Deset mega-korporací kontroluje světovou ekonomiku a produkci téměř všeho, co kupujete. Podívejte se, kdo vás vlastní
Autor: odjinud | Publikováno: 21.01.2014 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace
10 největších národních finančních institucí drží 54% veškerých našich finančních aktiv; ještě v roce 1990 jich vlastnily 20%. Jak hlásí Mother Jones, počet bank poklesl z více než 12 500 na asi 8 000.

Deset mega-korporací kontrolují produkci téměř všeho, co kupujete; od potřeb pro domácnost přes krmivo pro domácí mazlíčky až po džíny. Podle tohoto grafu, co přišel od Reddit, zvaného „Iluze volby“ vytváří tyto korporace řetězec, který začíná u jedné z 10 super-společností. Už jste o těch největších jménech slyšeli, ale vidět, co tito giganti vlastní nebo ovlivňují, budí závrať.

(Poznámka: Graf ukazuje směs sítí. Rodičovské společnosti mohou vlastnit, vlastnit podíl, nebo mohou být prostě partnerem v pobočném rozvětvení své sítě. Např. Coca-Cola sice Monster nevlastní, ale distribuuje tyto energetické nápoje. Další poznámka: Nemáme jistotu v tom, jak až tento graf je aktualizovaný. Např. odráží prodeje P&G's od Pringles ke Kellogg's v únoru.)

 

Zde je jen pár příkladů: Yum Brands vlastní KFC a Taco Bell. Tato společnost je pobočkou Pepsi. Všechny restaurace Yum Brands prodávají pouze produkty Pepsi kvůli speciálnímu partnerství s tímto výrobcem limonády.

 

Proctor & Gamble, společnost za 84 miliard dolarů – největší inzert v USA – je propojená s četnými odlišnými značkami, které produkují vše od léků přes zubní pastu až po luxusní módu. Do všeho započítaný P&G údajně přes tuto síť slouží úžas budícímu počtu 4,8 miliard lidí po celém světě.

Nestlé, korporace za 200 miliard dolarů – je proslulá svou čokoládou, je to ale největší potravinářská společnost světa – a vlastní po celém světě téměř 8 000 různých značek a má podíly nebo partnerství se spoustou dalších. Do této sítě patří i šampónová společnost L’Oreal, gigant dětské výživy Gerber, oděvní značka Diesel a výrobci krmiva pro domácí mazlíčky Purina a Friskies.

Unilever, proslulý svým mýdlem, údajně slouží 2 miliardám lidem po celém světě kontrolou sítě, která vyrábí vše od vatových tyčinek po arašídové máslo Skippy.

Čtěte také:

Konzervativní hodnoty a free trade. Jak najít modus vivendi ?

A nejsou to jen produkty, které nakupujete a spotřebováváte. V posledních desetiletích jsou právě ty zprávy a informace, které dostáváte, propojeny dohromady: 90% médií teď kontroluje jen šest společností, což pokles oproti 50 v roce 1983, jak tvrdí Frugal Dad infographic z loňského roku.

I tohle se stává ještě makroskopičtější: 37 bank se sloučilo, aby se přeměnily jen na čtyři – JPMorga Chase, Bank of America, Wells Fargo a CitiGroup během jen o málo déle než dvou desetiletí, jak ukazuje tento graf Federálních rezerv.

10 největších národních finančních institucí drží 54% veškerých našich finančních aktiv; ještě v roce 1990 jich vlastnily 20%. Jak hlásí Mother Jones, počet bank poklesl z více než 12 500 na asi 8 000.

Tato čísla jsou děsivá a ty grafy vizualizují omračující realitu. Tohle je svět, ve kterém žijeme.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: policymic.com