Ekonomika největší světové velmoci se již hroutí. Tohle to znamená pro vás. Neveselé čtení
Autor: Michael Snyder | Publikováno: 08.11.2014 | Rubrika: Ekonomika
Ilustrace
Většina lidí si to neuvědomuje, ale evropské banky jsou ještě chatrnější, než banky americké, a to hovoří za vše. Například, největší banka v nejsilnější evropské ekonomice je Deutsche Bank. V tomto bodě, Deutsche Bank má přibližně 75 biliónů dolarů v hodnotě expozice derivátů. Toto množství peněz je asi 20 krát větší, než německé HDP, a to je více, než expozice kterékoliv americké banky.

zdroj
Jak napravíte velmoc, která má explodující výši dluhu, která má rychle stárnoucí populaci, která spotřebovává mnohem více bohatství, než produkuje, a která má desítky zombie bank, které se mohou v každém okamžiku zhroutit. Můžete si myslet, že hovořím o Spojených státech, ale mám na mysli Evropu. 

Víte, pravdou je, že Evropská unie má větší počet obyvatel, a mnohem větší bankovní systém, než mají Spojené státy. Většinu času jsem psal o strašných ekonomických problémech, který čelí USA, ale ekonomické podmínky v Evropě jsou bezesporu v tuto chvíli ještě horší. Ve skutečnosti existuje mnoho zdrojů, které označují stav Evropy jako plnohodnotnou „depresi.“ Bohužel je to pravděpodobně teprve začátek. V následujících měsících se věci v Evropě pravděpodobně ještě mnohem zhorší.

Za prvé, pojďme se podívat na nezaměstnanost. V případě, že USA využívají poctivé hodnoty čísel, oficiální míra nezaměstnanosti bude pravděpodobně někde v blízkosti 10 procent. Ale v mnoha zemích v Evropě, je oficiální míra nezaměstnanosti již nad deset procent.

Francie: 10,2%
Polsko: 11,5 %
Itálie: 12,6 %
Portugalsko: 13,1 %
Španělsko: 23,6 %
Řecko: 26,4 %

Oficiální míra nezaměstnanosti pro eurozónu jako celek je v současné době 11,5 procenta. Nedostatek vhodných pracovních příležitostí způsobuje zmenšování střední třídy po celé Evropě, a stále více lidí se stávají závislí na státní pomoci. Evropské národy jsou dobře známé pro své štědré sociální programy, ale všechny tyto výdaje jsou příčinou poměru obrovského dluhu k HDP, který zanedlouho exploduje.


Španělsko: 92,1 %
Francie: 92,2 %
Belgie: 101,5 %
Portugalsko: 129,0 %
Itálie: 132,6 %
Řecko: 174,9 %

Ve stejné době, reálná hodnota eura neustále klesá v průběhu posledních šesti měsíců. To výrazně snižuje kupní sílu, kterou mají evropské rodiny.


Mnozí věří, že euro v konečném důsledku půjde mnohem níže, než je teď. Národy jako Řecko a Španělsko již zažívají deflaci a míra inflace v Německu a ve Francii je v současné době nižsí, než jedno procento. V případě, že Evropská centrální banka začne vstřikovat spoustu natištěných eur do systému, v boji proti tomuto problému, úroveň inflace se bude zvedat, ale bude také nadále srážet hodnotu eura.

V dlouhodobém horizontu by nebylo překvapením, vidět americký dolar v paritě s eurem.

Evropané se bojí smrtelné deflační deprese, ale to je přesně to, kam dlouhodobé ekonomické trendy právě směřují.

Následující je z nedávného článku z časopisu Forbes:

Tržní konsensus věří, že eurozóna je na pokraji té chvíle, kdy se deflační pohroma stává neúprosnou realitou. Data Eurozóny neustále připomínají investorům, že ekonomika v regionu sotva pokulhává, neboť firmy snižují ceny v marné snaze zlepšit prodeje v tvář slábnoucí ekonomiky, a s ubývajícími novými objednávkami. Firemní deflační reakce jako je tato, jen ublíží dané společnosti tím, že zmáčkne marže ještě dále. Zřejmý efekt omezí prostředky k zaměstnávání a investování, což jen utlumí jakékoliv šance na ekonomické oživení a potopí region do ještě většího bláta.

V zoufalé snaze vyhnout se rozsáhlé deflaci v Evropě, Evropská centrální banka bude nevyhnutelně brzy jednat.

Možná se to nestane okamžitě, ale pokud ano, bude to jen další salva v nově vznikající globální měnové válce.

Když už mluvíme o měně, Rusko ve skutečnosti přemýšlí o zavedení legislativy, která zakáže oběh amerického dolaru v jejich zemi. Následující výtažky jsou z článku, který byl zveřejněn na Infowars:
Rusko může zakázat oběh amerického dolaru. Státní Duma již předložila příslušný návrh zákona, který zakazuje oběh USD v Rusku, uvedla APA Moskva.

V případě, že bude návrh zákona schválen, ruští občané budou muset zavřít své dolarové účty v ruských bankách v průběhu roku vyměnit své dolary v hotovosti za ruský rubl, nebo za měnu jiných zemí. To není vůbec dobrá zpráva pro americký dolar. Očekávejte divoké změny v devizových trzích v následujících měsících a letech. Turbulentní časy čekají dolar, euro a jen.

Ale abychom se vrátili k Evropě. Doufejme, že se tam věci alespoň na chvíli stabilizují. Ale to se nemusí stát. Ve skutečnosti se mohou věci v každém momentu obrátit k horšímu.

Většina lidí si to neuvědomuje, ale evropské banky jsou ještě chatrnější, než banky americké, a to hovoří za vše. Například, největší banka v nejsilnější evropské ekonomice je Deutsche Bank. V tomto bodě, Deutsche Bank má přibližně 75 biliónů dolarů v hodnotě expozice derivátů. Toto množství peněz je asi 20 krát větší, než německé HDP, a to je více, než expozice kterékoliv americké banky.

A Deutsche Bank není zdaleka sama. Po celé Evropě jsou zombie banky, které jsou v podstatě insolventní. Mnohé z nich se opírají o jejich vlády. Tyto vlády vědí, že pokud tyto banky selžou, tak se jejich ekonomické problémy ještě výrazně zhorší. Stejně jako ve Spojených státech, většina ekonomické aktivity v Evropě, je poháněna dluhem. Takže banky potřebují poskytovat hypotéky, úvěry a kreditní karty pro řadové občany a podniky.

Tento systém se hroutí a nikdo si není jistý, co se bude dít dál.

Takže sledujte Evropu. Zejména dávejte pozor na Itálii. Mám pocit, že velké ekonomické zprávy začnou přicházet z Itálie a nebudou dobré. V roce 2014 jsme zažívali klid před bouří. Ale rok 2015 je hned za rohem, a slibuje, že bude extrémně zajímavý.

http://www.novarepublika.cz/