Referendum o radaru? , proč ne, ale také o Lisabonské smlouvě a euru
Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 06.09.2007 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Pokud by tedy mělo být referendum o radaru, který neomezuje státní suverenitu, mělo by se konat určitě referendum o přijetí eura a Evropské reformní smlouvě, která náš stát připravuje o zbytky státní suverenity, které mu zbyly. Třešničkou na dortu by mohlo být referendum o vystoupení z nedememokratické a naší nezávislost potlačující Evropské unie, ale to snad někdy příště…

Sociální demokraté a komunisté požadují referendum v otázce umístění americké radarové základny, protože umístění radaru považují za významné omezení suverenity České republiky. Státní suverenita navenek i dovnitř je právo vykonávat exekutivu a vydávat zákony ve vlastní zemi a chovat se jako nezávislá jednotka mezinárodních vztahů. Americkou základnou nebude narušena suverenita jako taková na úrovni republiky, ale pouze na konkrétním malém území. Ostatně, stejně bychom mohli říct, že ambasády cizích států narušují suverenitu, když území ambasády patří tomu danému státu, a ne ČR.

 V případě našeho členství v EU se však jedná o výrazné omezení státní suverenity, protože většinu zákonů již neschvaluje český parlament, ale je nám poroučena z Bruselu. Evropská reformní smlouva (Lisabonská smlouva), která je jen evropskou ústavou přepracovanou do líbivější podoby, omezuje českou suverenitu v mnoha dalších oblastech a přeměňuje Českou republiku de facto v protektorát Bundes Republik EUland. Taktéž potenciální přijetí eura zbavuje český stát významných suverénních pravomocí v hospodářské politice, jako je například monetární politika.

 Pokud by tedy mělo být referendum o radaru, který neomezuje státní suverenitu, mělo by se konat určitě referendum o přijetí eura a  Evropské reformní smlouvě, která náš stát připravuje o zbytky státní suverenity, které mu zbyly.

 Třešničkou na dortu by mohlo být referendum o vystoupení z nedememokratické a naší nezávislost potlačující Evropské unie, ale to snad někdy příště…       

 

Více zde: http://www.modryhlas.cz/referendum-o-radaru-proc-ne-ale-take-o-evropske-reformni-smlouve-euru