Tisíce žen ve Švýcarsku trpí v nucených manželstvích
Autor: Redakce | Publikováno: 01.01.2007 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Tisíce žen chycených ve Švýcarsku v ucených manželstvích trpí těžkým duševním a fyzickým zneužíváním, říkají autoři první švýcarské studie o této praxi.Studie zjistila, že v extrémních případech je k nátlaku na ženu do nuceného manželství používáno znásilnění. Takřka všechny oběti řekly, že jim bylo vyhrožováno smrtí.Ty, které se chtějí osvobodit, čelí mnoha překážkám: jazyková bariéra, přerušení rodinných vztahů, nedostatek peněz a neznalost toho, kam se obrátit.

Tisíce žen chycených ve Švýcarsku v ucených manželstvích trpí těžkým duševním a fyzickým zneužíváním, říkají autoři první švýcarské studie o této praxi. Charitativní organizace Surgir, která studii provedla, nyní vyzývá vládu, aby navrhla národní strategii pomoci obětem.

Prezidentka organizace Jacqueline Thibault, která výsledky ve středu v Ženevě oznámila, popsala rozsah problému jako “obrovský”.

Dodala, že mnoho obětí je příliš vyděšených na to, aby z nucených manželství unikly kvůli strachu z odplaty, včetně takzvaných “vražd ze cti”.

“Studie bude představena autoritám a ty poté budou muset rozhodnout, co je třeba podniknout”, řekl Thibault. “Právě teď nemá Švýcarsko ohledně nucených manželství žádnou strategii”.

Aby získala představu o množství obětí ve Švýcarsku, Surgir kontaktovala vzorkovou skupinu 50 organizací, včetně zdravotních a imigrantských center, škol a útulků pro ženy v kantonech Vaud, Ženeva, Fribourg, Bern Curych a Basilej.

Výzkumníci během osmnácti měsíců zaregistrovali 140 potvrzených případů, které jsou podle Thibault pouze “špičkou ledovce”.

Charita odhaduje, že kdyby bylo prozkoumáno všech 2 140 švýcarských sociálních institucí, čísla by šla do tisíců.

Říká, že nedostatek dat ztěžuje získání přesné představy o fenoménu a dodává, že situaci nepomáhá ani skutečnost, že většina obětí se bojí promluvit. …

Charita řekla, že pouze šest obětí nucených manželství souhlasily s poskytnutím výpovědi; další se stáhly kvůli nátlaku rodiny, strachu z pomsty nebo řekly, že nechtějí znovu probouzet staré trumatické události.

Studie zjistila, že v extrémních případech je k nátlaku na ženu do nuceného manželství používáno znásilnění. Takřka všechny oběti řekly, že jim bylo vyhrožováno smrtí.

Ty, které se chtějí osvobodit, čelí mnoha překážkám: jazyková bariéra, přerušení rodinných vztahů, nedostatek peněz a neznalost toho, kam se obrátit. Surgir říká, že ve Švýcarsku existuje pouze jedno centrum specializující se na nucená manželství - Mädchenhaus v Curychu. Má místo pro pouhých sedm žen.

http://info.pravdaoislamu.cz/