Evropští socialisté usilují o levnější kondomy
Autor: Mária Pešeková | Publikováno: 16.11.2007 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Podle viceprezidenta socialistů v EP Jana Marinuse Wiersmy by to „byl praktický krok v boji proti AIDS, kdyby došlo ke snížení DPH na kondomy na minimální sazbu pěti procent. Wiersma také zdůraznil narůstající počet infikovaných v Evropě, kde bylo v roce 2005 diagnostikováno 27 000 nových případů nemocných. Možná by ale nebylo od věci zjistit, jaký podíl na šíření nemoci mají nelegální přistěhovalci.

Poslanci Evropského parlamentu ze socialistické frakce chtějí vyzvat členské státy EU ke snížení DPH na kondomy na úroveň pěti procent. Strana evropských socialistů zveřejnila svůj záměr předložit příslušnou petici před prvním prosincem, tedy před Světovým dnem boje proti AIDS. Podle viceprezidenta socialistů v EP Jana Marinuse Wiersmy by to „byl praktický krok v boji proti AIDS, kdyby došlo ke snížení DPH na kondomy na minimální sazbu pěti procent. Wiersma také zdůraznil narůstající počet infikovaných v Evropě, kde bylo v roce 2005 diagnostikováno 27 000 nových případů nemocných. Možná by ale nebylo od věci zjistit, jaký podíl na šíření nemoci mají nelegální přistěhovalci.

 

Je také velice dojemné, jak se socialisté snaží hájit zájmy obyvatelů členských zemí EU, neberou ovšem v úvahu, že tato forma boje proti AIDS není jediným a ani nejlepším způsobem eliminování nemoci (může v určitých případech selhat stejně jako stoprocentně nezabrání otěhotnění). Navíc není řešením skutečné příčiny, kterou je uvolněnost sexuálních vztahů, naopak, ještě víc ji podporuje. Co největší přístupnost kondomů je však určitě nejsnadnější a navíc velice líbivou formou, jak se ukázat na veřejnosti, že někomu „opravdu záleží“ na zdraví občanů. Snížení cen prostředků pro „bezpečný sex“ může socialistům v hédonistické a promiskuitní Evropě také získat hlasy voličů. Mluvit o sexuální zdrženlivosti a věrnosti se přece v dnešní „moderní Evropě“ vůbec nepatří. Jenom jsem zvědavá na reakci poslanců z EPP.