Dvojí metr Bruselu je třeba odmítnout

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 9.10.2006 | Rubrika: Politika
pivo

Evropský socialistický komisař pro daně Kovacs z vinařského Maďarska nedávno oznámil, že by Evropská komise ráda zvýšila minimální výši spotřebních daní pro pivo u sedmi států Evropské unie včetně České republiky. Zvýšení daní by se mělo odehrát v letech 2008-2010 a zdražení by mělo činit cca 30 haléřů na půllitr piva. Zvýšení daně je zdůvodňováno snahou valorizovat reálnou hodnotu minimální sazby dle inflace a také tzv. bojem s alkoholismem.

Záměr Evropské komise je nutné odmítnout. Představa, že v celé Evropské unii musí fungovat jednotné spotřební daně a navíc se musí stále zvyšovat, je zcela zcestná. Prostě nemusí a má to svou logiku. Jsou státy, které mají vhodné podnebí pro pěstování vinné révy a tak ji prostě pěstují a konzumují. Jiné státy mají naopak vhodné podmínky pro výrobu piva a tak dělají pivo. Udělat stejné daňové podmínky pro celou Evropskou unii je proto nevýhodné. Je to skoro jako kdyby někdo nutil lidi, aby všichni nosili boty stejné velikosti, přestože některým by byly malé a jiným zase velké.

Dejme každému volbu

Ať si jednotlivé státy spotřební daň z piva, vína i jiných tekutin stanoví samy dle své vlastní úvahy. Pro fungování Jednotného trhu EU z toho žádný problém nevznikne. Každý stát se prostě bude specializovat na to, pro co má vhodné podmínky. Zároveň si stanoví takovou míru zdanění, kterou si místní voliči ve volbách zvolí. Již nyní je Česká republika pověstná svým skvělým a levným pivem a tak za ním mnoho lidí jezdí. A pokud se to některému státu nelíbí, tak ať si u sebe doma své vlastní pivo zlevní snížením svých domácích spotřebních daní.

Zajímavá je skutečnost, že současně se snahou Evropské komise zdražit pivo, probíhá tzv. reforma trhu s vínem. Zde ale Evropská komise postupuje zcela jinak. Ostatně není divu.

Státy, které v masivní míře produkují víno, mají v EU mimořádně silné postavení. Produkce vína je tak na rozdíl od výroby piva zvýhodňována jak miliardovými dotacemi z evropského rozpočtu a také nulovými sazbami spotřebních daní na tuto komoditu v mnoha členských státech. Jednoduše řečeno, víno je politicky kryto Francií i dalšími zeměmi se silnou produkcí této komodity, a tak žádnou minimální sazbu spotřební daně nemá a ani se o ni nemluví.

Již dva roky si se skřípěním zubů zvykáme na to, že v Evropské unii jsou si někteří rovní a někteří rovnější jako v Orwellově Farmě zvířat. Například, že čeští zemědělci dostávají nižší dotace než zemědělci ve starých státech unie a že se naši lidé nemohou ucházet v mnoha starých státech Evropské unie o práci, zatímco jejich občané se u nás v tomto ohledu s podobnými překážkami nesetkají.

Musíme se bránit

Na rozdílné zacházení s pivem a vínem si ale zvykat nemusíme. Máme naštěstí stále ještě k dispozici právo veta. Je čas, abychom se postavili na obranu svého piva a svého práva určovat si výši jeho zdanění.

Máme k tomu ty nejlepší předpoklady. Vyrábí se u nás nejlepší pivo na světě a také spotřeba piva na občana je u nás rekordní. Nezanedbatelný je rovněž podíl piva na českém exportu a domácí zaměstnanosti. To vše by bylo nuceným evropským zdražováním ohroženo.

Nemusíme se tedy vůbec stydět uplatnit ve vlastním zájmu veto na tento nesmyslný nápad Evropské komise. Pomůžeme tím pěstitelům sladovnického ječmene, chmelařům, pivovarníkům i pivařům a to je docela hodně poctivých českých občanů.

Hospodářské noviny, 21. 9. 2006

www.virtually.cz

3295 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Globalistická média nás označují za dezinformátory...Americký zánik je blízko. Amerika již neexistujeJak se bude žít v zemi s pirátskou vládou a premiérem Ivanem Batošem?Planetární diktatura nastupuje přes finance: BlackRock ovládne svět. Nahradí dolar nová měna? Peníze už jen digitální. Konec národních státůSrbský prezident Vučič pomohl Rusku vyhnout se plynovému vydírání Ukrajiny

euServer.cz

Socialistické pekloVolby budou soubojem konzervativních zastánců národního státu a progresivistů v čele s Piráty usilujících o „více Evropy“ a podporu imigrace a islamizace

ePortal.cz

“Prasečinky” v poštěDaně nás dusí

Eurabia.cz

Video: Ministr spravedlnosti vehemntně proti cenzuře v internetu!Rakousko příkladné v boji proti islámizmu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Zastrašují je! Landa šokoval. Chce, abyste o tomto věděliGenerál Šándor: Znamení? Biden odstranil Churchilla. Trump ukončoval války, ale naštval mocné
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění