Evropskou unii řídi fanatici. Evropská komise je plná komunistů, říká šéf britských euroskeptiků

Autor: Ondřej Šlechta | Publikováno: 10.7.2012 | Rubrika: Rozhovory
nigel

Řecko je protektorát Evropské unie, tvrdí Nigel Farage, europoslanec, který charisma prezidenta EU Hermana van Rompuye přirovnal k mokrému hadru

Jakub Janda, Ondřej Šlechta
 

Jeho vystoupení v Evropském parlamentu viděly na internetu miliony lidí. Farage rozhodně není onen typ sešněrovaného bruselského úředníka, kterému nerozumíte tři slova ze čtyř. Při rozhovoru s ním se vás jímá pocit, že s tímhle chlapíkem byste klidně zašli na pivo. Farage přijel do Prahy na přednášku „Pravda o Evropě" na pozvání konzervativní iniciativy D.O.S.T.

Kritici většinou bývají po letech zahořklí, což ovšem ani po třinácti letech v Evropském parlamentu není případ vrchního představitele evropské opozice. Byl svěží, často se smál, šklebil a intenzivně gestikuloval - byl takřka nadšený, že mu vývoj dává za pravdu. V perfektně šitém obleku s lehkostí britského gentlemana popisoval pokuty, které dostává za příliš ostré projevy v Evropském parlamentu.

 

Proevropské strany v Řecku sestaví vládu, která hodlá pokračovat v úsporných opatřeních, v jaká doufá Mezinárodní měnový fond, Evropská komise a také Německo. Čekáte, že se situace v Řecku teď uklidní?

Byl to souboj dvou pólů - souboj těch, kdo usilují o pokračování evropské pomoci Řecku, a těmi, kdo chtějí prolomit závazky, ke kterým se vůči Evropské unii zavázala minulá řecká vláda.

Více než padesát procent Řeků hlasovalo proti dodržení závazků, ale vzhledem k specifiku řeckého politického systému, kdy vítěz voleb obdrží volební bonus padesáti křesel, tam bude proevropská vláda. Ta ale bude zastupovat menšinový názor společnosti a podle mého názoru jen prohloubí, zintenzivní agónii a současnou krizi.

Podlehli Řekové vnějšímu nátlaku? Tlačilo na ně Německo?

Kdyby to byl jen německý tlak! Byl to přímo globální nátlak! Na Řeky tlačil Barack Obama, britský premiér David Cameron, Tony Blair, v podstatě všichni v Evropské unii... kromě českého prezidenta Václava Klause.

Vy jste nedávno řekl, že Řecko je skutečným protektorátem Evropské unie. Proč?

Řecko v podstatě řídí nevolení byrokrati. Když se za vlády Papandrea Řekové ozvali, že se jim něco nelíbí a mluvilo se o referendu, vláda brzy skončila. Teď už Řekové bohužel nemají moc na výběr, takže tyto volby už měly ráz spíše doprovodného koloritu.

Jde o demokratický deficit, o kterém často mluvíte v souvislosti s Bruselem?

Pojem „demokratický deficit" znamená například rozpor mezi tím, co vláda dělá, a sliby, kvůli kterým jí voliči delegovali moc - problém je také v ohromném množství nevolených byrokratů, kteří skutečně rozhodují. Ale Unie je ze své podstaty antidemokratická!

Ale nejsou vaše známá a častá kritická vystoupení v Evropském parlamentu naopak důkazem, že systém unijního rozhodování je právě velmi demokratický?

Moje proslovy mají jediný účel: upozornit lidi v Evropě na reálné problémy a na to, co se děje za jejich zády. Pokouším se vyvracet mýty, kterými nás krmí vládnoucí evropská elita, a také se snažím povzbudit demokratickou rebelii napříč Evropou.

Doma v Británii máme dlouhou tradici - v parlamentu jsou lidé, kterými opovrhujeme - jako například skotskými a severoirskými nacionalisty. Já můžu křičet do světa, ale nikdy nic zásadního nezměním.

Existuje demokratická cesta, jak říci „ne" další integraci?

Ne. V roce 2005 Francouzi a Holanďané smetli ze stolu návrh euroústavy. Pak jsme viděli onen demokratický deficit na vlastní oči. Evropské elity zjistily, že evropská veřejnost nesdílí jejich velkolepé plány. Ale jak se z toho poučily? Odmítnutý návrh euroústavy přejmenovali na Lisabonskou smlouvu!

Není možné reformovat něco, co se buduje tak, že se proti tomu nemůžete odvolat. Čím více opozice, tím lépe, ačkoli pro tak malou zemi, jako je Česká republika, není mnoho cest, jak úspěšně vzdorovat. Současná evropská vládnoucí garnitura se nehodlá lehce vzdát moci, kterou posledních padesát let pevně akumulovala ve svých rukách.

Takže prohlubování integrace bude pokračovat až do doby, kdy vzniknou Spojené státy evropské?

Je tu jedna myslitelná cesta, jak tomu zabránit. To když se vzepře některý z klíčových evropských hráčů. Takový pohyb by jistě povzbudil menší země, aby udělaly to samé. Velká Británie je velká země s 62 miliony obyvatel a to nám dává sílu dělat si politiku po svém. Naproti tomu malé země se cítí ohrožené a právem se obávají zemí jako Německo, nebo Francie. Českou pozici absolutně chápu.

Čtěte také:

Analýza: Vystoupení z EU by přineslo České republice prosperitu

Klausův britský spojenec Farage znovu udeřil: Evropská unie je velký podvod a nový komunismus

Neototalitní EU je tragikomická, ale Evropa umírá a za pár let už tu nebude. Evropská komise jako soubor kreténů a parazitů

Petr Hájek: Unie se rozpadne. Evropská i americká. S pomocí Boží a navzdory Havlům a dalším neomarxistům

Takže musíme čekat na velké státy?

Šancí je jít do Bruselu a být neukázněný - nepodepisovat každou smlouvu bez pročtení a pochopení toho, oč v ní jde. Česko v tom udělalo velký kus práce, a když se na to podíváte zblízka, tak u vás probíhá poměrně živá debata o evropských záležitostech. Oproti tomu mezi německými nebo španělskými elitami už není téměř nikdo, kdo by šel proti hlavnímu euronázorovému proudu. Lidé tam nemají koho volit, když nesouhlasí s eurofanatiky!

Nedávno jste prohlásil, že „Eurotitanic" narazil do ledovce. Kdy se potopí?

Stomilionová finanční injekce španělským bankám zlepšila náladu na trzích asi tak na šest hodin. Hádám, že pokud si třeba zase popovídáme za rok, Řecko už tou dobou v eurozóně nebude.

A Španělsko v eurozóně zůstane?

Tady je jedna naprosto zásadní věc, kterou většina lidí není s to vnímat. Euro španělskou ekonomiku strašlivým způsobem poškodilo a to už od chvíle, kdy se Madrid k eurozóně připojil. Španělské banky pracovaly v režimu, v němž úrokové sazby naprosto neodrážely realitu, a půjčovaly komukoli, kolik si jen řekl.

Proto i Španěly velmi brzy čeká debata na téma opuštění eurozóny. Může být rychlejší, když se se ke stejnému kroku odhodlá Řecko.

To je přesně ten důvod, proč evropští úředníci dělají všechno pro to, aby Řecko v eurozóně udrželi, a také proč mezinárodní společenství tlačilo na řecké voliče, aby zvolili proevropskou vládu. Je to ale krok, který Evropu nezotaví, pouze odsune nevyhnutelné.

Je euro úplně špatný nápad od samého začátku?

Projekt společné měny vnímám jako snahu o aplikaci teoretické myšlenky, které je v praxi nerealizovatelná - jistě si vzpomínáte, že nějak podobně tomu bylo s komunismem. Obojí jsou idealistické chiméry - jak komunismus, tak společná evropská měna, protože popírají lidskou přirozenost a vrozené sobectví. Evropský projekt je postaven na nepravdivé premise, že národní státy jsou příčinou válek, takže když odstraníte národní státy, problém zmizí.

Evropané ale chtějí žít v národních státech - žijeme totiž v Evropě, ne v Americe. Neopustili jsme naše rodiny a neodešli za velkou louži budovat nový národ.

K tématu:

Šéf britských euroskeptiků Farage: Kancléřka Merkelová je v reálu ještě ohavnější než oficiálně

Europoslanec Farage: Klaus je největším státníkem Evropy

Europoslanec Farage: Prezidente EU, máte charisma mokrého hadru

Nigel Farage: Evropská unie směřuje k totalitě

Evropská komise je plná komunistů, vyslechl si Barroso

Vzor USA tedy pro Evropu není uskutečnitelný?

Spojené státy přijaly svou slavnou Ústavu a pak jim trvalo více než sto let, než měly měnovou unii. Evropská unie naproti tomu ustanovila měnovou unii a doufala, že vše ostatní už půjde snadno. To je k smíchu. Ve skutečnosti je docela těžké mít společnou měnu a úrokovou sazbu i v národním státě.

V Británii jsme měli podobné problémy s dluhy Newcastlu, ale lidé akceptovali, že jsme jeden národ. Proto nebyl problém posílat většinu vybraných daní z Londýna do Newcastlu. Cítili jsme se jako jeden národ.

Dovedete si představit, že byste Britům otevřeně řekli, že příštích třicet let budou jejich daně posílány na účet Řecka a oni by souhlasili? Anebo Holanďanům, jejichž města mají dost vlastních sociálních problémů. To jednoduše nejde! A proto je euro od začátku odsouzeno k zániku.

Proč jste s tímto názorem mezi politiky v menšině?

Lidé, kteří řídí EU, jsou fanatici. Chtějí za každou cenu vybudovat Spojené státy evropské a je jim úplně jedno, že desítky milionů lidí tím budou trpět. Zajímá je pouze realizace vlastního snu.

Evropská komise je plná komunistů - José Manuel Barroso je bývalý maoista, „ministryně zahraničí EU" Ashtonová zase v minulosti dostávala na svou kampaň pro Evropský parlament od Kremlu! V poslední komisi dokonce seděl člověk, který byl pravou rukou bývalého maďarského diktátora.

Nemohli prostě změnit své názory? Myslíte, že jejich minulost má vliv na dnešní rozhodnutí?

Ti lidé už nevěří v Boha, a tak si vytvořili nové náboženství. Poté, co vyšlo najevo, že komunismus byl katastrofou, tito lidé přišli s novou velkou ideou, za kterou začali bojovat a kterou začali prosazovat.

Jestliže komunismus byl dominantním trendem první poloviny dvacátého století, eurofederalismus začal nabývat na síle na počátku druhé poloviny. Lidé potřebují věřit něčemu úžasně velkému, co je větší než oni sami. Naštěstí já jsem tímhle problémem nikdy netrpěl.

Také jste neměl problém během projevu v europarlamentu říct, že předseda Evropské rady Herman Van Rompuy má charisma mokrého hadru...

Já jsem za ten výrok vyfasoval pokutu ve výši desetidenního platu. Nejsem si ale vědom, že bych se dopustil nějakého nevhodného chování. Ve skutečně vyspělých demokraciích si politici ze sebe běžně navzájem dělají legraci.

Bývalý předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek mi pak řekl, že „pan Rompuy není volený člen Parlamentu, a proto ho nesmíte kritizovat", na což jsem opáčil: „A to je přesně to, co tady celou dobu kritizuji!" Nikdo z těch, kteří v Unii skutečně rozhodují, není volen!

Dá se to změnit?

Euroústava z roku 2005 měla šanci EU demokratizovat, například kdyby stanovila, že Evropská vláda vznikne na základě výsledků voleb do Evropského parlamentu. Nestalo se.

Jeden ze zakladatelů EU Jean Monet hovořil v roce 1951 o výhodách krizí pro evropskou integraci. Přesně tak je dnes využívána „finanční krize" jako clona sloužící k odpoutání pozornosti od postupného prohlubování evropské integrace, které tak probíhá za zády evropské veřejnosti. Monet a jemu podobní nám plánovali budoucnost padesát let dopředu, nepřipomíná vám to něco?

Narážíte na komunistickou éru?

Přesně tak.

Očekáváte, že český prezident bude výraznou mezinárodní tváří odporu proti eurofederalizaci i po skončení jeho prezidentského mandátu?

Byl bych moc rád, kdyby tak učinil. Upřímně ho považuji za osobnost s neuvěřitelným kreditem, takže když bude stát na straně našich argumentů, bude to jen dobře. Potřebujeme politiky zvučných jmen.

Proč? Máte jich nedostatek?

Sověti své odpůrce neváhali zabít, Evropská unie je raději uplácí. Je velmi zajímavé podívat se do východní Evropy - kolik vašich politiků už změnilo svůj názor za krásné auto a slib lukrativního místa v Bruselu...

Vaše strana UKIP má za cíl odchod Velké Británie z Evropské unie. Myslíte, že je to možné?

Samozřejmě. Některé evropské státy využily finanční krizi jako záminku k vytvoření tužší fiskální a politické unie. V Británii se naopak o takových věcech musí hlasovat v referendu. Navíc je tu silný britský soukromý sektor a jeho hlas - my prostě nemůžeme podepsat smlouvy, které obsahují přílepek v podobě balíku regulací na všechno možné. Chceme zachovat volný trh. Proto jsem velmi optimistický ohledně radikálních změn vztahů mezi Velkou Británií a EU.

Francie má nového socialistického prezidenta, který volá po dalším utrácení. Bude to mít zásadní vliv na probíhající debatu?

Když se vrátím k tomu, co jsem říkal o komunismu, tak připomenu, co říkal Lenin: „Čím hůře, tím lépe." Na komunismu bylo nejhorší, že skutečnost vždy předčila nejhorší očekávání. Proto věřím, že to, čeho jsme svědky ve Francii, je počátek obratu k lepšímu.

Francouzský prezident nebude schopen ani ochoten dodržet míru fiskální odpovědnosti, jak si Německo představuje, že ji naoktrojuje celé Evropě. Hollandovým zvolením se vrazil mezi Berlín a Paříž klín. Tato propast se bude dále prohlubovat a přestane fungovat francouzsko-německá synergie, pohánějící unijní motor. Nakonec to všechno skončí zónou „německého eura", což je to, čeho se všichni bojí.

Vítězství Hollanda a následné debaty vnímám spíše jako dobrou kouřovou clonu, která má odvést pozornost od blížícího se konce.

Nigel Farage (48) je britský politik a předseda Strany za nezávislost Spojeného království (UKIP), která prosazuje vystoupení Velké Británie z EU. V Evropském parlamentu vede frakci „Evropa svobody a demokracie". Dříve byl členem Konzervativní strany, kterou v roce 1992 opustil na protest proti schválení Maastrichtské smlouvy. Do EP byl zvolen v roce 1999, 2004 i 2009. Spolu s Václavem Klausem je hlavním představitelem menšinového proudu, který důrazně kritizuje další evropskou integraci.

Text původně vyšel v časopise Reflex 26/2012.

Revue Politika 7-8/2012

Klíčová slova: socialismus  | komunismus  | euro  | EU  | suverenita
7001 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pro-migračního francouzského aktivistu zamordoval migrant, se kterým spalSpojené národy ovládnuté gender ideologií vyhlašují za politicky nekorektní říkat „manžel“ nebo „manželka“Bez Vás nepřežijeme...Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinů

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

Eurabia.cz

Vláda Itálie odsouhlasila Kataru ideologickou kontrolu nad muslimskou komunitou ve své zemi ...Před pár dny Česká televize v dětském vysílání vyzvala děti, aby oslavily islám

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Lékař z TOP 09: Chytrá karanténa? Zatím se jeví jen jako marketingové heslo. Mělo by se šetřit. Miloš Zeman a jeho partička – mínus deset procentLiberální řečičky fungují, jen když svítí slunce, myslí si Petr Štěpánek. Novolevičácké třeštění, diktatura menšin. Když herečky s brunátnou tváří vyřvávají o pravdě a lásce...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění