Islám vyzývá starou Evropu

Autor: Ivan Rioufol | Publikováno: 23.8.2006 | Rubrika: Islám
Evropa

Muslimský svět se stává svou vlastní karikaturou: naci-islamisté v Londýně při manifestacích mávali transparenty: „Evropo, tvé 11. září brzy přijde!“, „Zlikvidovat ty kdo urážejí islám!“. V Bruselu defilovali s Koránem v ruce, naproti tomu v Paříži někteří křičeli „Alláh je veliký!“. Na Blízkém Východě hořely evropské ambasády. Iráčané se dožadovali příslušné fatwy, aby mohli zabít dánské pachatele Mohamedových karikatur. Slyšel někdo, že by „umírnění“ muslimové vyslovili nad něčím takovým své rozhořčení?

Evropský islám mohl být oprávněně dotčen nedostatkem respektu k Prorokovi, ale ve své většině se vyhnul vyrážení do ulic. Nicméně se vůbec nepokusil zaujmout kritické stanovisko k protizápadním výrokům a výzvám k džihádu. Neuznal za vhodné se veřejně distancovat od manipulace s davem, který přece reagoval na publikace ze září loňského roku. Ublíženeckými řečmi o „pokořování“ nijak ke zklidnění situace nepřispěl. Několik málo hlasů vyzývajících k rozumu se ozvalo především v médiích na Středním Východě. Nejodvážnější byl jordánský novinář Džihád Momaní, který zveřejnil kontroverzní karikatury v týdeníku Šihan s tímto komentářem: „Kdo přináší větší škodu islámu, tyto karikatury nebo záběry na člověka, který unáší rukojmí a podřezává své oběti před kamerami?“ Milý kolega skončil okamžitě ve vězení.

Střet mezi kulturami je očividný. Včetně Evropy, kde komunita vzešlá z imigrace vysvětluje vůli zachovávat své boží zákony: ty zakazují nejen zobrazování Mohameda, ale rovněž kritiku Koránu, bez ohledu na súry vyzývající k zabíjení židů a křižáků. Islám při svém více než třicetiletém kontaktu s demokraciemi změnil své způsoby myšlení a chování jen nepatrně. Když nyní muslimové požadují mediální nedotknutelnost, považují se patrně za osoby, na něž se nevztahuje veřejné právo.

„Umírnění“ projevují solidaritu se svými „bratry“ a „sestrami“ a požadují od všech respekt k jejich náboženství. Jistě, toto spojenectví je prvním vítězstvím pro islamisty, kteří se rozhodli, že otestují odhodlání Západu hájit laicismus a svobodu slova. Jejich druhým vítězstvím by bylo, kdyby se demokracie kály. Sázka je tedy jasná: buď se stará Evropa vzepře, nebo se nakonec omluví. Duch mnichovanství, jímž je prolezlá, však vzbuzuje ty nejhorší obavy.

Hanebný strach

Muslimové by byli spokojeni, kdyby laické, sekulární demokracie sankcionovaly rouhání jako trestný čin. Ze Spojených států a Velké Británie se na jejich podporu ozvaly hlasy odsuzující publikování karikatur jako něco „nepřijatelného“. Dobří lidé, kteří ve Francii dosáhli toho, že kritiky homosexuálů bude možné trestat, otevřeli cestu pro podobné legislativní opatření postihující „islamofobii“. Různé muslimské asociace už za tímto účelem organizují petice.

Na pomoc přichází antirasistická ideologie, která podnítila probíhající diskusi o „spolužití“ různých etnik. Tvrdí, že ti, kdo čelí terorismu, jsou sami teroristy. Snaží se nás přesvědčit, že karikatury zobrazující Mohameda jsou stejné povahy jako v minulosti karikatury antisemitské. To je lež jako věž: kritiku zaměřenou proti náboženství nebo myšlenkovému systému – katolicismus si na něco takového už dávno zvykl – nelze přece ani náhodou srovnávat s rasistickým denunciantstvím.

Hanebnost: podobná zastrašování však vyvolávají strach. V Le Figaro se v sobotu objevila zpráva, že jedna dánská galerie odmítla vystavit obraz, který pobouřil muslimy a že překladatelé knihy holandské protifundamentalistické poslankyně si přejí raději zůstat v anonymitě. Vražda filmového dokumentaristy bylo přijato jako výstraha. Zavraždění katolického kněze Andrea Santora, k němuž došlo minulé úterý v Turecku a které provázel výkřik Allahu akbar!, jen navazuje na hrůzy, které už zasáhly Madrid a Londýn. Prezident Jacques Chirac odsoudil ve středu „zjevné provokace“ – byla to jeho reakce na skutečnost, že se v Charlie-Hebdo (francouzský satirický týdeník, pozn. překl.) objevily další karikatury. To muselo uspokojit především islamistického intelektuála a kazatele Tariqa Ramadana, který se dožaduje „o trochu víc respektu“ a očekává „příznivější situaci“ (Libération, 8. února). Ale je třeba vzít v patrnost i jiné muslimy. Například tuniský profesor Hamadi Redissi se obrací na obyvatele Západu těmito slovy: „Nesmíte se zříci svobodné kritiky. Jestliže v tomhle ustoupíte, bude se vším konec.“

Omezit šaríju

Respekt, kterého se islám (v překladu podřízený)neustále dožaduje, už vedl ve Francii k tomu, že místní úřady nabízejí oddělená koupaliště. Školy už přistoupily na požadavky spojené s alimentárními zákazy, respektují neúčast na výuce z náboženských důvodů, mění obsah vyučovacích programů atd. (tyto jevy popsala v červenci 2004 tzv. Obinova zpráva). V první muslimsklé zemi v Evropě právě probíhá islamizace některých předměstí. Jestliže kritiky namířené proti American Way of Life podnítily řadu komentátorů, výhrady proti šaríji jsou nepoměrně diskrétnější. Návrh zákona o imigraci, který přeložila tento týden vláda, se podle všeho chce tomuto tématu věnovat. Kromě omezení spojování rodin má text v úmyslu po nově příchozích žádat, aby se zavázali, že budou respektoval hodnoty Francouzské republiky, které chrání právo žen a svobody jednotlivce. Alespoň že tak...

Ivan Rioufol: Zápisník, Le Figaro 10. 2. 2006. Z francouzštiny přeložil Josef Mlejnek (Kráceno.)

www.virtually.cz

3057 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Bojovníci Islámského státu jsou už z mise zpátky doma v NěmeckuŠvýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

Politik ANO před necelou hodinou opustil zastupitelstvo Kolína. Došel k autu a uviděl TOHLE. Ještě teď se potíRadmila Kleslová je zpět. V plné síle ukázala na podivný mega byznys v režii Pirátů, Zelených a spol.
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění