Stalin, Francisco Franco a Zapaterova kulturní revoluce
Autor: Maciej Ruczaj | Publikováno: 05.12.2007 | Rubrika: Kulturní válka
Ilustrace
Ošklivé překvapení způsobil však Zapaterovi jeho úhlavní nepřítel – katolická Církev. Pouze tři dny před plánovaným hlasováním nad zákonem o historické pamětí, se v Římě konala největší slavnost beatifikace v dějinách Církve. Bylo blahořečeno 498 obětí španělských obětí „pronásledování za víru“, čti: obětí řádění komunistických a anarchistických band, které byly pravou realitou úžasného „republikánského“ Španělska. Nu, popravdě těžko může být člověk „nestranný“ v situaci, když pokroková „republikánská“ vláda toleruje nebo dokonce řídí nejrozsáhlejší a nejintenzivnější pronásledování křesťanů (především duchovních) v západní Evropě 20. století (obětí se stalo více než 10 tisíc kněží a jeptišek, nemluvě o světských věřících).

Když se nedávno Estonsko a Polsko pokusily o odstranění pomníků slavících západní tažení Stalinovy Rudé armády (nazývané některými „osvobozením“), z celé Evropy se ozývaly hlasy pobouření vůči urážení cítění Rusů a „drásání starých rán“. Když před měsícem První revolucionář Evropy, španělský premiér Zapatero prosadil další krok své kulturní revoluce týkající se odstraňování památek po španělské občanské válce, Evropa souhlasně přikyvovala. „Dědictví tyranie se musí odstranit“ - znělo ze všech stran. V EU existují totiž tyranie přijatelné a nepřijatelné...

Podle zákona o „historické pamětí“ má se např. stát postarát o to, aby všechny obětí obětí španělské války na tzv. „republikánské“ straně našly důstojné místo věčného odpočinutí: iniciativa zcela určitě potřebná a chvályhodná. Stejně tak jako otevření archívu týkajících se občanské války, která jako všechny občanské války byla událostí tragickou a nejednoznačnou (i když nějak se mi nechce věřit, že Španělsko Zapaterovy kulturní revoluce je schopné objektivní historické analýzy). Pak ale přichází i další body: mají být odstraněny všechny zbývající (není jich už příliš mnoho) památníky, pomníky či tabule slavící vítězství generála Franco nad „republikány“, změněny všechny názvy ulic jakkoliv týkající se frankismu. Občanská válka má být jasně ukázána jako konflikt dobra a zla, světla a temnoty, v němž pouze jedna strana si zaslouží mít své ulice a památníky.


70. výročí začátku španělské občanské války

Ošklivé překvapení způsobil však Zapaterovi jeho úhlavní nepřítel – katolická Církev. Pouze tři dny před plánovaným hlasováním nad zákonem o historické pamětí, se v Římě konala největší slavnost beatifikace v dějinách Církve. Bylo blahořečeno 498 obětí španělských obětí „pronásledování za víru“, čti: obětí řádění komunistických a anarchistických band, které byly pravou realitou úžasného „republikánského“ Španělska. Byla to pouze další ze série blahořečení španělských mučedníků, která zahájil Jan Pavel II., tentokrát však získala speciální politické vyznění.

Samozřejmě krok Benedikta XVI. vyvolal mediální bouři. Ozvaly se protesty proti „historickému relativismu“ Církve (co je na mučednictví relativního?) a výzvy k tomu, aby uctila i padlé na druhé straně barikády a kát se za to, že hierarchie podpořila během konfliktu pouze jednou ze stran. Nu, popravdě těžko může být člověk „nestranný“ v situaci, když pokroková „republikánská“ vláda toleruje nebo dokonce řídí nejrozsáhlejší a nejintenzivnější pronásledování křesťanů (především duchovních) v západní Evropě 20. století (obětí se stalo více než 10 tisíc kněží a jeptišek, nemluvě o světských věřících).

70. výročí začátku španělské občanské války

Zdá se však, že nakonec papežův krok měl své dopady i v samém Španělsku. Během vatikánských slavností vedl španělskou delegaci ministr zahraničí Miguel Angel Moratinos – zároveň zpravodaj nového zákona. A několik dnů později španělské Kortézy zákon o historické pamětí sice přijaly, ale s významnou výjimkou, že „odstraňování“ se nebude týkat kostelů (gigantické frankistické mausoleum v Údolí mrtvých u Madridu také nebude zničeno), které mohou pamatníky a cedule ponechat „s estetických nebo náboženských důvodů“. Tož, laskavá a velkorysá je španělská vláda...


70. výročí začátku španělské občanské války