Turecko do Evropské unie patří. Ale do jiné

Autor: David Hanák | Publikováno: 20.6.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Turecko02

Evropa chřadne. Je to dlouhodobý proces ztráty prestiže a ekonomických pozic. Oproti roku 1820 je podíl Evropy na světové populaci poloviční a obyvatelé stárnou. V roce 1870 tvořil ekonomický výkon Evropy zhruba polovinu výkonu celého světa, dnes pouhou pětinu. Započítejme ztrátu koloniálních říší a úpadek vojenské síly a máme před sebou pouhý stín bývalých velmocí Francie a Německa.

Jako nová Byzanc

Tomuto dlouhodobému úpadku má dle konstruktérů federalistické koncepce Evropská unie čelit dotacemi především do zemědělství či různými administrativně byrokratickými opatřeními. Výzvám otevřeného světa má čelit po byzantinsku, hordou nikým nekontrolovaných úředníků, kteří vymýšlejí často zcela nesmyslné směrnice. Prostě když se několik upadajících velmocí spojí, prý se stanou silnějšími. Tím lépe, když k tomu ještě získají vliv nad malými a menšími státy Evropy skrze většinové hlasovací procedury.

Jak do této představy zapadá přijetí Turecka do Evropské unie, které se nyní, poté co Kypr odblokoval přístupové rozhovory, přiblížilo?

Nijak. Vstup Turecka do Unie by znamenal konec federalistickým snům. Jen si to představte: v Evropském parlamentu by pak byl zhruba stejný počet poslanců za Turecko jako za Německo. Dotace do zemědělství, které stále představují největší díl rozpočtu Unie, by nešly už v takové míře do Francie, ale někam za Bospor. Ten utopický sen -konstrukce Evropské unie jako federace vedené Francií a Německem -by se znovu vzdálil do nedohledna.

Kouzlo volnější spolupráce

Existuje také jiná představa Evropské unie, kde je pro státy jako Turecko či Ukrajina místa dost. Je to Evropa národních států, které hrají prim na politické úrovni, aniž tím nějak brání ekonomické nebo politické spolupráci těch, kteří si to přejí. Evropa je prostě příliš rozdílná na to, aby měla jeden federativní mustr. Chtějí si Francie s Německem vytvořit federaci a tvářit se jako velmoc? Prosím, jestli baví německé daňové poplatníky platit kromě nákladů na sjednocení i francouzské zemědělce, ať tak činí, ale proč v tom mají pokračovat také například Britové a Nizozemci? Přijetí či nepřijetí Turecka je lakmusovým papírkem, kam Evropská unie kráčí. Zda k vytvoření nové Byzance, či otevřeného společenství nezávislých států. Ti politici, kteří vědí, že výzvám nelze čelit uzavíráním se do sebe a byrokracií, nic proti vstupu Turecka nemohou namítat. Po vstupu Turecka by se Evropská unie Byzancí ani nemohla stát, „barbaři“ by ji totiž dobyli zevnitř.

MfD 15.6.2006

9896 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Černoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiVážení čtenáři, pomozte nám prosímFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárstvíNelegální imigrant, který znásilnil nezletilou českou dívku u Lukavce, dostal dva roky, muži, který při Prague Pride spálil vlajku symbolizující homosexualistickou ideologii LGBT, můžou hrozit tři roky vězení!

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění