Je PR politika Evropského parlamentu ohrožením svobody tisku?

Autor: Tomáš Kučera | Publikováno: 31.5.2006 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

Začátkem měsíce dubna letošního roku zveřejnila agentura Reuters zprávu o zvláštním způsobu motivace nezávislých médií ze strany Evropského parlamentu. Nejedná se však o žádnou novinku. Zvláštní program mající za cíl přilákat co nejvíce novinářů do Štrasburku a Bruselu na schůze Evropského parlamentu a zajistit tak pro parlament dostatečný prostor v médiích již běží údajně déle než dvacet let. Přitom stát se privilegovaným novinářem na půdě institucí EU, není nic až zas tak složitého. Stačí splnit několik málo základních podmínek. Nejdůležitější ze všeho je přijet do Štrasburku, pravidelně se účastnit parlamentních schůzí a podávat o nich informace pro mateřskou mediální agenturu. Za odměnu pak novinář obdrží denní diety ve výši tří set Euro, dále proplacenou letenku nebo jízdenku do Štrasburku, bezplatný přístup do vysílacích studií, nemusí platit za telefonáty a jako sladký bonus jsou pozvání na slavnostní večeře a bankety.

Co je ale pravou příčinou takovéto mediální politiky Evropského parlamentu? Důvodů je samozřejmě více. Nejčastěji je zmiňován palčivý problém naprostého nezájmu médií o dění v Evropském parlamentu. Evropský parlament vzhledem ke svému postavení a rozložení moci uvnitř institucionální struktury EU skutečně nepředstavuje vhodný objekt pozornosti médií. Není totiž tím typem parlamentu, na nějž je většina občanů členských států EU z domácího politického prostředí zvyklá. Evropský parlament je volen (od roku 1979) v přímých volbách podle různých volebních systémů platných v členských státech, EU s mandátem poslance na funkční období pěti let. Všech 732 poslanců se sdružuje v nadnárodních frakcích, představujících politické strany (ze současných 732 poslanců jich je 29 nezařazených). Z parlamentu ale přímo nevychází vláda, v případě EU je exekutiva svěřena Komisi. Evropský parlament sice nominuje a schválí předsedu nové Komise a jednotlivé komisaře, ale hlavní slovo při výběru členů Komise mají stále členské státy. Skutečnými tvůrci politiky EU jsou Evropská rada (summity nejvyšších představitelů členských států), Komise a Rada EU. Konec konců na Evropský parlament a EU jako celek nelze v žádném případě brát měřítka platící pro fungování a rozložení moci v klasickém národním státě. EU je ještě stále mezinárodní organizací, blížící se dnes svým uspořádáním zhruba konfederaci, ale vůdčí role v rozhodování patří stále členským státům a jejich politickým elitám.

Placení novinářů z rozpočtu Evropského parlamentu je nepochybně v porovnání ceny a efektivity dopadu na cílovou skupinu, tj. občany členských států, pronikavě levnější, než kdyby si evropský parlament platil kampaně u zavedených PR agentur. Renomované PR agentury účtují svým klientů za poskytnuté služby na profesionální úrovni astronomické částky. Například vedoucí pracovníci PR agentur si účtují zhruba okolo 500 liber za hodinu práce. Tento „nákladový“ census vede k tomu, že klienty PR agentur se logicky stávají především velké průmyslové a finanční skupiny. Přitom právě renomované PR agentury vedou v současnosti velmi úspěšnou mediální – informační válku ve službách různých průmyslových lobby a jsou tak významným hráčem evropské integrace. Dopad kampaní PR agentur není zaměřen pouze na ovlivňování rozhodování institucí EU a tvorbu legislativy ve prospěch svých klientů, ale také přímo na ovlivňování veřejnosti. PR agentury v rámci svých kampaní zakládají různá občanská sdružení a iniciativy, lobbující za zájmy jejich klientů. Jako příklad lze uvést vznik Národního sdružení kuřáků, které údajně vytvořila na popud svého klienta společnosti Philip Morris, PR agentura Burson-Marsteller. Další pozoruhodnou organizací je sdružení nazvané Informační projekt o globálním klimatu, údajně založený PR agenturou Shandwick a šířící dezinformace o změnách klimatu. Zadavatelem projektu měly být ropné těžařské společnosti. Na závěr několik příkladů podobných aktivit v prostředí EU. Německé zájmové skupiny energetického průmyslu veskrze PR agentury údajně vytvořily ekologická občanská hnutí, vedoucí kampaně proti výstavbě větrných elektráren, nebo Evropský průmysl odpadů dal pravděpodobně vzniknout lobbystické skupině Energie z odpadu, lobující u Evropské Komise. Ať tak nebo tak, tato efektivní strategie PR agentur vrhá do značné míry špatné světlo na nejrůznější občanská sdružení a iniciativy, vyvíjející záslužnou činnost například v oblasti ochrany životního prostředí, prevence kriminality, péče o občany s nejrůznějšími druhy postižení, nebo práce s mládeží. V očích společnosti jsou pak jakékoliv takovéto aktivity předem nazírány s despektem a nedůvěrou. Nejčastějšími asociacemi které občanu vytanou na mysl, při vyslovení slova občanské sdružení, jsou vypočítavost, netransparentnost, lobbysmus, zneužití institutu občanské společnosti a prostoru v médiích k prosazování vlastních hmotných zájmů a arogance.

V Štědrém financováním novinářů z rozpočtu evropského parlamentu pak také logicky vidí jednotlivé frakce v Evropském parlamentu výborný způsob pro vlastní zviditelnění se a účelovou propagandu v médiích členských států EU, kterou za kterou nemusí vydat ani Euro z vlastních stranických pokladen.

Ve svých důsledcích ale takováto PR politika vede přímo k ohrožení svobody tisku. Placení novinářů, zaměstnaných u mediálních agentur z rozpočtu Evropského parlamentu, není sice přímo korupčním jednáním, nicméně je minimálně silně neetické. Za tuto štědrou finanční podporu ze strany parlamentu je požadována protihodnota v podobě pravidelného informování o dění v Evropském parlamentu. Dá se ale celkem logicky předpokládat, že obsah takových zpráv se bude logicky snažit zavděčit svému štědrému chlebodárci. Ostatně o názorové pluralitě a svobodné diskusi na citlivá témata dalšího směřování evropské integrace si netřeba, vzhledem ke vnitřnímu klimatu panujícímu v evropském parlamentu, dělat jakékoliv iluze. Naprosto typickou ukázkou byl například ostrý výpad členů Evropského parlamentu vůči českému presidentu Václavu Klausovi, jako přímá reakce na pokus presidenta vyvolat demokratickou společenskou diskusi na téma Evropské ústavní smlouvy a současného směřování evropského integračního procesu.

Přesto všechno je informovanost občanů v ČR o dění v institucích EU a jejich rozhodování poměrně nedostatečná. Ve veřejnoprávních médiích je takovýmto informacím stále poskytován relativně malý prostor. Navíc u většiny společnosti chybí alespoň základní přehled o jednotlivých institucích EU a jejich fungování. Což zapříčiňuje, že pokud media o dění v EU informují, většina lidí bohužel neví jak s takovou informací naložit, nebo co pro něj znamená. Zeptejme se průměrného občana kolik zná českých poslanců EP, kolik zná frakcí v EP, co je to EDA, Olav, nebo dokonce Rada EU? Rozhodování institucí EU přímo či nepřímo ovlivňuje život více než 450 milionů občanů členských států. Nabízí se tedy otázka, nakolik lze takovouto neinformovanost občanů využít či lépe řečeno zneužít, k prosazení vlastních politik a cílů zájmových politických, nebo ekonomických skupin, v „zájmu“ občana.

2919 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krkuJsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění