Talmud není zdroj terorismu

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 15.8.2006 | Rubrika: Reakce
Znak 01

Aby tak významný křesťanský představitel jako Michal Semín z Institutu Sv. Josefa mohl po tisíciletí vražedného křesťanského antisemitismu kázat Židům, že jim „chybí étos Ježíšova milosrdenství“, k tomu potřebuje hodně silnou hroší kůži, historickou amnézii a absenci studu. (čl. Izrael se chová jako terorista, MFDnes, 1.8.). To vše, a ještě notnou dávku ignorance a zlovůle pak potřebuje k tvrzení, že „Talmud má ve své povýšenosti vůči Nežidům mnohem blíže k islámu než ke křesťanství“.

Kdyby si jako poctivý teolog po vzoru renesančních papežů, kteří dávali talmud tisknout, než jej začala pálit svatá inkvizice, dal trochu námahu přečíst si aspoň některou z publikovaných a běžně dostupných anglických, francouzských nebo německých talmudických antologií, dověděl by se v kostce toto:

Talmud je souhrn debat přibližně tisícovky rabínů odlišných názorů, sepisovaných během pěti staletí a uzavíraných demokratickým většinovým hlasováním tom, který názor se má stát zákonem či doporučením k jednání. Ve všech těchto závěrech převládá pokora vůči Tvůrci a Jeho tvorbě. Nikde v těchto závěrech se nevyjadřuje povýšenost, pouze se žádá distance od nezákonných, nemorálních nebo nečistých praktik pohanů – proti nimž ostatně brojí i křesťanství.

Ve všech obecných lidských vztazích – etika, obchod, politika, soudnictví – talmudické závěry přikazují Židům se chovat k Nežidům stejně jako jeden k druhému. Absolutně závazný zákon z traktátu Chullin 94a praví:

„Tóra zakazuje Židovi klamat jakoukoli lidskou bytost, Žida či Nežida.“

A ještě přesnější uzákonění v traktátu Jerušalmi, RošHašana 57a zní:

„Před trůnem Tvůrcovým není žádný rozdíl mezi Židem a Nežidem.“

Dokonce podle některých závěrů se má Žid vůči Nežidům chovat ještě lépe, a to ze tří důvodů. Jedním je udržování míru, druhým je nepoškozování pověsti všech Židů, s vědomím, že neetický čin jednoho Žida se v očích mnoha Nežidů často stává stereotypem všech Židů. Platnost těchto zákonů se smí pozastavit jen když Nežid ohrožuje Židův život.

Základním etickým zákonem, který vyslovil rabín Hilel sto let před Ježíšem je „nečiň jiným, co nechceš, aby ti činili“. Z něho pak vycházejí všechny ostatní etické zákony, které, jak Talmud zdůrazňuje, musí vyjadřovat univerzálnost obecně lidského chování. Místo v životě věčném Talmud uznává všem Nežidům, kteří žijí podle sedmi základních Noemových přikázání, jak je shrnuje traktát Avoda Zara 8.4:

Usilovat o spravedlnost. Nezbožňovat hmotné modly. Nezneužívat náboženství k zlým činům. Neprovozovat sexuální zvrhlosti (krvesmilství, pedofilii, bestialitu). Nevraždit, nekrást a nejíst z ještě žijícího zvířete.

Vztah k Nežidovi se tedy vždy má řídit tím, co činí, nikdy tím, co je.

Talmud přikazuje pěstovat schopnost rozlišování mezi dobrými a zlými činy, přičemž definicí dobrého činu je to, jak přispívá ke zlepšování světa. Přiděluje každému odpovědnost za činy nejen vlastní, ale i činy druhých, na něž má vliv. Viz traktát Šabat 54b:

„Kdo může zabránit spoluobčanům v konání zla a nezabrání, je odpovědný za jejich zločiny. A jestliže může zabránit celému světu v konání zla a nezabrání, je odpovědný za zločiny celého světa.“

S vědomím, že psychika každého člověka obsahuje sklony k dobru i sklony ke zlu, mezi nimiž má svobodnou volbu, ukládá Talmud člověku povinnost se neustále v nových situacích učit rozeznávat mezi dobrem a zlem, etické principy neustále studovat denně je praktikovat.

Jestliže v očích významného křesťanského představitele tyto principy nemají nic společného s křesťanstvím, pak Bůh křesťanství ochraňuj.

MF Dnes 3.8. 2006

5642 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouSpolečnost Enes Fleisch, spojována s halal porážkami, začala pracovat přes odpor místní radnice na vybudování vjezdu, který nutně potřebuje pro zřízení jatek v bývalém klatovském masokombinátuVáclav Havel pomáhal Georgi Sorosovi v budování celosvětové globalistické sluníčkářské diktatury elitEkoalarmisté v EU vylobovali novinku: Od ledna končí benzín Natural 95, bude nový ekologický, který může zničit auto a zvýšit spotřebuBrutální bitka s lopatami mezi romskými a ukrajinskými dělníky. Podívejte se

euServer.cz

Politicko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“Zpěvácké vystoupení zpěváka Hutky, kterou trapnost na Letenské pláni vygradovala až k transcendentnu...

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Imigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na videoKuba bombasticky oslavila své 500-letí

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODSChvilkaři zvedli ze židle Jaroslava Foldynu: To třicet let chrápali, teď se vzbudili a chtějí dělat pořádek? Kdo ho udělá? Kalousek, který se s nimi producíruje?!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění