Hranice diplomacie existují

Autor: Alexander Tomský | Publikováno: 23.8.2006 | Rubrika: Svět
USA

V článku Politika rákosky nefunguje (LN 12. 8.) se Lubomír Zaorálek zamýšlí nad americkou politikou a dochází k závěru, že podlehla černobílému dělení světa na dobro a zlo a rozhodla se zlo zničit, i kdyby to mělo vést k armageddonu. Ve skutečnosti pak v napadaných, údajně „darebáckých státech“ taková politika vede jen k radikalizaci společnosti (Severní Korea, Írán, Irák, Hizballáh v Libanonu apod.). Rákoska nefunguje, říká: „...jde o to vytvořit (světovou) rovnováhu mezi stimuly a riziky“, tak aby to bylo pro všechny strany výhodné. Nevím, proč se autor tak chytil roztomilého slůvka naší paní Albrightové. Dříve se říkalo fašistické, bolševické, totalitní -aby bylo jasno, na koho diplomacie neplatí.

Příkladem negativního použití síly má být Libanon, kde izraelské bombardování vehnalo umírněnou populaci do náruče šíitů. Možná i někoho vehnalo, nevím, jisté je, že jsou Libanonci na své šíitské spoluobčany pěkně naštvaní, dobře vědí, že útok na Izrael byla předem promyšlená provokace, a zcela jistě se budou snažit, aby se už taková situace neopakovala, i když je odzbrojit nemohou. Pokud jde o Irák, kde se snaží Američané (zatím úspěšně) zabránit občanské válce, která by jistě tak jako tak vypukla po smrti diktátora, vždyť se Irák skládá ze tří národů a velkého ropného bohatství, a zavést politickou vládu, měli bychom jim snad fandit a v případě neúspěchu truchlit s nimi, vždyť pokládají životy i za hodnoty naší civilizace. O tom, že by Írán tak jako tak chtěl spolknout šíitskou část Iráku, nemůže být snad nejmenších pochyb. A zase jsou to Američané, kteří se jim v tom snaží zabránit.

Jak krásně by se žilo ve světě, kdyby diktátoři poslouchali hlas rozumu. Ani Svaté říši římské, ani koncertu velmocí v 19. století se moc nedařilo a to byly války mnohem civilizovanější. Není snad třeba připomínat, že ve 20. století máme co do činění s mocí bytostně odcizenou jakékoli lidské morálce. Vždyť už císařské ponorky potápěly civilní lodě a pod rouškou Červeného kříže se převážela munice. Císař Vilém jistě ani netušil, co ještě dokážou Lenin, Mussolini, Stalin, Hitler, Čankajšek, Mao, Pol Pot, Mengistu, Saddám, Chomejní a dalších deset, které jsem vynechal. Všichni chtěli neomezenou moc a účel světil prostředky. Všichni si jako lék na špatné domácí poměry a ospravedlnění své moci vymysleli politické náboženství.

Dnes, kdy íránský prezident vyhrožuje nukleárním holokaustem a šajch Nasralláh okupuje Libanon, ukrývá rakety do nemocnic a bunkrů mezi ženy a děti a vysílá je na civilní obyvatelstvo, dnes, kdy teroristé z Hamásu i jinde používají sebevrahy místo zbraní, by snad mělo být zcela zřejmé, že na světě existuje čirá fanatická, genocidní nenávist, která má své vlastní ideologické kořeny. Můžeme je zkoumat, můžeme o nich vést učená sympozia. Tahle zvěrstva jsou však zcela nezávislá na takovém či jiném uspořádání světa a rozumí jenom síle. Co může diplomacie nabídnout Íránu, jehož příjmy z ropy vzrostly za posledních sedm let pětinásobně, chce-li jeho fanatická vláda, ohrožena doma Chomejního vnuky, vytvořit velký šíitský stát mezi Tureckem a Saúdskou Arábií? Vždyť Nasralláh souhlasil s příměřím jen proto, že na hranicích Libanonu bylo připraveno k boji na 40 tisíc Izraelců. Co můžeme nabídnout teroristům staronového islamismu, kteří chtějí zničit západní svět a jeho civilizaci? Můžeme jim nevěřit nebo je pronásledovat a zastavit.

Je pravda, že tam, kde jsou mezinárodní vztahy určovány „normálními sobeckými zájmy a spory“, má mezinárodní spolupráce hluboký význam. Dá se dokonce říct, že má diplomacie vždycky přednost před válkou. Můžeme se přít o to, kde končí, ale nemůže být pochyb, že její hranice existuje a že máme být dobře připraveni. Stárnoucí, hedonistická Evropa už zřejmě nemá sílu za sebe bojovat. Je ale velmi smutné, když dělá z nouze ctnost a odívá ji do ideologického hávu multilaterálního pořádku, který nikdy nefungoval, vzpomeňme si jen na válku v Jugoslávii. Myslím, že slovo appeasement, po česku mnichovanství, je docela namístě.

Nejsmutnější ze všeho je ale morální nabubřelost a pokrytectví mnoha evropských politiků, když kritizují americkou zahraniční politiku, která přece jako už tolikrát bojuje i za ně, a překážejí jí. Jako by všechno, co Američané dělají, bylo špatně, jako by jen Evropa měla patent na rozum. Na rozum možná ano, na činnou a bolestivou spolupráci už dávno ne.

Protože v hororovém panoptiku české politiky patří Zaorálkova milá a inteligentní tvář k oněm světlým výjimkám, mám pocit, že to myslí dobře, že je možná zaslepen ctností, a to původně ryze individuální, křesťanskou ctností lásky, a proto zlo nechápe. První křesťané ručili pouze za sebe, kdežto i ty nejlepší vlády ručí za jiné, a proto, bohužel, musí proti zločincům uvnitř a iracionální moci vně někdy použít násilí. Chiméra světové rovnováhy je jako pacifismus, prostě chiméra. A její protagonista by měl být jako jediný křesťan předhozen lvům.

***

Co můžeme nabídnout teroristům staronového islamismu, kteří chtějí zničit západní svět a jeho civilizaci?

15. srpna 2006, Lidové noviny

6632 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sámKauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění