Češi jsou proti evropské ústavě a euru. Většina Evropanů je pro menší pravomoci EU a návrat svých národních měn
Autor: Tomáš Břicháček | Publikováno: 27.03.2007 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Pokud jde o výsledky v České republice, z průzkumu vyplývá, že 49 % Čechů by bylo proti evropské ústavě a jen 27 % pro. Jen 28% dotázaných Evropanů by si přálo, aby Unie měla více pravomocí než má nyní, 23 % by bylo pro zachování současného stavu a 41 % dotázaných by si přálo, aby Unie měla pravomocí méně a její pravomoci se vrátily na národní, resp. místní úroveň. Průzkum potvrdil také rezervovaný postoj Evropanů ke společné evropské měně.

Britský institut Open Europe zveřejnil k 50. výročí Římských smluv výsledky rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který byl proveden ve všech 27 členských státech EU. Otázky se týkaly aktuálních otázek evropské integrace.

Z průzkumu vyplývá mimo jiné, že 75 % obyvatel Unie by si přálo o případné nové smlouvě (ústavě), která by přenášela na EU další pravomoci, hlasovat v referendu. V něm by 41 % hlasovalo pro a 41 % proti. Pokud jde o však výsledky v České republice, z průzkumu vyplývá, že 49 % Čechů by bylo proti takovéto smlouvě a jen 27 % pro.  

Jen 28% dotázaných Evropanů by si přálo, aby Unie měla více pravomocí než má nyní, 23 % by bylo pro zachování současného stavu a 41 % dotázaných by si přálo, aby Unie měla pravomocí méně a její pravomoci se vrátily na národní, resp. místní úroveň.

Průzkum potvrdil také rezervovaný postoj Evropanů ke společné evropské měně. Pro znovuzavedení své národní měny by byli Němci, Rakušané, Španělé, Holanďané, Řekové a Portugalci. Ze 14 států, kde euro zatím nebylo zavedeno, má dle průzkumu podporu jen v Dánsku, na Maltě a Rumunsku. Nejrozhodněji jsou proti Britové - 77% proti, 37% pro. Proti je 59 % Čechů, pro jen 37 %.

 

Nejdůležitější výsledky průzkumu je možno stáhnout na stránce http://www.openeurope.org.uk/research/mainfindings.pdf