Průzkum ukázal, že izraelští Arabové popírají holocaust a podporují Hizballáh
Autor: Redakce | Publikováno: 25.03.2007 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Nová studie Univerzity v Haifě ukázala na alarmující trend mezi izraelskými Araby, co se týče popírání holocaustu, sympatií pro Hizballáh a víru, že jednoho dne budou odsunuti z Izraele.

Autor: Ezra HaLevi   
čtvrtek, 22. 03. 2007

izraelští Arabové Nová studie Univerzity v Haifě ukázala na alarmující trend mezi izraelskými Araby, co se týče popírání holocaustu, sympatií pro Hizballáh a víru, že jednoho dne budou odsunuti z Izraele.

Průzkum vedený profesorem Fakulty sociálních věd Sammym Smoohou ukázal, že více než čtvrtina arabských izraelských občanů věří, že nikdy nedošlo k holocaustu. Podle průzkumu má tento názor 28 % z izraelskoarabské populace a procentní zastoupení tohoto názoru rostlo, čím měli respondenti vyšší formální vzdělání. Mezi studenty vyšších a vysokých škol má 33 % za to, že holocaust je jen fikcí.

Ačkoliv desetitisíce Arabů byli během války proti Hizballáhu nuceny užít kryty, takřka polovina z nich (48 %) má za to, že ostřelování severního Izraele Hizballáhem bylo ospravedlnitelné. Ten samý počet se domnívá, že ospravedlnitelný je únos izraelských záložáků Eldada Regeva a Ehuda Goldwassera a 90 % má za to, že izraelské bombardování Libanonu vedlo ke spáchání válečných zločinů.

Sammy Smooha, který není znám tím, že by sympatizoval s izraelskou pravicí (je snad na vedoucích místech Haifské univerzity někdo takový? – pozn. Eretz), řekl, že byl výsledky výzkumu překvapen. „Člověk by očekával, že izraelští Arabové budou kvůli unikátní situaci během poslední války více proizraelští. Válka se netýkala Palestinců a rakety Hizballáhu ohrožovaly jejich životy a majetek. Agresorem byla fundamentalistická islámská organizace, kterou většina izraelských Arabů nepodporuje.“

Studie také ukázala, že 63 % izraelských Židů má obavy ze vstupu nebo jen průjezdu arabskými městy nebo arabskými částmi izraelských měst a stejný počet izraelských Arabů má za to, že Izrael se může vzdát svrchovanosti nad jejich obcemi ve prospěch Palestinské správy. 60 % má obavu, že budou masově z Izraele odsunuti.

76 % izraelských Arabů zastává názor, že sionismus je rasistický, a 68 % izraelských Židů má obavy z vlny násilností izraelskoarabské menšiny.

Průzkum byl uskutečněn na vzorku 721 Arabů a 702 Židů, s možností statistické chyby 3,7 %.

V reakci na výsledky průzkumu židovská studentská skupina Im Tirtzu (Chceš-li to) na středu zorganizovala pro arabské studenty Haifské univerzity exkurzi do památníku holocaustu Jad Vašem (Yad Vashem).

mbs

Článek vychází z informací zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, zejména článku Poll Shows Israeli-Arab Holocaust Denial, Support for Hizbullah.