Bez ohledu na to, co si mohou jednotliví europoslanci myslet o exitujícím zákonu EU - a i kdyby ho chtělo změnit všech 785 (což je vysoce nepravděpodobné) - nemohou si změnu vynutit. Absolutní právo na iniciativu má nevolená Komise, která může Parlament naprosto ignorovat.
To činí z parlamentu bezzubý orgán - a co je důležitější - jeho existence nedodává v zásadě antidemokratické organizaci na demokratičnosti.
V odpovědi na obvinění, že "Evropa je nedemokratická a její moc spočívá na nezvolených, beztvářných byrokratech", bylo britské zastupitelství Evropské komise tak hodné, že nám připomnělo, že
Nejmocnější orgán s rozhodovacími pravomocemi, Rada ministrů, se zodpovídá prostřednictvím svých členů parlamentům a voličům každé země EU.
Jak můžeme vidět, Unie byla prozatím úspěšná. Je stále ve hře, její ambice zůstávají nedotknuty a vykonává pravomoci. Jak daleko to zajde bude záležet na tom, jestli přesáhne sama sebe - nebo jestlí jí členské státy dovolí tak učinit. Její Nemesis jsou právě její ambice nastoupit na palubu "vysoké" politiky. Čím více dosáhne, tím zranitelnější se stane.
Pokud bude na této cestě pokračovat, dojde k bodu, kdy množství lidí, které naštvala, překoná množství lidí, kteří oceňují její užitečnost. Rovnováha užitečnosti se změní a EU bude muset zmizet. Ztráta boje o ústavu tak byla poradoxně tou nejlepší věcí, která se EU mohla přihodit. "Kolegové" z EU ale nedokáží jen tak něčeho zanechat - budou to zkoušet i nadále a v průběhu času dosáhnou toho kritického bodu, kdy dojde k narušení rovnováhy užitečnosti.
A to je důvod, proč zde EU za dalších padesát let nebude.
Obzvlášť nebezpečné je, s jakým nadšením EU učinila svým partnerem Čínu, která otevřeně přiznává své vojenské ambice a která jako jediná ze světových velmocí stále navyšuje svůj obranný rozpočet. Jestli EU opravdu věří, že Čína nevyužije Galileo k vojenským účelům, dívá se na svět skrze pořádně růžové brýle. Podíl Číny na projektu Galileo rozhodně nepřispívá k vylepšení už tak napjatých vztahů mezi EU a Spojenými státy, naopak může podstatně vystupňovat napětí ve světě. Evropská unie, ve které se v poslední době rozmáhá silný antiamerikanismus a jež by se ráda stala hlavním globálním hráčem, by v projektu Galileo mohla spatřovat účinný prostředek k ovlivnění americké zahraniční politiky.