Kandidát SPD do Senátu: Když afghánskému tlumočníkovi projde znásilnění sestřičky v pražské nemocnici bez trestu...
Autor: Redakce | Publikováno: 04.10.2018 | Rubrika: Rozhovory
Ilustrace
V poslední době také zastupuji skupinu brněnských aktivistů, kteří v květnu zabránili v Divadle Husa na provázku hanobení naší vlajky a byli za tento svůj pokutování radnicí v přestupkovém řízení částkou 126 000 Kč. To mi v době, kdy afghánskému tlumočníkovi projde znásilnění sestřičky v pražské nemocnici bez trestu, přijde jako neuvěřitelná věc. Taková rozhodnutí nabourávají představu občanů, že žijeme ve spravedlivém právním státě.

V pátek 28. Září – na svátek sv. Václava, jsme se v Morkůvkách potkali u hrobu „generála nebes“ Františka Peřiny s kandidátem do Senátu za Břeclavsko JUDr. Richardem Novákem. Toho jsme zde zastihli spolu s předním českým sociologem Petrem Hamplem, který jej přijel podpořit v kampani. Využili jsme této příležitosti a položili mu několik slov.
 
Otázka: „Pane doktore, co Vás přivádí na hrob generála Peřiny v tento den?“
 
Dr. Novák: „Chodím sem pravidelně, pane redaktore. Pana generála si nesmírně vážím a měl jsem tu čest setkat se s ním i osobně. A myslím, že svátek sv. Václava, patrona naší země a českého světce, je vhodným dnem připomenout si ty, kteří toho pro nás tolik udělali. A často i přinesli tu nejvyšší oběť – svůj život.
Myslím, že to je něco, co si v dnešní době vůbec neumíme představit. Ta oběť celku, oběť ve prospěch něčeho vyššího a lepšího, než je jednotlivec, je pro současnou generaci těžko představitelná. A myslím, že právě příklady lidí jako je generál Peřina mohou lidem ukázat, že existuje i něco víc...“
 
Otázka: „Letos kandidujete do Senátu. Co Vás k tomu vedlo?“
 
Dr. Novák: „Jsou chvíle, kdy člověk již nemůže stát stranou a jen pozorovat, co se děje s jeho zemí. Myslím, že zrovna prožíváme jeden z dějinných zvratů a ačkoli si to málokdo uvědomuje, nyní se rozhoduje o našem bytí a nebytí na další desítky let a obecně o tom, zda si uchováme kontrolu a vliv ve vlastní zemi.
Je to možná nenápadné, protože ta bitva se na rozdíl od naší historie neodehrává na hranicích nebo bitevních polích. Ten střet je nenápadný, plíživí a bojištěm jsou kanceláře elit v Bruselu i v Praze i sdělovací prostředky.
A proto jsem i já rozhodl, že s ohledem na svoji dosavadní zkušenost a profesní kariéru policisty a advokáta se na některé věci nemohu už jen dívat. Že pokud se chci podívat do očí svým blízkým, musím je změnit. A tak jsem se rozhodl kandidovat do Senátu.“
 
Otázka: „Kandidujete za nějakou stranu nebo jako nezávislý kandidát a jaké jsou Vaše priority?“
 
Dr. Novák: „Kandiduji jako nezávislý kandidát s podporou SPD. Víte, já celý život říkám to stejné. Kdo mne zná, ví, že jsem se za posledních dvacet let názorově nezměnil. Občas mám pocit, že se měnil ten svět kolem rychleji než já. A SPD v současné době říká v podstatě to stejné, co já. A proto byla moje kandidatura za tuto stranu logická a pro moje voliče pochopitelná.
Mám celoživotní zkušenost v právní oblasti. Byl jsem policista a pak advokát. Logicky se chci věnovat problematice bezpečnosti a práva. Jako advokát jsem viděl celou řadu nespravedlností, kdy stát a nebo někdo velký semlel toho menšího a slabšího. Však to znáte všichni kolem sebe. A jako senátor bych podobným věcem chtěl zabránit. Ne individuálně, ale systémově. Přispět ke zlepšení právního řádu tak, aby v naší zemi mohl žít každý slušný člověk bezpečný a dobrý život.
A jako každý z Břeclavska se chci věnovat problematice zemědělství a vinařství. Ať je to problematika sucha nebo konkrétně vinařský zákon, je zde mnoho práce, která musí být vykonána a zatím se k ní nikdo nemá.“
 
Otázka: „Jako advokát jste známý bojem proti inkluzi. Jak se situace vyvíjí v současnosti.“
 
Dr. Novák: „Podal jsem ústavní stížnost ve věci zrušení inkluze. Bohužel neměla patřičnou podporu od politiků, kteří ji musí podpořit, aby byla Ústavním soudem přijata. Mnoho z nich sice inkluzi kritizuje, ale nepřipojili se. Zde chci ještě dodatečně poděkovat Václavu Klausovi ml., který nám se stížností pomáhal. Pokud bych byl zvolen do Senátu, budu iniciovat zrušení inkluze v rozsahu, která dle odborníků nemá pro naše školství praktický smysl. Což určitě ušetří pár miliard, které mohou být použity pro školství téměř ihned.
V poslední době také zastupuji skupinu brněnských aktivistů, kteří v květnu zabránili v Divadle Husa na provázku hanobení naší vlajky a byli za tento svůj pokutování radnicí v přestupkovém řízení částkou 126 000 Kč. To mi v době, kdy afghánskému tlumočníkovi projde znásilnění sestřičky v pražské nemocnici bez trestu, přijde jako neuvěřitelná věc. Taková rozhodnutí nabourávají představu občanů, že žijeme ve spravedlivém právním státě.
 
Otázka: „A jak tipujete výsledek voleb – komunálních i senátních?“
 
Odpověď: „Věřím, že lidé již otevřeli oči a že vidí, kdo jak hovoří a jak koná. Nemůžete tu mít lidi, kteří horují za malé vinaře a přitom je dvacet let živí největší směnitelé půdy a čerpači dotací na okrese. Věřím, že lidé se již odváží volit skutečně podle svých zájmů a podle toho, co je nejlepší pro ně a jejich rodiny. Pak o výsledek nemám strach. Věřím v naše lidi. Věřím v náš národ. Jak říkal Tomáš Garrigue Masaryk – Člověk bez národa by nebyl ničím.“