Bruselské stop penězům pro českou vodu

Autor: Robert Šalda | Publikováno: 14.9.2006 | Rubrika: Politika
Graf

Asi 500 měst a obcí v České republice, které mají více než 2000 obyvatel, musí mít do roku 2010 vybudovanou odpovídající čističku odpadních vod. Na jejich výstavbách, stejně jako na budování vodovodů, by se měly podílet i dotace z fondů Evropské unie. Věc má ale háček.

Evropské komisi se nelíbí jakým způsobem je vodohospodářská infrastruktura v řadě měst a obcí provozována. Podle bruselských úředníků nastavený model partnerství soukromého a veřejného sektoru (tzv. PPP), v podobě jaké v řadě případů funguje, příliš zvýhodňuje soukromé subjekty. Naopak města a obce na něm spíše tratí. Rozšířenou praxi provozování vodovodů a kanalizací totiž v České republice je, že města a obce vodohospodářskou infrastrukturu vlastní, a dlouhodobě ji pronajímají odborným správcovským soukromým společnostem.

Ve věci zastavení financování vodohospodářské infrastruktury z Evropských peněz interpeloval Evropskou komisi i poslanec Evropského parlamentu za ODS Hynek Fajmon. Z odpovědi Komise vyplívá, že na úrovni Společenství neexistují pro partnerství soukromého a veřejného sektoru žádná zvláštní pravidla. Stejně tak neexistuje povinnost oznamovat Komisi vnitrostátní ustanovení týkající se fungování PPP. Tato ustanovení by však měla být v souladu se směrnicemi o veřejných zakázkách, koncese na stavební práce nebo v souladu se Smlouvou o ES pokud se jedná o PPP, která lze považovat za koncese na služby.

Evropská komise požaduje, aby smluvní vztahy mezi městy a obcemi byly v souladu s „nejlepší mezinárodní praxí“. Definice tohoto pojmu je velmi obtížná. V odpovědi na interpelaci jsou však některé konkrétní výhrady. Bruselu se mimo jiné nelíbí, příliš dlouhá doba na jakou bývají smlouvy o provozování infrastruktury uzavřeny. Často to bývá na 25 až 30 let. Komise přitom požaduje, aby tato doba byla snížena na maximálně 10 až 15 let. Nejsou například definovány povinnosti soukromých provozovatelů vůči občanům a nejsou stanoveny ani postihy za jejich nedodržení. Komise také požaduje, aby byly upraveny způsoby výpočtu tarifů s cílem zlepšení efektivity poskytovaných služeb. Stejně tak požaduje definování vzorce pro výpočet nájemného, které by správcovské společnosti měly platit obcím. Důvodem je to, aby po skončení životnosti stávající infrastruktury bylo možné uskutečnit její obnovu. Jinými slovy: Cílem je zabránit, aby byla stávající infrastruktura „vybydlena“. Česká republika přitom aplikovala tyto směrnice do svých právních norem teprve v letošním roce a bruselští úředníci nové normy v současné době prověřují.

S tím, že by česká legislativa neodpovídala bruselským požadavkům, nesouhlasí Ministerstvo životního prostředí. Během léta si nechalo vypracovat analýzu ze které vyplývá, že zdejší předpisy bruselským směrnicím odpovídají. V průběhu září by měly zasednout ke společnému stolu expertní skupiny obou stran a nalézt řešení. Podle Zdeňka Zeleného z odboru integrovaného financování Ministerstva životního prostředí by celá věc měla být vyřešena do konce září tak, aby mohly být včas rozděleny peníze na několik dalších projektů. Zároveň upozornil na to, že Evropská komise již v roce 2004 vyslala do České republiky expertní skupinu, která prověřovala vztahy u pěti příjemců podpory z fondů EU. Výsledkem bylo zjištění, že vzájemné smluvní vztahy jsou pro veřejné subjekty nevýhodné. Na obranu české strany však uvedl, že na veškeré výhrady, které bruselští úředníci byli schopni konkretizovat již česká strana reagovala.

Zároveň Zdeněk Zelený upozornil, že Komise postupem času některé požadavky postupně měnila. Brusel původně požadoval, aby se doba pronájmu vodohospodářských zařízení omezila na maximálně dvacet pět let a nyní požaduje její další výrazné snížení. Pro polský Gdaňsk přitom nedávno byla schválena dotace z evropských prostředků navzdory tomu, že infrastruktura je správcovské firmě pronajata na 30 let.

Současné problémy s čerpáním dotací z evropských fondů svědčí o tom, že česká legislativa není na využití těchto prostředků připravena zrovna nejlépe. Pokud by změny v zákonech byly uskutečněny včas a Evropská komise dostala z české strany podklady související se změnou legislativy dříve než v první polovině července, mohli mít někteří příjemci dotací o pár starostí méně.

Robert Šalda
Asistent poslance Evropského parlamentu Hynka Fajmona

www.virtually.cz

2827 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasněMuslimští zločinci? Sedm z deseti vězňů... Výbušná slova ze Západu: Češi, poučte se!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění