Sarkozyho mini-euroústava

Autor: Tomáš Břicháček | Publikováno: 10.9.2006 | Rubrika: ShortNews
Vlajka - Francie

Otevřené dveře daňové harmonizaci, Komise v rukou velkých států, vedení EU v rukou francouzsko-německé osy, stop rozšiřování - tak by se daly shrnout představy žhavého kandidáta na nástupnictví po Jacquesu Chiracovi, Nicolase Sarkozyho. Svoje představy o vývoji EU v následujících letech - v období, které by velmi rád strávil v Elysejském paláci - rozvinul v pátek 8. září v Bruselu na setkání se zástupci prointegračních asociací.

Současný francouzský ministr vnitra a předseda vládní strany UMP považuje za nemožné předložit Francouzům návrh euroústavy k hlasování podruhé. V dlouhodobé perspektivě navrhuje svolat nový konvent, který by měl sestavit nový text - po volbách do Evropského parlamentu v roce 2009.

Zatím navrhuje sjednat novou "minismlouvu", o které by ve Francii rozhodoval již jen parlament, nikoli občané v referendu. Smlouva by měl být uzavřena v období německého předsednictví EU v prvním pololetí příštího roku, ratifikace by pak měly proběhnout v období francouzského předsednictví v druhé polovině roku 2008. Měla by vstoupit v účinnost po volbách do EP v roce 2009.

Tento text by měl přejmout institucionální reformy, které přinášel návrh euroústavy (předseda Evropské rady, nové vymezení kvalifikované většiny, funkce ministra zahraničí atd.) a které během kampaně před francouzským referendem nebyly předmětem sporů. Jedinou změnou by mělo být složení Komise.

Současné složení Komise, tj. 1 stát = 1 komisař, ani model z návrhu euroústavy, tj. princip rovné rotace bez rozdílu mezi státy, neznamenají podle Sarkozyho rovnováhu. Rozumějme tomu tak, že Sarkozy je pro to, aby některé státy neměly v některá funkční období svého komisaře (jak to bylo i v návrhu ústavy), Francie ho však musí mít vždy (tj. negace principu rovné rotace). Sarkozy navrhuje, aby bylo na předsedovi Komise, jaké komisaře si zvolí, aby s nimi poté předstoupil před Evropský parlament a před Radu. Samozřejmě počítá s tím, že předseda Komise si vždy "zvolí" aspoň jednoho Francouze.

Sarkozy také navrhuje odstranit princip jednomyslnosti v oblastech jako je daňová harmonizace ve prospěch jisté vyšší kvalifikované většiny, což má pomoci "vyjít z paralýzy daňového dumpingu" (sic !). Pokud jde o rozšiřování EU, Sarkozy je zdrženlivý a preferuje různé formy "privilegovaného partnerství".

Jakkoli je nepravděpodobné, že by nejradikálnější myšlenky ze Sarkozyho smrtícího koktejlu mohly projít (složení komise, QMV v daních), nelze se zbavit smutného dojmu z toho, že ať už bude v Elysejském paláci kdokoli, těžkopádná, velmocensky arogantní a protireformní politika Francie vůči EU se nezmění.

5378 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová kniha: Jürgen Elsässer – Válečné lži – Agrese NATO proti JugosláviiTohle Gréta neuslyší ráda. :-) Český vědec, geolog Karel Mach, vyvrací klima-hysterické báchorky o člověkem způsobeném globálním oteplováníSorryjako, ale tohle je teda fakt s odpuštěním a slušně řečeno na žaludeční nevolnost...Fackování z kavárny: Bude v české politické diskusi přibývat násilných napadení? Ano, budeMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosím

euServer.cz

Žijeme v době, v níž se vyplňují všechny hororové sny. Sociální důsledky bezuhlíkové energetiky v kombinaci s přistěhovaleckou politikou EU povedou k tomu, že náš dům bude hořetZaslzíte, když na péči Vondry o život nás, Ostraváků, pomyslíte

ePortal.cz

Evropská unie se stala prostorem hospodářské stagnace, nezaměstnanosti, sdílených dluhů, snížené úrovně bezpečnosti, těžkopádné regulace, byrokracie, klimatického třeštění, sociálního inženýrství...Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost

Eurabia.cz

Přímý přenos: Přednáška exministra vnitra o imigraci "Evropa bez hranic?"Již i u nás aktivisté z neziskovek kradou rodinám děti s podporou soudu. A pak z nich dělají neomarxistické fanatiky!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Schwarzenberg je nadšen z mariánského sloupu: Ať jim žehná Jan Hus i Panna Marie!Chyběli tam Palestinci! Jen Trump a „Bibi“, no a? Na ČT trhali Trumpův plán pět minut poté, co jej představil
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění