EU/USA a hodnoty
Autor: David Hanák | Publikováno: 03.03.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Naopak EU připomíná civilizaci v úpadku, plnou obav o vlastní osud, ustrašenosti maskovanou za toleranci a mírumilovnost. Ztráta víry je maskována oním sociálním zajištěním co nás má zajistit proti nepřízni osudu místo Boha. Američané ke světu přistupují aktivně předpokládají, že mohou něco změnit, a že mají morální povinnost něco změnit.

Často jsou lidé přesvědčeni, že na vyčerpání nějakého tématu je třeba sáhodlouhých knih. Třeba takový Rio Praisner, jeho Americana má dva díly a celkem přes 600 stran. A to vše, aby popsal intelektuální klima v USA. A přitom stačí k popisu rozdílů jednoduchá zkratka. Jak říkal Sokrates, nejlepšími řečníky byli Lakoné, vyjadřovali se krátce: lakonicky.

A zřejmě nevědomky se onoho lakonického výroku dopustila MfD (23.2.2005), když se snažila popsat rozdíly hodnot mezi hodnotami USA a EU.

Na straně USA napsala tyto hodnoty:svoboda, Bůh, práce
Na straně EU pak: sociální zajištění, knihy a dovolenou

Jen si tak představuji jak by se tenhle „ideální“ Evropan a Američan choval v nějaké krizové situaci. Řekněme na Titaniku. Tak u Američana je to jednoduché, ten by se snažil zachránit. Nejprve celou loď, pak na záchranném plavidle, kdyby ani to nevyšlo, asi by se začal modlit. Co ale ten Evropan ? Tak nejdříve by nevěřil, že se loď vůbec potápí a dál tančil na palubě, (má přec pojištění) pak by asi hledal návod (knihu) a nakonec by rezignoval, jeho mozek by si vzal dovolenou.

Rozdíl popsaných hodnot je rozdílem civilizací. Civilizací ochotné riskovat a čelit následkům vlastních rozhodnutí. Civilizací věřící ve vlastní hodnoty. Naopak EU připomíná civilizaci v úpadku, plnou obav o vlastní osud, ustrašenosti maskovanou za toleranci a mírumilovnost. Ztráta víry je maskována oním sociálním zajištěním co nás má zajistit proti nepřízni osudu místo Boha. Američané ke světu přistupují aktivně předpokládají, že mohou něco změnit, a že mají morální povinnost něco změnit. EU a jimi vymodelovaní Evropané, místo Dánů, Finů, Portugalců atd. přistupují ke světu pasivně, rezignovali na jakoukoliv vizi a chtějí prostě tak nějak přežít. A v tom je také smysl celého projektu evropské ústavní smlouvy, má zajistit ono přežívání. Technokraté pak mají za úkol „ochránit“ občany (Evropany) před nepřízní reálného světa. Nástroji jsou sociální zajištění jako systém byrokratických příkazů a zákazů, kniha všech knih: ústava EU, vždyť má přes 300 stran. A garantovaná dovolená a taky zkrácený pracovní víkend. Takže hurá, vzhůru do jejich náruče!