejnevhodnější čas. Konflikt v Libyi zvyšuje ceny ropy, Češi platí za naftu nejvíce v historii a v Německu kolabuje experiment s „ekologickým" benzinem E10. A do toho velkohubý návrh mající v důsledku vytáhnout z kapes lidí další peníze, aniž by bylo tak úplně jasné proč a na co. Pokud unijní vnitřní trh dnes skutečně něco potřebuje, pak především prostor pro svobodnou ekonomickou aktivitu. Komise však v praxi činí přesný opak. Daný návrh je toho zářným příkladem. Přitom by stačilo, kdyby „jen" omezila svou legislativní iniciativu a náležitě vynucovala normy, které již platí. Třeba pozapomenutou směrnici o službách.

Skvělá „biopalivová" budoucnost

Nová směrnice o zdanění energetických produktů se dotkne především nákladní silniční dopravy a potažmo spotřebitelů, kteří nežijí jen z toho, co si vypěstují nebo vyrobí doma. Což jsou, troufám si říct, skoro všichni. Taky se postupně smaže dosavadní výhoda vozů na LPG a CNG, o dieselech v osobních automobilech nemluvě. Namísto toho nás čeká skvělá „biopalivová" budoucnost, kterou nám ex offo naordinují rozumbradové z Bruselu.

Nejde o suverenitu, ale o peníze. I proto by se česká reprezentace v Radě EU a Evropském parlamentu mohla shodnout, aby přijetí této zhůvěřilosti zabránila.

Text původně vyšel 6. května 2011 v Lidových novinách.

 

Revue Politika 5/2011

5480 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe! Čeští občané jsou nespokojeni s EU. Vy je mi divíte? Diktát 5G před branami: Vysílač povinně i do nočního stolku? Další smrtící zátěž. Z kritiků dělat blbce? Studie i petice se množí. Co s těmi, kdo budou vzdorovat? Spánek, DNA, děti a rakovinaEvropská unie jasně prokázala, že podporuje sluníčkářskou gender homosexualistickou ideologii a že se vměšuje do vnitřních záležitostí našeho suverénního státu.Vážení čtenáři, pomozte nám prosímSluníčkáři napadli starší ženu, která se rozhodla postavit proti tomu, že „protirasističtí“ demonstranti v americkém Portlandu ničí fasádu budovy v jejím sousedství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Švédové složitě budovali policejní stanici v "neexistující" no-go zóně, teď řeší jak zajistit bezpečnost policistůNěmecko s Ruskem proti USA: Nord Stream 2 !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Český generál nekompromisně: Běloruská společenost není připravena Lukašenka odstranit. Vliv USA a EU na tamní dění? Kdyby to zkusily, tak... Divoká privatizace bytů, to je hlavní problém. Místostarosta pražského obvodu popisuje, co napáchal populismus devadesátých let
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění