Evropská unie socialistických republik (rozhovor s Vladimírem Bukovským)

Autor: Rafal Siekierka | Publikováno: 13.1.2005 | Rubrika: Rozhovory
USSR

V čem podle vás spočívá podobnost Sovětského svazu a Evropské unie?
Složitější je ukázat na rozdíly. Čím byl Sovětský svaz? Byl to svaz socialistických republik. Před několika lety, když vznikla Evropská unie, nebyla ničím jiným nežli svazem socialistických republik. Nyní, po volbách v Rakousku nebo v Itálii se to trochu změnilo, ale ještě před několika lety vznikal svaz socialistických republik.

Jak vypadalo vládnutí v Sovětském svazu? Vládla skupina 15 lidí, které nikdo nevolil, kteří nenesli před nikým žádnou odpovědnost a které nikdo nemohl odvolat. A jak vypadá vládnutí v Evropské unii? Skupina 25 lidí, která nikym není volena, před nikým nenese odpovědnost a které nelze odvolat, vládne.

V Sovětském svazu existoval princip omezené suverenity, týkající se republik patřících do sféry vlivu Sovětského svazu, jmenoval se Brežněvova doktrína. Např. Československo se v roce 1968 rozhodlo, že zmodifikuje svou formu socialismu. Proto Brežněv a jiní intervenovali a zavedli vlastní modifikaci. Tentýž princip platí v Evropské unii. Pakliže si Rakousko zvolilo EU neakceptovaného politika, byl vyhlášen bojkot Rakouska. Když byl v Itálii zvolen premiér Berlusconi, čelní představitelé EU dlouze diskutovali, nežli došli k závěru, že přeci jen nevyhlásí bojkot Itálie. Příčina byla jednoduchá: Itálie je příliš velkou zemí, aby bylo možné ji bojkotovat.

V ústavě SSSR měla každá republika teoretické právo odloučit se od Svazu. To byla samozřejmě propaganda, žert. Neexistovala přece žádná procedura umožňující odstoupení. A nejmenší pokus zahájení diskuse o tomto byl považován za zradu, za záměr rozbití SSSR. V ústavě Evropské unie neexistuje žádný bod, který by dovoloval odstoupení. Nejen, že není žádná procedura, ale neexistuje ani právní podklad. Vstoupení do EU je považováno za neodvolatelné.

Jaká základní idea stála u zrodu SSSR? Byl to pokus spojení různých národností v jeden, nový, historický útvar – sovětský národ. V čem spočívá cíl EU? Jde v posledku o to, aby zmizely národnosti a vznikla nová jakost – evropská společnost.

Celá struktura moci EU přesně, precizně odráží mocenskou strukturu Sovětského svazu - to je gigantická byrokratická mašinérie, kterou nikdo není schopen kontrolovat. V SSSR existovalo státní plánování - Gosplan. Komise Gosplanu plánovala s pětiletým předstihem výrobu každého šroubku, každé drobnosti. Národohospodářský plán bral v potaz každý detail. Evropská byrokracie dělá vlastně totéž, formuluje standarty, podrobnosti veškeré lidské činnosti: velikostí rajčat, okurek počínaje a konče na výšce sloupů a šířce cest. Např. v Anglii nám bylo řečeno, že naše klobásy se již nesmí nazývat klobásami. Prostě nesmí a hotovo. Musíme změnit název. Vždyť to je absurdní.

Takových příkladů je nespočetně mnoho. Snad uvedu ještě jeden. V každé zemi existuje a rozvíjí se korupce. V “normální” zemi korupce prožírá mocenské struktury zdola nahoru, v socialistických zemích to bylo naopak, ze shora dolů. Korupce Evropské unie je typickou, modelovou socialistickou korupcí.

Analýza, kterou jsem provedl, dokazuje, že ony podobnosti nejsou náhodné. Ještě v 80. letech Gorbačov ohlásil ideu “společného evropského domu” a sociální demokraté připravovali své struktury na to, aby vytvořili tento společný evropský dům, shodně s ideou Gorbačova. Byl to společný projekt evropské sociální demokracie a Moskvy. Stalo se tak, že východní část - ta sovětská, se rozpadla a zmizela, zatímco ta západní - evropská se rozvíjí a žije si svým životem. Vše, co říkám, se zakládá na dokumentech, které jsem studoval v archívu Ústředního výboru (ÚV) a Politbyra.

Po všech vašich zkušenostech, když nyní žijete v Anglii, nevidíte mnoha aspektový rozdíl mezi Velkou Británií pod vládou Tony Blaira a Gruzínskou republikou s Ševardnadze, bývalým členem Politbyra, jakožto prezidentem? Jde o to, že ony podobnosti se rozvíjejí přímo strašlivě. Nyní máme v Anglii jedno partajní systém. Labour Party získala v dolní sněmovně přes 400 mandátů, konservativci se prakticky rozpadli a neodehrávají žádnou roli. Probíhá-li nějaká veřejná debata, tak je to debata mezi levicí a krajní levicí.

Blair a jeho tým, využívaje své monopolistické posice, usiluje o rozšíření rozsahu kontroly britské společnosti. Provádějí reformy, které nemají právo dělat bez uspořádání v této věci referenda. Prakticky také zlikvidovali druhou komoru parlamentu. Sněmovna lordů ještě formálně existuje, ale již se s ní v parlamentní struktuře Velké Británie vůbec nepočítá. Labouristé tvrdí, že rozhodně skončí s monarchií. Aktivně zavádějí ideologii politické korektnosti. Jsem přesvědčen, že právě toto bude dominující ideologie Evropské unie. Dnes jsme v Anglii mnohem méně svobodnou společností nežli před 25 lety.

Ne-li Evropská unie, tak co?
Otázka není správně položena. V Sovětském svazu, když jsem byl malým klukem, mě nutili vstoupit do Komsomolu. Řekl jsem: ne! Tak se mě zeptali: proč nechceš vstoupit, vždyť nemáš žádnou alternativu. A tak po celý můj život v SSSR nebyla žádná alternativa. Navzdory tomu jsem vždy nějakou našel.

Umění politiky spočívá v tom, aby byla vytvořena alternativa. Politik tvrdící, že není žádná alternativa, není politikem, je to podvodník. Vždy, dokud člověk žije, má alternativu. Dokonce i ve vězení existuje alternativa: můžeš žít v harmonii a symbiose s vedením věznice a pak život bude snadnější, ale můžeš se jim vzpírat a pak jdeš do kobky.

Celé umění politiky spočívá v hledání a presentování alternativy. Pokud vám dávají na výběr dvě neakceptovatelné možnosti, pak hledáte třetí řešení. Proč by např. nešlo zkusit rozvinout ideu vyšehradské skupiny anebo neutvořit společný regionální trh ve spojení se státy, které odmítly vstup do EU, jako Norsko nebo Švýcarsko? Zaměřit se na rozvoj styků se Spojenými státy a zbytkem světa. Nebo se vám zdá, že zbytek světa je menší a má menší význam než Evropská unie? A proč by se nemohlo přemýšlet o situaci samostatné politické existence?

Během nejbližších pěti let se Evropská unie ocitne v hluboké krizi. V celé Evropě narostou etnické konflikty. Bruselští idioti vypouštějí Džina z lahve. Zapomínají na svou historii – Evropa nikdy nebyla mírovým kontinentem, vždy tu byla válka. Pouze posledních padesát let v důsledku existence smrtelného nepřítele v Evropě vládl mír. Jakmile se tato situace změnila, otevřely se všechny staré rány. Korsika chce být nezávislá na Francii, Skotsko – na Velké Británii, Belgie je připravena k rozdělení se na dvě části, sever Itálie myslí o odloučení se od jihu. Je to proto, že tyto malé regiony si kladou otázku: proč se máme podřizovat evropské nadřízené struktuře prostřednictvím národních úřadů, na co je nám prostředník, proč bychom se nemohli kontaktovat s Bruselem přímo? Proč Korsika musí nejprve poslouchat Paříž a pak až Brusel? Všechny staré rány se začínají otevírat a zároveň se objevují nové.

Nyní má Evropa problém s obrovskou migrací – naprosto umělým problémem, vymyšleným socialisty. V Anglii žije pět milionů muslimů, ve Francii takřka deset milionů, v Německu jen Turků jsou tři miliony, nemluvě o jiných národnostech. Po 11. září loňského roku, noviny Sunday Times provedly průzkum názorů mezi britskými muslimy – 40% dotázaných podpořilo Bin Ladena.

Nahrávka: Rafal Siekierka, Katolickie Radio Rodzina. Přepis: Agnieszka Pryzstawa. Opublikováno v revue Opcja na prawo č. 6/2002.
Pro AAAWebPages přeložil Vladimír Petrilák, Krakov, 18.11.2002.

Vladimír Bukovskij je jeden z nejznámějších sovětských dizidentů. Pro fotokopírování zakázané literatury a demonstrace na Puškinově náměstí byl Bukovskij dvakrát internován na psychiatrické klinice. Prožil 3 roky v gulagu a v roce 1971 byl odsouzen k 7 letům vězení a 5 letům vyhnanství pro sbírání dokumentů o zneužívání psychiatrie. V roce 1976 byl vyměněn za chilského komunistu Luise Corvalana. Dnes žije v anglickém univerzitním městě Cambridge, kde se intensivně věnuje přednáškové a publikační činnosti.

4358 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Konec Ukrajiny: Jak Rotschildové zničili „nezávislou“ během několika letStrašné. Afričtí imigranti prodávají na ulicích drogy a ještě se lidem vysmívají. Podívejte seNezletilí imigranti hromadně znásilnili 14-leté děvče. Máme tady děsivou ukázku toho, co by se mohlo stát, kdyby se europoslankyni KDU-ČSL Šojdrové podařilo prosadit přijetí „syrských sirotků“Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Video: Napadení při akci pálení koránu v NorskuChorvatská policie na hranici zahájila na imigranty palbu

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění