Temelín: Dát zakázku Američanům, nebo Rusům? Čeho se bát a nebát

Autor: Ondřej Šlechta | Publikováno: 22.11.2012 | Rubrika: Zamyšlení
temelin

V kauze zakázky na dostavbu nových bloků Jaderné elektrárny Temelín se přiostřuje. Jakkoli všichni zájemci zdůrazňují snahu vyvarovat se politických tlaků, u klíčového energetického projektu za miliardy to nejde snadno. Nečekané vyřazení francouzského zájemce, firmy Areva, celý kontrakt posouvá do výrazně tendenční roviny. Zaznívají hlasy, že při výběru mezi americkou a ruskou nabídkou bychom se neměli dlouho rozhodovat a zohlednit především bezpečnost a politickou orientaci.

Energetická bezpečnost

Ačkoli je slovní spojení „ruská nabídka" typická mediální zkratka (ve skutečnosti se o zakázku uchází česko-ruské konsorcium tvořené dvěma ruskými firmami, ZAO Atomstrojexport a OAO OKB Gidropress, které ke spolupráci přizvaly Škodu Jaderné Strojírenství a. s.), je potřeba věnovat mimořádnou pozornost dvěma aspektům. Prvním je otázka, jestli další bloky jaderné elektrárny hospodářství ČR vůbec potřebuje. Jaderné elektrárny má smysl stavět i v případě, že jejich energie jde na export, ale zásadně to mění situaci a tón debaty. Druhý aspekt je spojen s energetickou bezpečností.

Chápeme-li energetickou bezpečnost jako stav plynulých, ekologicky příznivých dodávek surovin za přijatelné ceny, je třeba se ptát, jak můžeme současný mix energetických dodávek nahradit a současně nevyloučit žádnou z uvedených charakteristik. V současné době dovážíme 70 % ruského zemního plynu a zhruba 67 % ropy z Ruské federace prostřednictvím ropovodu Družba. Vyčerpání zásob hnědého uhlí je odhadováno v horizontu několika desítek let, pakliže neprolomíme těžební limity. Obnovitelné zdroje představují možná dobrý doplňkový zdroj, ale zkušenosti například se solárním byznysem v ČR v posledních letech dostatečně prokázaly, že jejich ekonomická návratnost je záporná.

Energetická bezpečnost je navíc spíše než otázkou kalkulací problémem hodnot, o které nám jde, a politického výkladu. Matematicky je obtížné vyčíslit hranice energetické bezpečnosti. Z pohledu ČR je evidentní, že do značné míry bude energeticky závislá vždy. Když hypoteticky obrátíme hodnoty, představovala by 70% závislost na norském plynu vůči 30 % ruského dovozu menší riziko? Byla by menším rizikem závislost na produktovodu Nabucco dopravujícím podle původních plánů íránský plyn? Z jakého důvodu? Odpověď bude vždy jen politická.

I ruská energetická diplomacie, bezpochyby využívaná k politickému nátlaku, však má své limity. K nim ji nutí snaha prodat co nejvíce surovin s ohledem na úzce zaměřenou ekonomiku a vědomí faktu, že řada dodavatelských států v Evropě zahájila projekty, které mají energetickou závislost na Rusku snížit. Obdobně lze přistoupit i k dostavbě jaderných elektráren a dodávkám jaderného paliva.

Čtěte také:

Návrh, který se nedá odmítnout. Temelín by mělo dostavět česko-ruské konsorcium

Zdegenerovaný Západ, který vyhrál Studenou válku, prosazuje ideály radikální levice, a tradiční hodnoty hájí Rusko

Proč by měla česká pravice vzhlížet s nadějí k Putinově Rusku. Z Ameriky se stává Říše zla

Rusko není Sovětský svaz

Klaus: Rusko považujeme za významného partnera

Zájmy západoevropského socialismu nás ohrožují víc než Rusko

 

 

Změna dodavatele

Když se v roce 2010 kvůli konstrukční nepevnosti prokázala nevhodnost amerických palivových článků pro první a druhý blok JETE, rozhodla se společnost ČEZ po deseti letech vyměnit amerického dodavatele, firmu Westinghouse, za ruské konsorcium TVEL. Tento příklad ukazuje, že obavy ze zvýšení závislosti na Rusku jsou liché. Pořád bude v kompetenci zákazníka (v tomto případě ČR) zvolit si dodavatele jaderného paliva a také ho kdykoli změnit, což se stalo právě u prvních dvou bloků JETE. Tento málo zdůrazňovaný fakt nedávno potvrdil i viceprezident společnosti Rosatom Kiril Romancov.

Na rozdíl od závislosti na dovozu plynu a ropy z Ruska, která je dlouhodobá a její diverzifikace otázkou dlouhodobých investic s nejistou návratností, není problém se jaderným palivem dopředu zásobit. Zároveň můžeme dodavatele změnit z důvodů nejen technicko-ekonomických, ale i politicko-bezpečnostních.

Pokud jde o samotnou dostavbu JETE, příklady ze světa ukazují, že účast ruských firem v jaderných projektech nemusí být považována za bezpečnostní riziko. A to nejen v případě států jihovýchodní Asie, do nichž se pozvolna začíná přesouvat zájem ruského jaderného průmyslu poté, co část Evropy ohlásila ústup od jaderné energetiky, ale i v případě členských zemí NATO. Příkladem může být sousední Slovensko, kde se na dostavbě Jaderné elektrárny Mochovce podílely firmy Siemens a Rosatom. Zřejmě nejzajímavější akvizici pak představuje plán na výstavbu elektráren Akkuyu a Sinop v Turecku, kterou by měl provést Rosatom a zároveň se stát jejich stoprocentním kapitálovým vlastníkem.

Jak s kartami zamíchá německé ne

Debata o dostavbě JETE se neustále vyhrocuje, ale jak již řada expertů zdůraznila, Temelín se nakonec vůbec nemusí stavět. Pokud energetická náročnost hospodářství České republiky dlouhodobě klesá, jak naznačují některé analýzy Českého statistického úřadu, nabývá na významu diskuse o samotném smyslu dostavby JETE.

Debata o bezpečnostních rizicích pro ČR je sice mnohdy jednostranně orientována na záležitosti spojené s Ruskem, ale výstavba nových jaderných kapacit se může rychle stát klíčovou bezpečnostně-politickou a diplomatickou otázkou vztahů ve střední Evropě. Pokud se 3. a 4. blok začnou stavět a nakonec budou produkovat energii vhodnou jen na export, otevře se možnost jejího prodeje do přenosových sítí v Německu a Rakousku. Přitom Spolková republika a celé její politické spektrum se k jádru staví negativně a je dopředu jasné, že pocit ohrožení z „jaderného okolí" bude v budoucnu zohledňovat v obchodních vztazích se svými středoevropskými partnery.

 

Revue Politika 10/2012

Klíčová slova: národní stát  | ekonomika  | Rusko  | suverenita  | USA
3794 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pro-migračního francouzského aktivistu zamordoval migrant, se kterým spalSpojené národy ovládnuté gender ideologií vyhlašují za politicky nekorektní říkat „manžel“ nebo „manželka“Bez Vás nepřežijeme...Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinů

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

Eurabia.cz

Vláda Itálie odsouhlasila Kataru ideologickou kontrolu nad muslimskou komunitou ve své zemi ...Před pár dny Česká televize v dětském vysílání vyzvala děti, aby oslavily islám

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Lékař z TOP 09: Chytrá karanténa? Zatím se jeví jen jako marketingové heslo. Mělo by se šetřit. Miloš Zeman a jeho partička – mínus deset procentLiberální řečičky fungují, jen když svítí slunce, myslí si Petr Štěpánek. Novolevičácké třeštění, diktatura menšin. Když herečky s brunátnou tváří vyřvávají o pravdě a lásce...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění