Výsledkem tohoto tlaku jsou tři zhroucení volitelé v nemocnici. To je skutečně obdivuhodný přínos pro demokracii.
Že pro politiky typu Paroubka účel světí prostředky a pro odstranění Václava Klause jsou ochotni udělat úplně cokoliv, se nedivím. Ale poslouchat a číst všechny ty "strážce naší demokracie" v televizi, rádiu či v novinách, jak svá hodnocení podřizují úplně témuž, je opravdu smutné.
Páteční rozhodnutí Evropské rady zvýšit podíl tzv. obnovitelných zdrojů na primárních zdrojích na dvacet procent do roku 2020 je pro evropské ekonomiky potenciální katastrofa. Jejím důsledkem budou stále častější výpadky elektřiny, rostoucí závislost na dovozu energií a hlavně dále se zvětšující propast mezi výkonností Evropy vůči Americe a východoasijským tygrům. Pánové z komise, kteří tak toužili po schválení tohoto závazku, jaksi zapomněli sdělit veřejnosti, že státy EU se podílejí v celosvětovém měřítku na emisích CO2 pouze šestnácti procenty! Evropské pionýrství bude ještě beznadějnější než to s rudými šátky kolem krku.
Přihlášením se k EU jsme vstoupili do světa deformovaného byrokratickou mocí. Jeden autor jej trefně přirovnal k nemocnému Španělsku konce 16. století: "Hospodářské poměry byly takové, že se člověk stal buď studentem, mnichem, žebrákem nebo byrokratem. Žádné jiné možnosti nebyly." Když zaměníme mnicha za aktivistu NGO (nové náboženství) a žebráka za příjemce sociálních dávek, máme prostor EU popsán velmi plasticky. I tento evropský trend velmi podporuje představu levice o podobě společnosti.
Návrh Británie, která nyní předsedá Evropské unii, snížit dotace z evropských fondů pro příští rozpočtové období by se dotkl především nových členských států, včetně České republiky. Je to přiznání rezignace na jen trochu zásadní reformu unijního rozpočtu, z něhož nesmyslné zemědělské dotace polykají téměř celou jednu polovinu.
Velké země řídí Unii podle svých zájmů. Jestli toto není jasné všem, včetně těch největších eurofilů, tak opravdu trpí chronickou slepotou. A stejně tak je zřejmé, že čím více kompetencí bude EU mít, tím více a častěji budou malé země nuceny na základě tohoto modelu podřizovat se zájmům těch velkých.
Revize lisabonské strategie, paktu stability a osud směrnice o
liberalizaci služeb. To jsou tři události posledních týdnů, které nabízejí
srozumitelný návod, jak se bude Evropská unie vyvíjet v následujících
letech. Všechny tři mají velký ekonomický dopad.