David Hanák: Podpora evropské ústavy je otázkou víry

Autor: David Hanák | Publikováno: 7.1.2005 | Rubrika: Politika
Německo

Čeká nás diskuse o ústavní smlouvě EU. Často se zamýšlím, proč jsou někteří politici pro přijetí ústavy. Co si od toho slibují?

Ústava snižuje váhu Česka v EU z 3,7 na 2,2 procenta. Naopak velké státy posílí. Německo má v hlasování váhu devět procent, po přijetí ústavy by to bylo 18,1 procenta. Možnost prosazení zájmů německých občanů se tedy po přijetí ústavy zlepší, u českých se zmenší.

Již dnes není možné věřit na rovnost pravidel pro všechny státy EU. Platí orwellovské "Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější". Příkladem může být požadavek Evropské komise na dodržování paktu stability. Komise se vzdala možnosti vymáhat dodržení pravidel po Německu a Francii, které je trvale porušují.

Nemůžeme tedy počítat ani s rovností vymáhání pravidel, ani s tím, že by ústava přinesla možnost zvětšení našeho vlivu v EU. Proč jsou tedy ČSSD, US, levicoví intelektuálové tak silně pro její přijetí? Odpověď: je to věcí víry.

Stejně jako komunisté věří v beztřídní společnost a zavedení komunismu revolucí, věří tito lidé, že staleté konflikty a rozdílnosti Evropy lze překonat technokratickým spojováním na základě iracionální víry v trvalý mír v Evropě. Sen, který nemá šanci na úspěch.

V tomto "snění", kdy politika není věcí vyvažování zájmů, ale má se stát zárukou věčnosti, jde o život a peníze. Politika nedokáže ničeho "věčného" dosáhnout, ani míru. Je však schopna ve jménu nesplnitelného ideálu skvěle spotřebovat dostupné zdroje. Především peníze daňových poplatníků, jejich majetek, když je nejhůř, i jejich životy. Příkladů politických snů je mnoho, jen namátkou připomenu francouzskou a ruskou revoluci. Znakem první se stala gilotina, druhé hladomory.

Je však možné s lidmi omámenými "snem" racionálně diskutovat? Těžko, to, co vyznávají, je věcí "víry", nikoliv argumentů.

Europeismus jako víra v možnost technokratického dosažení trvalého míru v Evropě jim brání vidět něco jiného, než sami chtějí. A my, co "nevěříme", jsme pro ně kazisvěty, které sice nemusí věznit či popravovat, ale stačí, když jim nepřidělí dotace.

Europeismus se totiž vyznačuje stejným prvkem jako každá jiná gnostická ideologie: jeho vyznavači jsou držiteli pravdy a podle toho se chovají ke svému okolí.

HN 30.12.2004

4665 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omyluJde zcela nepokrytě a nepochybně o cílený útok na naší suverenitu v oblasti justice, a do budoucna bezpochyby půjde o skvělý nástroj na trestání a vydírání neposlušných členských států EUTehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění