David Hanák: Podpora evropské ústavy je otázkou víry

Autor: David Hanák | Publikováno: 7.1.2005 | Rubrika: Politika
Německo

Čeká nás diskuse o ústavní smlouvě EU. Často se zamýšlím, proč jsou někteří politici pro přijetí ústavy. Co si od toho slibují?

Ústava snižuje váhu Česka v EU z 3,7 na 2,2 procenta. Naopak velké státy posílí. Německo má v hlasování váhu devět procent, po přijetí ústavy by to bylo 18,1 procenta. Možnost prosazení zájmů německých občanů se tedy po přijetí ústavy zlepší, u českých se zmenší.

Již dnes není možné věřit na rovnost pravidel pro všechny státy EU. Platí orwellovské "Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější". Příkladem může být požadavek Evropské komise na dodržování paktu stability. Komise se vzdala možnosti vymáhat dodržení pravidel po Německu a Francii, které je trvale porušují.

Nemůžeme tedy počítat ani s rovností vymáhání pravidel, ani s tím, že by ústava přinesla možnost zvětšení našeho vlivu v EU. Proč jsou tedy ČSSD, US, levicoví intelektuálové tak silně pro její přijetí? Odpověď: je to věcí víry.

Stejně jako komunisté věří v beztřídní společnost a zavedení komunismu revolucí, věří tito lidé, že staleté konflikty a rozdílnosti Evropy lze překonat technokratickým spojováním na základě iracionální víry v trvalý mír v Evropě. Sen, který nemá šanci na úspěch.

V tomto "snění", kdy politika není věcí vyvažování zájmů, ale má se stát zárukou věčnosti, jde o život a peníze. Politika nedokáže ničeho "věčného" dosáhnout, ani míru. Je však schopna ve jménu nesplnitelného ideálu skvěle spotřebovat dostupné zdroje. Především peníze daňových poplatníků, jejich majetek, když je nejhůř, i jejich životy. Příkladů politických snů je mnoho, jen namátkou připomenu francouzskou a ruskou revoluci. Znakem první se stala gilotina, druhé hladomory.

Je však možné s lidmi omámenými "snem" racionálně diskutovat? Těžko, to, co vyznávají, je věcí "víry", nikoliv argumentů.

Europeismus jako víra v možnost technokratického dosažení trvalého míru v Evropě jim brání vidět něco jiného, než sami chtějí. A my, co "nevěříme", jsme pro ně kazisvěty, které sice nemusí věznit či popravovat, ale stačí, když jim nepřidělí dotace.

Europeismus se totiž vyznačuje stejným prvkem jako každá jiná gnostická ideologie: jeho vyznavači jsou držiteli pravdy a podle toho se chovají ke svému okolí.

HN 30.12.2004

4763 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského jste nejspíš méněcenní a zakomplexovaní, pokud používáte pojmy „sluníčkář“, „pravdoláskař“ či „lepšolidé“...Je tragické, že v posledních letech se oslavy 17. listopadu díky médiím staly majetkem zrovna té skupiny, která oslavuje největší zloděje listopadové revolucePozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Imigranti si ulovili dvě dívky a bestiálně se na nich střídali a natáčeli na videoKuba bombasticky oslavila své 500-letí

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Taková drzost!“ Klaus st. k pískání na svého syna. A k Letné, 17. listopadu a k ODSChvilkaři zvedli ze židle Jaroslava Foldynu: To třicet let chrápali, teď se vzbudili a chtějí dělat pořádek? Kdo ho udělá? Kalousek, který se s nimi producíruje?!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění