Německo rozšiřuje výuku islámu

Autor: Redakce | Publikováno: 21.10.2006 | Rubrika: ShortNews
Německo2

V Bádensku-Württembersku se rozběhl pilotní projekt výuky islámu na základní škole. Nově bude moci 235 žáků naslouchat výkladu o muslimské víře a etice ve dvanácti vybraných školách v tomto jihoněmeckém regionu, který se tak stal šestou spolkovou zemí v pořadí, kde stát pokusně vzal náboženskou výuku muslimských dětí do svých rukou.

“Muslimští chlapci a dívky by měli poznat, že je jejich víra s naší společností spojuje, nikoliv dělí,” řekl zemský ministr kultury Helmut Rau (CDU). “Chceme podporovat výchovu dětí z muslimských rodin,” dodal pro stanici Deutschlandfunk. Zatímco v deseti školách se budou děti vzdělávat podle zásad sunnitského islámu, dvě vzdělávací instituce zařadily do rozvrhu také hodiny pro alevity, převážně kurdskou odnož islámské víry.

Svobodná výuka náboženství vychází z ústavy, jejíž tvůrci v roce 1949 pochopitelně nemohli vědět, že za téměř půlstoletí bude v Německu paralelně existovat hned několik nekřesťanských vyznání, která tvoří výraznou menšinu ve společnosti.

Projekt výuky islámu pod státní kontrolou, není sám o sobě ničím novým a poprvé se objevil již v polovině 80. let minulého století.

Německo se však potýká s dvojím problémem - pro výuku nejenže chybějí kvalifikovaní pedagogové, ale zemská ministerstva často tápou při hledání odpovídajícího partnera, který by se za výuku odborně postavil.

Islám totiž historicky nemá žádné hierarchicky uspořádané struktury obdobné křesťanským církvím, a tak musí každá země utvářet celé diskusní skupiny, kam zve zástupce různých muslimských společenství.

Prozatím pouze v Berlíně převzala pilotní projekt výuky na čtyřicítce škol Islámská federace, která také vzdělává vlastní učitele. Ostatní země sázejí spíše na motivované absolventy pedagogických fakult.

Výuka prozatím neprobíhá nikde v Německu plošně. To by se však podle kulturologa Wernera Schiffauera z University Viadrina ve Frankfurtu nad Odrou mohlo za pár let změnit. “Zavedení výuky islámu je jasným uznáním skutečnosti, že jsme přistěhovaleckou společností, v níž mají muslimové své pevné místo,” dodává.

První krok byl již podle politologů učiněn. Křesťanští demokraté totiž uložili debatu o tzv. vůdčí německé kultuře (Leitkultur) k ledu a otevřeně mluví o přistěhovalecké společnosti, kde paralelně existují různé kulturní hodnoty. “Něco takového by bylo před pěti lety ještě nemožné,” uzavírá Schiffauer.

http://info.pravdaoislamu.cz/

4152 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Horor: Holanďanka s demenciou podstúpila eutanáziu proti svojej vôli. Lekárka oslobodenáImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokem

Eurabia.cz

Imigrantské „děti“ na úkor tuzemskýchKniha anglického disidenta jehož na Facebooku nezveřejní: Mohamedův korán - Proč muslimové vraždí za islám

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Duševně nenormální!“ Zeman pro PL ze Slovenska udeřil na Milion chvilek a poslal vzkaz na LetnouHrušínský vynesl hodně silný výrok směrem k Hradu. Komentátor varuje: Takový člověk u moci? Lidé s jiným názorem by skončili v lágrech nebo na oprátkách!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění