Smuteční řeč za generálem Fajtlem

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 22.10.2006 | Rubrika: Kulturní válka
Fajtl

Vážená pan Fajtlová, vážení pozůstalí, vážení smuteční hosté,

loučíme se s generálem Františkem Fajtlem a jako málokdy je právě teď na místě říci loučíme se s hrdinou.

Jsou doby, kdy se hrdinové rodí, a jsou doby, kdy hrdinové odcházejí. Naše republika dnes není ani ve válce, ani v jakémkoli bezprostředním ohrožení. Žijeme v období stability a míru. Přesto nesmíme nechat hrdinství odejít z naší přítomnosti, z našich dnů. Loučíme se tu dnes s vynikajícím člověkem a skvělým pilotem. Jsme tu ale i proto, abychom dali najevo, jak moc si hrdinů a hrdinství ceníme, že hrdinství potřebujeme a potřebovat budeme.

Když jsem skoro přesně před dvěma lety uděloval generálporučíkovi Františku Fajtlovi Řád Bílého lva vojenské skupiny za zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost, cítil jsem velikou hrdost a zvláštní pohnutí. Viděl jsem před sebou člověka, v jehož lidském osudu se promítaly celé pohnuté dějiny naší vlasti ve 20. století. Člověka, jehož osobní charakterové vlastnosti, obětavost, pevnost, vlastenectví a vrcholné umění ve svém oboru mohou být příkladem hodným učebnic každé školy.

Při zdůvodnění jeho vyznamenání jsem připomenul účast Františka Fajtla na zahraničním odboji ve II. světové válce v Polsku, Francii a Anglii. Připomenul jsem, že byl dvakrát sestřelen a že jeho sestřelení nad Francií, útěk do Španělska a návrat zpět do Anglie patří k legendám našeho zahraničního odboje. Připomenul jsem, že byl velitelem leteckého stíhacího pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání. Připomenul jsem, že na konci války velel leteckému stíhacímu pluku, který se zúčastnil Ostravské operace. Připomenul jsem i to, že byl po únoru roku 1948 perzekvován a vězněn komunistickým režimem.

Ten tehdejšího podplukovníka Fajtla degradoval na prostého vojína, což považuji za symbolické. Hrdina, který nasazoval svůj život za naši svobodu, za naši samostatnost a vůbec za národní přežití, byl pro něj jen vojínem.

My budeme o Františkovi Fajtlovi navždy mluvit jako o generálovi a jako o vynikajícím člověku, hodném naší úcty. Rád bych se na tomto místě poklonil jeho památce a vyjádřil hlubokou účast všem pozůstalým, blízkým i pamětníkům. Pozůstalými jsme ale koneckonců my všichni, kdo ctíme nesmrtelný odkaz pana generála Františka Fajtla.

Václav Klaus, 13.10. 2006

www.klaus.cz

5136 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Globalistická média nás označují za dezinformátory...Americký zánik je blízko. Amerika již neexistujeJak se bude žít v zemi s pirátskou vládou a premiérem Ivanem Batošem?Planetární diktatura nastupuje přes finance: BlackRock ovládne svět. Nahradí dolar nová měna? Peníze už jen digitální. Konec národních státůSrbský prezident Vučič pomohl Rusku vyhnout se plynovému vydírání Ukrajiny

euServer.cz

Socialistické pekloVolby budou soubojem konzervativních zastánců národního státu a progresivistů v čele s Piráty usilujících o „více Evropy“ a podporu imigrace a islamizace

ePortal.cz

“Prasečinky” v poštěDaně nás dusí

Eurabia.cz

Video: Ministr spravedlnosti vehemntně proti cenzuře v internetu!Rakousko příkladné v boji proti islámizmu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Proč musel zemřít/spáchat sebevraždu generál Lučanský?Proč Česká republika má nakoupit údajně předražené vakcíny proti koronaviru?

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor: Znamení? Biden odstranil Churchilla. Trump ukončoval války, ale naštval mocnéJe to tu. Vzpoura hospod. I herec Pavel Nový. Roste to po celé zemi
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění