Německo rozšiřuje výuku islámu

Autor: Redakce | Publikováno: 21.10.2006 | Rubrika: ShortNews
Německo2

V Bádensku-Württembersku se rozběhl pilotní projekt výuky islámu na základní škole. Nově bude moci 235 žáků naslouchat výkladu o muslimské víře a etice ve dvanácti vybraných školách v tomto jihoněmeckém regionu, který se tak stal šestou spolkovou zemí v pořadí, kde stát pokusně vzal náboženskou výuku muslimských dětí do svých rukou.

“Muslimští chlapci a dívky by měli poznat, že je jejich víra s naší společností spojuje, nikoliv dělí,” řekl zemský ministr kultury Helmut Rau (CDU). “Chceme podporovat výchovu dětí z muslimských rodin,” dodal pro stanici Deutschlandfunk. Zatímco v deseti školách se budou děti vzdělávat podle zásad sunnitského islámu, dvě vzdělávací instituce zařadily do rozvrhu také hodiny pro alevity, převážně kurdskou odnož islámské víry.

Svobodná výuka náboženství vychází z ústavy, jejíž tvůrci v roce 1949 pochopitelně nemohli vědět, že za téměř půlstoletí bude v Německu paralelně existovat hned několik nekřesťanských vyznání, která tvoří výraznou menšinu ve společnosti.

Projekt výuky islámu pod státní kontrolou, není sám o sobě ničím novým a poprvé se objevil již v polovině 80. let minulého století.

Německo se však potýká s dvojím problémem - pro výuku nejenže chybějí kvalifikovaní pedagogové, ale zemská ministerstva často tápou při hledání odpovídajícího partnera, který by se za výuku odborně postavil.

Islám totiž historicky nemá žádné hierarchicky uspořádané struktury obdobné křesťanským církvím, a tak musí každá země utvářet celé diskusní skupiny, kam zve zástupce různých muslimských společenství.

Prozatím pouze v Berlíně převzala pilotní projekt výuky na čtyřicítce škol Islámská federace, která také vzdělává vlastní učitele. Ostatní země sázejí spíše na motivované absolventy pedagogických fakult.

Výuka prozatím neprobíhá nikde v Německu plošně. To by se však podle kulturologa Wernera Schiffauera z University Viadrina ve Frankfurtu nad Odrou mohlo za pár let změnit. “Zavedení výuky islámu je jasným uznáním skutečnosti, že jsme přistěhovaleckou společností, v níž mají muslimové své pevné místo,” dodává.

První krok byl již podle politologů učiněn. Křesťanští demokraté totiž uložili debatu o tzv. vůdčí německé kultuře (Leitkultur) k ledu a otevřeně mluví o přistěhovalecké společnosti, kde paralelně existují různé kulturní hodnoty. “Něco takového by bylo před pěti lety ještě nemožné,” uzavírá Schiffauer.

http://info.pravdaoislamu.cz/

4418 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení



Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USANáš blok by byl bez migrantů ochuzen, káže eurokomisařka . Jedinými lidmi, kteří popisují imigraci jako problém, jsou podle Johansson „pravicoví extremisté“EU výměnou za peníze na koronaviru vyžaduje podvolit seBez Vás nepřežijeme...KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Přímý přenos oslav Ramadánu: Norská televizeŠvédsko: Levicové noviny útočí na odpůrce vládní strategie proti koronaviru. Odpůrci jsou hlavně židé ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Výživná debata o zločinech Pekingu: Lidovec Bartošek a Olga Lomová, hlavní expertka na čínské zlo. Pokud vtrhnou na Tchaj-wan, bude to jako rok 1968VÍME PRVNÍ Brněnská nemocnice má nového IT náměstka. Stal se jím profesor Válek, poslanec TOP 09
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění