David Hanák: Podpora evropské ústavy je otázkou víry

Autor: David Hanák | Publikováno: 7.1.2005 | Rubrika: Politika
Německo

Čeká nás diskuse o ústavní smlouvě EU. Často se zamýšlím, proč jsou někteří politici pro přijetí ústavy. Co si od toho slibují?

Ústava snižuje váhu Česka v EU z 3,7 na 2,2 procenta. Naopak velké státy posílí. Německo má v hlasování váhu devět procent, po přijetí ústavy by to bylo 18,1 procenta. Možnost prosazení zájmů německých občanů se tedy po přijetí ústavy zlepší, u českých se zmenší.

Již dnes není možné věřit na rovnost pravidel pro všechny státy EU. Platí orwellovské "Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější". Příkladem může být požadavek Evropské komise na dodržování paktu stability. Komise se vzdala možnosti vymáhat dodržení pravidel po Německu a Francii, které je trvale porušují.

Nemůžeme tedy počítat ani s rovností vymáhání pravidel, ani s tím, že by ústava přinesla možnost zvětšení našeho vlivu v EU. Proč jsou tedy ČSSD, US, levicoví intelektuálové tak silně pro její přijetí? Odpověď: je to věcí víry.

Stejně jako komunisté věří v beztřídní společnost a zavedení komunismu revolucí, věří tito lidé, že staleté konflikty a rozdílnosti Evropy lze překonat technokratickým spojováním na základě iracionální víry v trvalý mír v Evropě. Sen, který nemá šanci na úspěch.

V tomto "snění", kdy politika není věcí vyvažování zájmů, ale má se stát zárukou věčnosti, jde o život a peníze. Politika nedokáže ničeho "věčného" dosáhnout, ani míru. Je však schopna ve jménu nesplnitelného ideálu skvěle spotřebovat dostupné zdroje. Především peníze daňových poplatníků, jejich majetek, když je nejhůř, i jejich životy. Příkladů politických snů je mnoho, jen namátkou připomenu francouzskou a ruskou revoluci. Znakem první se stala gilotina, druhé hladomory.

Je však možné s lidmi omámenými "snem" racionálně diskutovat? Těžko, to, co vyznávají, je věcí "víry", nikoliv argumentů.

Europeismus jako víra v možnost technokratického dosažení trvalého míru v Evropě jim brání vidět něco jiného, než sami chtějí. A my, co "nevěříme", jsme pro ně kazisvěty, které sice nemusí věznit či popravovat, ale stačí, když jim nepřidělí dotace.

Europeismus se totiž vyznačuje stejným prvkem jako každá jiná gnostická ideologie: jeho vyznavači jsou držiteli pravdy a podle toho se chovají ke svému okolí.

HN 30.12.2004

4993 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinůNová švédská agentura proti psychologickým operacím půjde po disentuBez Vás nepřežijeme...Dominik Hašek se rozhodl stát českou Čaputovou a už teď je pro smích celému národu

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

Eurabia.cz

Vláda Itálie odsouhlasila Kataru ideologickou kontrolu nad muslimskou komunitou ve své zemi ...Před pár dny Česká televize v dětském vysílání vyzvala děti, aby oslavily islám

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Kupka je kolaborant s ANO! PL patří Valentovi, lžou... Cože? Omluv se! Právě probíhá jednání středočeské ODS. Padla extrémní obviněníPreference ČSSD neodpovídají její práci, říká politolog Jelínek. Ministři pracovali v krizi možná lépe, než ti z ANO
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění