Konec embarga, EU opět začne platit Palestincům
Autor: Redakce | Publikováno: 20.06.2007 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Po 18 měsících mění největší zahraniční donátor palestinské samosprávy svůj postoj a znovu pouští na palestinská území proud evropských financí. Podle vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Javiera Solany “půjde část peněz přímo” nové vládě palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na Západním břehu Jordánu. Dostane se ale i na Gazu. “Je velmi důležité vytvořit rozpočet a skrze něj být schopni pomoct lidem jak na Západním břehu Jordánu, tak v Gaze,” dodal Solana bez toho, aby upřesnil výši obnovené pomoci.

Luxemburg - Po 18 měsících mění největší zahraniční donátor palestinské samosprávy svůj postoj a znovu pouští na palestinská území proud evropských financí.

Podle vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Javiera Solany “půjde část peněz přímo” nové vládě palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na Západním břehu Jordánu. Dostane se ale i na Gazu.

“Je velmi důležité vytvořit rozpočet a skrze něj být schopni pomoct lidem jak na Západním břehu Jordánu, tak v Gaze,” dodal Solana bez toho, aby upřesnil výši obnovené pomoci.

Evropská unie zmrazila finanční pomoc Palestincům v březnu 2006 poté, co v parlamentních volbách vyhrálo radikální hnutí Hamás. Islamisté odmítli uznat stát Izrael, vzdát se násilí a respektovat dříve dosažené mírové dohody.

Až události posledních dní donutily “sedmadvacítku” přehodnotit postoj. Jak uvádí palestinské centrum pro lidská práva Al-Mizán, vnitropalestinské boje z minulého týdne stály život nejméně 160 lidí. Dalších 796 bylo zraněno. Jejich výsledkem je násilné převzetí jedenapůlmilionového pásma Gazy Hamásem.

 

http://info.pravdaoislamu.cz/index.php/2007/06/18/konec-embarga-eu-opet-zacne-platit-palestincum/