Nová azylová politika EU
Autor: Jaroslav Teplý | Publikováno: 26.06.2007 | Rubrika: Politika
Ilustrace
Konečně je to tady. EU chce drasticky změnit azylovou politiku, píše De Telegraaf (Ronald Veerman). Komise přijde s velkým balíkem návrhů, které mají spravedlivěji rozdělit rozmístění a náklady na téměř 200 tisíc uprchlíků ročně z Afriky a Asie.

Konečně je to tady. EU chce drasticky změnit azylovou politiku, píše  De Telegraaf (Ronald Veerman). Komise přijde s velkým balíkem návrhů, které mají spravedlivěji rozdělit rozmístění a náklady na téměř 200 tisíc uprchlíků ročně z Afriky a Asie.

Mimo jiné Holandsko, kde počet uchazečů o azyl v posledních letech klesá (v roce 2006 na něco víc než 14 tisíc), bude možná muset přispět k ulehčení situace zemí jako Švédsko, Dánsko a Rakousko, které přijímají relativně mnoho uprchlíků.

Také jiné země, které přijímají málo uchazečů o azyl, budou muset zaskočit, aby se omezily křiklavé situace s mladými matkami, dětmi a oběťmi mučení v záchytných střediscích. Tak mělo Portugalsko vloni jen 130 žádostí o azyl a Estonsko 5.

Proto bude komisař pro spravedlnost Frattini požadovat, aby uprchlíci, kteří po žádosti o azyl dostanou v jednom státě povolení k pobytu, se mohli bez větších problémů usadit se stejným statutem v jiné členské zemi EU. Tím by tato skupina dostala automaticky všude v Evropě stejnou zákonnou ochranu.

A tady jsme u toho. Soudruh Zapatero ve Španělsku nedávno legalizoval pobyt asi osmi set tisíc ilegálních přistěhovalců a teď se budou moci o ně rozdělit ostatní členské země. Holandsko jich právě legalizuje asi 25 tisíc. Tyto pravidelné legalizace, které nejsou ve státech EU nic výjimečného, budou tedy teď i na náš účet. Při této příležitosti je nutno si uvědomit, že tak zvaná Schengenská dohoda je jen prázdná bublina.

Na vnitřních hranicích se už nesmí kontrolovat, ale ve vlacích a kousek za hranicemi si státy jako Holandsko a Německo pořizují "létací hlídky", které mají zachytit nežádoucí hosty. Na Schengenu vydělaly jen kriminální živly. Zostřené hlídkování na moři u italského a španělského pobřeží je jen absurdní divadlo na oklamání evropských občanů, kteří si mohou myslet, že jde o zastavení té záplavy ilegálních přistěhovalců. Ti jen touží po tom, aby jejich chatrné potápějící se kocábky byly co nejdříve objeveny hlídkovými loďmi, italskými či španělskými. Přestoupí na bezpečnou loď, dostanou lékařské ošetření, jídlo a umístění v záchytném táboře. Jde tedy o humanitární pomoc, aby se ilegální přistěhovalci dostali bezpečně ke svému cíli. Jejich počet se tím ovšem nesnižuje, ale zvyšuje.
6. června 2007

http://neviditelnypes.lidovky.cz/

autor žije v Holandsku