Homofobie a antisemitismus: v Polsku nebo v EU?

Autor: Maciej Ruczaj | Publikováno: 29.6.2006 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Polsko

Před více než rokem vydala Rada Evropy zprávu na téma antisemitismu na našem kontinentu. Ve francouzském Le Figaru se okamžitě objevil veliký článek na téma projevů nenávisti k Židům v Polsku jako hlavní baště "intolerance" v Evropě. Když se vyděšení politici ve Varšavě začetli do zmíněného raportu, zjistili, že ve skutečnosti počet projevů antisemitismu v Polsku je asi desetinásobně nižší než ve Francií, která po vlně protižidovských násilností zaznamenává trvalý nárůst emigrace členů této menšiny.

Jiní jsou bez viny?

Nyní Evropský parlament vydal sdělení, v němž kritizuje "růst intolerance, rasismu, xenofobie a homofobie" v několika evropských zemích: Belgii, Francií, Německu a právě v Polsku. A opět jako v případě antisemitismu se v podstatě celá pozornost médií a debatujících evropských politiků obrací výlučně k situaci v Polsku. Ve svém článku v HN tak činí i redaktor Martin Ehl (HN, 22. 6.). Zarážející je už fakt, že zatímco zeměmi západní Evropy otřásají případy, jako jsou vražda homosexuála Sebastiana Naucheta ve Francii, vraždy imigrantů v Německu a Belgii nebo útoky na synagogy a židovské hřbitovy, v případě Polska byl uveden jeden jediný incident - útok na rabína Michaela Schudricha, který se mimochodem setkal s okamžitou ostrou reakci vlády a prezidenta.

Vedle toho se v Bruselu řešily i některé výpovědi politiků Ligy polských rodin (nikoli členů vlády) na téma demonstrací organizovaných hnutími gayů. Otázkou však zůstává, zda je přípustné dávat stejnou váhu na jedné straně vraždám a násilnostem, a na druhé výpovědím několika politiků, které se navíc setkaly s okamžitou kritikou veřejnosti a státních institucí.

Evropská média píší o "latentním polském antisemitismu" a o tom, že pro Poláky "Židé jsou pátým nejméně oblíbeným národem" - a ani slovem se nezmiňují o tom, že v západní Evropě by takový průzkum zcela určitě dopadl podobně, ne-li hůře, když vezmeme v potaz skutečnost, že Izrael je v těchto zemích považován většinou obyvatel za největší hrozbu pro světový mír.

Mimochodem, článek v HN se objevil ve stejný den jako zpráva o navázání užší spolupráce mezi polským Institutem národní pamětí a izraelským muzeum Jad Vašem, která se má zaměřit na bádání o jak pozitivních, tak negativních jevech komplikovaných vztahů obou národů. Jeden z jeho zástupců, profesor Israel Gutman, při této příležitosti prohlásil: "Jak my, tak vy víte, že to, co se týká Poláků a Židů, jsou většinou stereotypy, které jsou využívané ve světě k šíření pomluv, že Poláci jsou zodpovědní za holocaust."

Ve Francii minulý rok zástupci hnutí gayů informovali, že počet fyzických útoku na homosexuály narostl o 64 procent. Stejný problém řeší i ultraliberální Nizozemsko. Naopak v Polsku minulý ombudsman Andrzej Zoll (osoba spojovaná s liberálními kruhy) přiznával, že se během svého působení od roku 2000 nesetkal s jedinou stížnosti na diskriminaci z důvodu sexuální orientace.

Jeho nástupce Janusz Kochanowski prohlásil, že mezi asi 150 tisíci stížnostmi, zaslanými do jeho kanceláře za poslední tři roky, se pouze 40 týkalo nějaké formy diskriminace. Podle týdeníku Ozon výsledky průzkumu nevládních organizaci (spojených s hnutím gayů) v roce 2004 ukázaly, že se kolem 90 % homosexuálů v Polsku nesetkalo s diskriminaci v zařízeních zdravotnické péče, úřadech a na místech veřejných (restaurace, diskotéky). Široce diskutované téma "pochodů rovnosti" za "práva menšin" se tedy spíše než respektu k jednotlivcům týká politických požadavků určitých organizací, které jsou v Polsku pochopitelně částí veřejnosti odmítány.

"Umlčet polskou hubu"

V Polsku - jako v každé zemi - se s případy násilí nebo nenávisti setkáme. Je ale sám nedostatek podpory pro požadavky nějakého hnutí totožný s intoleranci a diskriminaci? Nevadí spíše levicovým radikálům z Evropského parlamentu (zpráva byla přijatá především hlasy socialistů, komunistů a zelených) samá skutečnost, že je Polsko stále baštou společenského konzervatismu v EU? Nemá vytrvalá mediální kampaň, v níž se opakují nepodložená obvinění, politický účel?

Podle lídra eurosocialistů Martina Schulze je "intolerance nástrojem politického boje". Současná evropská praxe ukazuje, že i "boj proti intoleranci" se takovým nástrojem může stát. Spíše než s reakcí na ohrožení lidských práv máme zde co do činění s jednáním, které se podobá Chiracovu přístupu z doby irácké války: "Nepropásněte šanci držet hubu."

Jedná se o další - tentokrát v kulturně-hodnotové sféře - pokus, jak disciplinovat nové členské státy a ukázat jim jejich "místo v řadě".

Autor je publicista

http://hn.ihned.cz/

/titulek redakce/

7910 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Pikoru vyzvali k reakci a ta přišla drtivá. Kádrujete mi ženu? A to teprve začínámeUž zítra. Pod Křečkovými okny se chystá brajgl. Milion chvilek si přizval posily
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění