Teror se po dvou letech vrátil do ulic Velké Británie
Autor: Martin Fott | Publikováno: 10.07.2007 | Rubrika: Islám
Ilustrace
Tři pokusy o teroristický útok ve dvou dnech zneklidnily Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Ačkoliv nedošlo k obětem na životě, nové metody teroristů, kteří začali ke svým útokům využívat automobily, nepříjemně připomínají situaci v Iráku, kde teroristé způsobují bombami umístěnými v automobilech rozsáhlé ztráty na životech civilního obyvatelstva.

Tři pokusy o teroristický útok ve dvou dnech zneklidnily Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Ačkoliv nedošlo k obětem na životě, nové metody teroristů, kteří začali ke svým útokům využívat automobily, nepříjemně připomínají situaci v Iráku, kde teroristé způsobují bombami umístěnými v automobilech rozsáhlé ztráty na životech civilního obyvatelstva. V Británii vládne nejvyšší stav pohotovosti a napjatě se očekává, co přijde dál. Mezitím pokračuje pátrání po pachatelích.

V týdnu, kdy došlo ve Spojeném království ke střídání na postu předsedy vlády, a necelé dva roky po sérii teroristických útoků z 7. července 2005, hrozilo Británii krveprolití minimálně srovnatelné s tím posledním. V pátek policie zmařila dva bombové útoky v Londýně, když zneškodnila výbušná zařízení nalezené ve dvou mercedesech naplněných explozivními látkami. V sobotu pak dva muži navedli hořící Jeep do terminálu letiště ve skotském Glasgow, čímž založili požár těsně vedle lidí čekajících ve frontě u přepážek. Oba útočníci, zřejmě asijského původu, byli zatčeni, přičemž jeden z nich při zatýkání provolával „Allah, Allah.“ Úřady shledávají jasné pojítko mezi těmito útoky, provedenými ve všech případech vozidly naloženými hořlavými materiály. V sobotu ráno byli v souvislosti s těmito útoky zadrženi další dva lidé, muž a žena. Později byl v Liverpoolu zadržen pátý podezřelý. Nedaleko Glasgow policie prohledává vybrané budovy. Již v sobotu zvýšila Velká Británie stupeň ohrožení na kritický, tedy nejvyšší. Lidé jsou vyzývání k ostražitosti. Premiér Gordon Brown považuje za zřejmé, že útoky byly připraveny lidmi napojenými na organizaci Al-Kajda.

Země, která má rozsáhlé zkušenosti s teroristy z Irské republikánské armády, nyní čelí jinému druhu nebezpečí. Islámští teroristé, kteří stáli za útoky z roku 2005 a s nejvyšší pravděpodobností zosnovali i akce z toho týdne, se snaží především o co největší ztráty na životech a o vyvolání strachu a chaosu. Ačkoliv čelní představitelé Británie dali najevo, že se nedají snadno zastrašit, nová taktika teroristů je varující, neboť připomíná metody teroristů v bagdádském stylu. Sebevražedné útoky provedené za pomocí automobilů naložených výbušninami samozřejmě patří mezi extrémně nebezpečné, neboť jim prakticky nelze zabránit. Zřejmě jen shoda okolností a ostražitost občanů zabránila realizaci pátečních útoků; a rovněž fakt, že v tomto případě se nejednalo o sebevražedné útoky, ale výbušniny měly být odpáleny z prázdných aut. V neděli je zatím situace klidná. Ostražitost však zůstává na nejvyšším stupni. Další hodiny a dny ukáží, zda se skutečně Británie přemění v bojiště podobné hlavnímu městu Iráku, či zda se v pátek a sobotu jednalo pouze o časově omezenou sérii incidentů. 

autor je členem Mladé pravice, žije v Londýně

 

2.7.2007