Palestina: skutečně nelze rozeznat bílé od černých?

Autor: David Hanák | Publikováno: 16.9.2011 | Rubrika: Blízký východ
Vlajka

Mladé frontě Dnes minulý týden vyšel článek Marka Čejky „Palestina: šachy bez černých a bílých". Autor v něm zastává stanovisko, že v konfliktu mezi Palestinci a Izraelem nelze rozlišit, kdo je „hodný" a kdo „zlý", a že on sám coby odborník zastává bezhodnotový postoj „mezi", který mu umožňuje vidět historickou hloubku a celkovou složitost tohoto do značné míry trvalého konfliktu. Čejka jeho „neřešitelnost" přirovnává k filmům s Jamesem Bondem: kulisy se mění, ale konflikt zůstává. Na konci pak sumarizuje: Blízký východ není „western" s hrdiny v bílém a padouchy v černém.

Ano, úkolem odborníka je vidět věci „do hloubky"; neměl by podléhat prvním dojmům, ale naopak věci poznávat z více stran a od předmětu výzkumu si držet zdravý odstup. Aby ale daná data, údaje či události mohl řadit do nějakého smysluplného obrazu, musí (vědomě či nevědomě) vyznávat nějaké hodnoty.

V českém prostředí roli hodnot nejlépe vystihl filozof a někdejší ústavní soudce Vladimír Čermák (1929-2004), který ve čtvrtém díle svého opusu Otázka demokracie, píše: „,Bezhodnotový' postoj je postojem neživých marionet. Pouze na existenci základních sociálních hodnot si člověk uvědomuje i své lidské dimenze (...) umožňují mu (...) vždy znovu povstávat k otevřeným sociálním aktům (...)."

Jinými slovy, jsou to hodnoty, které nám umožňují (správně) konat. Pohled na konflikt, kdy oběťmi jsou obě strany, aniž bychom rozlišovali, která z nich je „více obětí" a která „více pachatelem", je ze své podstaty mylný. Pohled „mezi" totiž nejen zatemňuje skutečné pochopení konfliktu, ale ukazuje, že ten, kdo na něm trvá, je, jak tvrdí Čermák, „neživou marionetou", která přebírá hodnoty jiných, aniž by si toho byla sama vědoma.

Tak Čejka mluví například o účelové konstrukci nacionalismu (na základě českého, resp. německého příkladu) a neuvědomuje si, že ani tento názor není bezhodnotový. Jak ve své knize Národy nejsou dílem náhody upozorňuje Miroslav Hroch, jde (mimo jiné) o postoj Rosy Luxemburgové a dalších sovětských leninovců. Tedy: pokud si člověk (odborník, autor) sám nevyjasní své vlastní hodnotové postoje, stane se marionetou, loutkou hodnot jiných. V případě Čejkova názoru na nacionalismus hodnot marxistických. Bezhodnotová pozice „mezi", tak typická pro současné pojetí tzv. společenských věd, pak ve výsledku nepředstavuje žádnou výhodu. Právě naopak. Ukazuje nám, že za provázky autorovy mysli tahají hodnoty jiných.

Je pikantní, že na tuto stránku úvah v Čermákově myšlenkovém přínosu musím Marka Čejku upozornit právě já. Oba se považujeme za Čermákovy žáky. Navíc Čejka sám byl dlouhé roky jeho asistentem na Ústavním soudu a zdůrazňuje, že Vladimír Čermák byl jedním z nejdůležitějších lidí, které potkal. Dokonce se mu vrylo do paměti, jak spolu v televizi sledovali zmíněné americké westerny, kde byli oni „bílí" a „černí".

Pokud se Marek Čejka na tuto dobu rozpomene, pak by si měl v konfliktu mezi Palestinci a Izraelem položit několik zásadních otázek:

 

  • Ve které z obou společností funguje demokracie?
  • Ve které z obou společností existuje osobní svoboda a dodržuje se právo?
  • Ve které z obou společností existují nezávislé instituce jako například soudy?
  • Ve které z obou společností existuje základní úcta k jedinci, a to jak kmuži, tak k ženě?
  • Ve které ze společností je dětem dopřáno zažít bezstarostné dětství?

Až si na ně odpoví, pochopí, kdo hraje více s černými a kdo více s bílými figurkami. A přestane být marionetou v rukách jiných. (Čímž samozřejmě netvrdím, že jedni jsou „pouze" bílí a druzí „pouze" černí, natolik jsem o lidské nedokonalosti dostatečně poučen - i skrze myšlení Vladimíra Čermáka.)

Skutečný život není „kovbojkou", na tom se s Markem Čejkou rád shodnu. Ale člověk potřebuje vědět, co je „dobré" a co „zlé". Bez hodnot prostě není člověkem, ale loutkou.

Revue Politika 9/2011

 

Čtěte také:

Důsledky „demokratizačních“ procesů ve světě: Izrael v ohrožení

Izrael: Fénix z popela

Izrael - „největší hrozba světového míru“

Izrael a NATO

Izrael jedná jako teroristé

3871 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe! Čeští občané jsou nespokojeni s EU. Vy je mi divíte? Diktát 5G před branami: Vysílač povinně i do nočního stolku? Další smrtící zátěž. Z kritiků dělat blbce? Studie i petice se množí. Co s těmi, kdo budou vzdorovat? Spánek, DNA, děti a rakovinaEvropská unie jasně prokázala, že podporuje sluníčkářskou gender homosexualistickou ideologii a že se vměšuje do vnitřních záležitostí našeho suverénního státu.Vážení čtenáři, pomozte nám prosímSluníčkáři napadli starší ženu, která se rozhodla postavit proti tomu, že „protirasističtí“ demonstranti v americkém Portlandu ničí fasádu budovy v jejím sousedství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

Eurabia.cz

Švédové složitě budovali policejní stanici v "neexistující" no-go zóně, teď řeší jak zajistit bezpečnost policistůNěmecko s Ruskem proti USA: Nord Stream 2 !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Český generál nekompromisně: Běloruská společenost není připravena Lukašenka odstranit. Vliv USA a EU na tamní dění? Kdyby to zkusily, tak... Divoká privatizace bytů, to je hlavní problém. Místostarosta pražského obvodu popisuje, co napáchal populismus devadesátých let
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění