Talmud není zdroj terorismu

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 15.8.2006 | Rubrika: Reakce
Znak 01

Aby tak významný křesťanský představitel jako Michal Semín z Institutu Sv. Josefa mohl po tisíciletí vražedného křesťanského antisemitismu kázat Židům, že jim „chybí étos Ježíšova milosrdenství“, k tomu potřebuje hodně silnou hroší kůži, historickou amnézii a absenci studu. (čl. Izrael se chová jako terorista, MFDnes, 1.8.). To vše, a ještě notnou dávku ignorance a zlovůle pak potřebuje k tvrzení, že „Talmud má ve své povýšenosti vůči Nežidům mnohem blíže k islámu než ke křesťanství“.

Kdyby si jako poctivý teolog po vzoru renesančních papežů, kteří dávali talmud tisknout, než jej začala pálit svatá inkvizice, dal trochu námahu přečíst si aspoň některou z publikovaných a běžně dostupných anglických, francouzských nebo německých talmudických antologií, dověděl by se v kostce toto:

Talmud je souhrn debat přibližně tisícovky rabínů odlišných názorů, sepisovaných během pěti staletí a uzavíraných demokratickým většinovým hlasováním tom, který názor se má stát zákonem či doporučením k jednání. Ve všech těchto závěrech převládá pokora vůči Tvůrci a Jeho tvorbě. Nikde v těchto závěrech se nevyjadřuje povýšenost, pouze se žádá distance od nezákonných, nemorálních nebo nečistých praktik pohanů – proti nimž ostatně brojí i křesťanství.

Ve všech obecných lidských vztazích – etika, obchod, politika, soudnictví – talmudické závěry přikazují Židům se chovat k Nežidům stejně jako jeden k druhému. Absolutně závazný zákon z traktátu Chullin 94a praví:

„Tóra zakazuje Židovi klamat jakoukoli lidskou bytost, Žida či Nežida.“

A ještě přesnější uzákonění v traktátu Jerušalmi, RošHašana 57a zní:

„Před trůnem Tvůrcovým není žádný rozdíl mezi Židem a Nežidem.“

Dokonce podle některých závěrů se má Žid vůči Nežidům chovat ještě lépe, a to ze tří důvodů. Jedním je udržování míru, druhým je nepoškozování pověsti všech Židů, s vědomím, že neetický čin jednoho Žida se v očích mnoha Nežidů často stává stereotypem všech Židů. Platnost těchto zákonů se smí pozastavit jen když Nežid ohrožuje Židův život.

Základním etickým zákonem, který vyslovil rabín Hilel sto let před Ježíšem je „nečiň jiným, co nechceš, aby ti činili“. Z něho pak vycházejí všechny ostatní etické zákony, které, jak Talmud zdůrazňuje, musí vyjadřovat univerzálnost obecně lidského chování. Místo v životě věčném Talmud uznává všem Nežidům, kteří žijí podle sedmi základních Noemových přikázání, jak je shrnuje traktát Avoda Zara 8.4:

Usilovat o spravedlnost. Nezbožňovat hmotné modly. Nezneužívat náboženství k zlým činům. Neprovozovat sexuální zvrhlosti (krvesmilství, pedofilii, bestialitu). Nevraždit, nekrást a nejíst z ještě žijícího zvířete.

Vztah k Nežidovi se tedy vždy má řídit tím, co činí, nikdy tím, co je.

Talmud přikazuje pěstovat schopnost rozlišování mezi dobrými a zlými činy, přičemž definicí dobrého činu je to, jak přispívá ke zlepšování světa. Přiděluje každému odpovědnost za činy nejen vlastní, ale i činy druhých, na něž má vliv. Viz traktát Šabat 54b:

„Kdo může zabránit spoluobčanům v konání zla a nezabrání, je odpovědný za jejich zločiny. A jestliže může zabránit celému světu v konání zla a nezabrání, je odpovědný za zločiny celého světa.“

S vědomím, že psychika každého člověka obsahuje sklony k dobru i sklony ke zlu, mezi nimiž má svobodnou volbu, ukládá Talmud člověku povinnost se neustále v nových situacích učit rozeznávat mezi dobrem a zlem, etické principy neustále studovat denně je praktikovat.

Jestliže v očích významného křesťanského představitele tyto principy nemají nic společného s křesťanstvím, pak Bůh křesťanství ochraňuj.

MF Dnes 3.8. 2006

5941 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USANáš blok by byl bez migrantů ochuzen, káže eurokomisařka . Jedinými lidmi, kteří popisují imigraci jako problém, jsou podle Johansson „pravicoví extremisté“EU výměnou za peníze na koronaviru vyžaduje podvolit seBez Vás nepřežijeme...KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švédsko: Levicové noviny útočí na odpůrce vládní strategie proti koronaviru. Odpůrci jsou hlavně židé ...A opět muslimští imigranti zmlátili v Belgií policisty ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Xaver? Lipovská? Volba do ČT je tu a nastal poplach: Víme, kdo začal „blbnout”, a pročNoví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění