Irák – za jakou cenu?

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 10.10.2006 | Rubrika: Blízký východ
Irák

Sýčkování, že z Iráku by se mohl stát nový Vietnam, se pomalu stává skutečností. Otázku, jaké důvody k invazi Iráku byly a zda přetrvávají, si začínají klást i mnozí z nás, kteří ji podporovali. Zkusme se na ně podívat jeden po druhém.

Blairovo tvrzení, že Saddám měl v 45minutové pohotovosti střely dlouhé doletu, se prokázalo jako trapný výmysl, jehož jediným účelem bylo přesvědčit britský parlament, aby invazi schválil. Chemické a biologické zbraně hromadného ničení, které podle Blixovy komise OSN někde musely být, protože Sadám neprokázal, že je zničil, zůstávají nenalezené.

Svržení tyrana a hromadného vraha je vždy důvodem k oslavám - za podmínky, že co přijde po něm, bude lepší. V době, kdy do Iráku proudí tisíce dobře cvičených teroristů včetně sebevrahů, můžeme ještě tuto záruku Iráčanům dát?

K tvrzením, že Sadám podporoval islámské teroristické organizace, jsou nedostatečné důkazy, s výjimkou terorismu palestinského, kde vyplácel 25.000 dolarů rodinám vražedných sebevrahů. Utnutí tohoto finančního zdroje je možná větší příčinou prudkého poklesu sebevražedných útoků, než izraelská zeď.

Vojenskou okupací vnucená demokracie fungovala v Německu a Japonsku, ale i tam jen díky tomu, že v jejich kulturách a tradicích pro ni existovaly prameny, na nichž se dalo stavět. V islámských zemích demokratické volby končívají vítězstvím islámských fundamentalistů, s nimiž demokracie končí, než stačila začít. Ukázal to nejprve Írán, pak Alžír a nejnověji i Turecko. A islám - jak vám řekne každý immám - je s demokracií neslučitelný, protože neuznává žádné zákony, které nejsou podřízené zákonům koránu. Demokracie západního stylu v islámském prostředí je chiméra. Nejlepší, v co se dá doufat, je poměrně benevolentní autokracie jordánského typu. Misionářská touha přebudovávat cizí státy k našemu obrazu, kterou trpí víc Blair než Bush, je buď pokrytectví, nebo duševní porucha. Ale hlavně: Kolik vlastních životů jsme ochotni obětovat na to, aby někdo někde daleko měl demokracii?

Zbývá nám ten důvod poslední, který si nechceme moc hlasitě přiznávat, protože zní cynicky, sobecky, chamtivě a imperialisticky. Ropa. A já jsem se tuhle pokusil představit si život bez ropy, dopravy, elektřiny, světla, topení, telefonu, internetu, průmyslové výroby, potravin v obchodech. Uprostřed evropské zimy. Vřele vám toto mentální cvičení doporučuji, a dohrajte si je až po ty mrtvoly v ulicích a obydlích vašich měst. A pak se zeptejte, s maximální upřímností, a třeba i podle přísloví o vlastní kůži bližší než je cizí kabát, zda nejste v hloubi duše rádi, že za vás někdo riskuje život na to, aby "vaši" ropu neovládli lidé, kteří vám přejí smrt. A možná vás napadne, že to nejmenší, co bychom mohli dělat, je nepodrážet mu nohy.

No a nakonec se zkuste zeptat, jak dlouho se ještě tato civilizace bude moci bránit proti zákeřným teroristům v zádech, jimiž jsou senzace chamtiví novináři a kameramani, kteří se jen třesou na to, kdy nějakého našeho vojáka přistihnou při nějaké zbrklosti a třeba i krutosti, a kolika světovým stanicím to budou moci draze prodat.

Připomeňte si, jak málokrát se jim to za celou dobu irácké války při vší jejich bystrosti a všudypřítomnosti podařilo a jak velkou senzaci se jim z toho pokaždé podařilo vytřískat. Představte si, jak jeden televizní snímek dvou amerických vojáků v bojové situaci odstřelujících zraněného ozbrojeného teroristu na světových obrazovkách rekrutuje další milion vražedných sebevrahů. A pokuste se spočítat, jak dlouho ještě vydržíme to pomalé rdoušení v rukách vlastních médií, která už zřejmě navždy ztratila schopnost morálně rozlišovat mezi hrstkou přečinů spáchaných našimi vojáky - a tisícovými masakry, kterých se druhá strana dopouští denně na bezbranných obyvatelích Súdánu, Kašmíru, Filipín, Východního Timoru, a dokonce už i Thajska. Na těch se totiž nedá tolik vydělat.

Války o záchranu civilizace nebyly nikdy bojem dobra proti zlu, nýbrž jak říkal Churchill, bojem něčeho nedokonalého proti něčemu nekonečně horšímu.

6128 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rányHavlův raketový vzestup, KGB, „mrtvý“ Šmíd, Lorenc, Dubček. Historik Macháček odkrývá pozadí listopadu 1989
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění