Nikdy znovu? Jak EU (ne)bojuje s rasismem
Autor: Melanie Phillips | Publikováno: 03.07.2007 | Rubrika: Islám
Ilustrace
Evropská unie vždy tluče do stolu, přijde-li na rasismus, diskriminaci a podobná témata. Nicméně nejen, že byly Protokoly francouzsky publikovány před třemi měsíci v Belgii, ale byly i krátce nabízeny k prodeji i uvnitř budovy Evropského parlamentu.

Jeden z klíčových rysů současné protižidovské nenávisti je dostupnost carského falzifikátu Protokoly sionských mudrců v určitých islámských knihkupectvích a školách po celé Evropě. Tato zmatená a zcela zdiskreditovaná konspirační teorie o údajném židovském spiknutí s cílem ovládnout svět by měla být v naší společnosti příkladem toho, jak Západ pasivně povoluje rozsévání materiálů, které šíří jed a rozněcují nespočet nevzdělaných a přecitlivělých myslí. Přispívá k aktuálnímu ovzduší téměř středověké hysterie z údajné „světové židovské konspirace“. 

Evropská unie vždy tluče do stolu, přijde-li na rasismus, diskriminaci a podobná témata. Nicméně nejen, že byly Protokoly francouzsky publikovány před třemi měsíci v Belgii, ale byly i krátce nabízeny k prodeji i uvnitř budovy Evropského parlamentu.

Na odpor tomuto zlu se před měsícem postavil Dr. Emanuele Ottolenghi, ředitel Transatlantického institutu v Bruselu. Poslal europoslancům jako reakci kopii knihy Spiknutí (The Plot) . Spiknutí je grafická novela od Alana Eisnera, ve které autor vykreslil historii této mystifikace.

Ottolenghi byl následně ohromen, když přijal dopis z Evropského parlamentu, který říkal, že distribuce knihy byla zamítnuta "kvůli povaze svého obsahu". Když žádal o vysvětlení, byly mu předeslány rozporuplné výmluvy - prý se nepovolují reklamy, kniha měla náboženský obsah, neměla nic do činění s agendou parlamentu a podobně.

Odvolal se tedy k člence parlamentu Astrid Lullingové z Lucemburska (astrid.lulling@europarl.europa.eu), ta však dosud ani nepotvrdila příjem jeho žádosti. A zbytek Evropského parlamentu také mlčí.

A tak můžeme krásně vidět, jak a kde onen tolik vytrubovaný boj EU za antirasismus a lidská práva vlastně končí. Dopisy adresované europoslancům se pouze otevřou a - pokud se jejich obsah neshoduje s oficiálními názory - cenzurují se. A zatímco se poskytuje prostor jednomu z nejzhoubnějších příspěvků globální protižidovské nenávisti, který kdy byl vydán, a který zřejmě pro parlamentní agendu významný je, odmítá se distribuce „protijedu“, který - jak je vidět - patřičnou relevanci nemá.

Není to skandál? Jak je možné, že europoslanci něco takového tolerují?

 

Melanie Phillips je autorkou knihy Londonistán

www.eurabia.cz

http://www.melaniephillips.com/

14. června 2007

vyhledal a doporučil Benjamin Kuras

název redakčně upraven