''Islám v Evropě - obohacení, nebo nebezpečí?''

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 10.7.2006 | Rubrika: Islám
Evropa

Přítomnost islámu na evropském kontinentě není zdaleka pouze novodobou záležitostí – jeho vliv na utváření Evropy se datuje již řadu staletí. V poslední době se však o islámu hovoří převážně v souvislosti s teroristickými útoky páchanými ve jménu islámu a s problémy komunit novodobých muslimských přistěhovalců do západní Evropy. Vznikají tak nové otázky nad budoucností Evropy, ve které islám hraje stále silnější roli.

Sborník "Islám v Evropě – obohacení, nebo nebezpečí?" shrnuje texty ze semináře se stejným názvem, který CEP uspořádal 14. prosince 2005, a přináší další doplňkové texty, které na nastolenou otázku pohlížejí z různých úhlů.

V části A sborníku jsou zařazeny příspěvky Benjamina Kurase – spisovatele působícího v Londýně, Zdeňka Müllera – arabisty působícího ve Francii, Tomáše Pojara – náměstka ministra zahraničních věcí a Jiřího Weigla – vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Benjamin Kuras vyzývá k sekularizaci islámu – k jeho odpoutání od státu a k jeho vstupu na volný trh idejí, kde by nenásilně soutěžil jak s jinými náboženstvími, tak s atheismem. Zdeněk Müller poukazuje na vykořeněnost muslimských komunit ve Francii, která je živnou půdou pro fanatismus. Tomáš Pojar vyvrací tezi, že by příčinou islámského terorismu byla chudoba. Jiří Weigl vidí problém v evropském multikulturalismu, který brání menšinám v přirozeném začlenění do společnosti a ponechává je v předměstských ghettech.

Do části B jsme požádali o příspěvek Luboše Kropáčka – orientalistu a afrikanistu, profesora Filosofické fakulty University Karlovy, Vladimíra Sáňku – ředitele Islámského centra v Praze, Romana Jocha – ředitele Občanského institutu a Bronislava Ostřanského – arabistu z Orientálního ústavu Akademie věd ČR. V tomto oddíle jsme přetiskli také rozhovor s Jiřím Weiglem, který vyšel v týdeníku Euro, a esej "Islamizace Evropy" od anglického politologa DavidaPryce-Jonese, který loni publikoval Občanský institut.

Do části C editorka zařadila grafy s počty a procentuálními podíly muslimského obyvatelstva ve vybraných evropských zemích.

Tento sborník rozhodně není černobílým pohledem na otázky spojené s přítomností islámu v Evropě, snaží se hledat příčiny vážných problémů, které jsou s tímto fenoménem spojeny.

Někdo by mohl namítnout, že problém "islamizace Evropy" se netýká České republiky, která žádné problémy s muslimskými komunitami ani islámským terorismem nemá. Problémy západní Evropy však mohou být pro nás velmi poučné. Je-li řada problémů umělého přistěhovalectví a vykořeněných ghett způsobena evropským modelem sociálního státu, který kombinací sociálních dávek, minimální mzdy, omezenou smluvní volností v pracovních vztazích a pokryteckým obhajováním multikulturalismu systematicky vytlačuje vlastní občany z pracovního trhu, pak bychom měli vidět, jakým směrem se nevydávat, ať už se samotný islám dokáže modernizovat či nikoliv.

Václav Klaus, 31.5.2006

www.cepin.cz

5675 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Žena v Belgii dostala 3 roky vězení za praštění jejího pronásledovatele z řad žadatelů o azyl dřevěnou tyčkouDlouhé pařáty George Sorose v USA i v ČR...Věra Jourová vyhrožuje státům, které se nechtějí podřídit diktátu BruseluPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

RUSKO V ŠIRŠÍCH SOUVISLOSTECH - díl 1.Angličti úřednici se snaží utajit rozsah muslimského sexuálního zotročování bělošských dívek!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Soudruhu Havlíčku! Ajaj, to je p*del! Ministr se pořádně spálil a lid se bavíLeda by si to Pavel Novotný udělal sám. Petr Fiala se vyjádřil k budoucnosti ODS
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění