Izrael a NATO
Autor: Karel Orlík | Publikováno: 05.11.2007 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Stát Izrael oficiálně požádal o formální partnerství s NATO. Partnerství zahrnuje výměnu informací bezpečnostních složek, vojenských zkušeností a společné operace. "Prohloubení spolupráce s NATO je součástí naši zahraniční politiky a posílením multilaterální diplomacie", uvedla 22.října ministryně zahraničí Cipi Livniová. Spolupráce Izraele s NATO podle Livniové posílí bezpečnost v celém regionu, zejména na egyptské hranici s Gazou, neboť Izrael dnes čelí větší hrozbě ze strany Hamásu než kdykoli předtím. Ministryně je přesvědčena, že NATO najde v Izraeli spolehlivého partnera.

Stát Izrael oficiálně požádal o formální partnerství s NATO. Partnerství zahrnuje výměnu informací bezpečnostních složek, vojenských zkušeností a společné operace.

"Prohloubení spolupráce s NATO je součástí naši zahraniční politiky a posílením multilaterální diplomacie", uvedla 22.října ministryně zahraničí Cipi Livniová. Spolupráce Izraele s NATO podle Livniové posílí bezpečnost v celém regionu, zejména na egyptské hranici s Gazou, neboť Izrael dnes čelí větší hrozbě ze strany Hamásu než kdykoli předtím. Ministryně je přesvědčena, že NATO najde v Izraeli spolehlivého partnera.

Dialog mezi Izraelem a NATO pokračuje od roku 1994 a je součástí dialogu se středozemními státy Alžírskem, Marokem, Tuniskem, Egyptem a dále i s Mauretánií a Jordánskem. Dialog s Izraelem se od roku 2006 ještě zintenzivnil. Netanjahu vyzval NATO k přijetí Izraele za člena do 2010 s poukazem na sílící hrozbu ze strany Íránu.

 

(worldtribune, 30.10.07, ko)