Liga proti antisemitismu: Zabraňme pochodu neonacistů v Plzni!
Autor: Redakce | Publikováno: 17.12.2007 | Rubrika: ShortNews
Ilustrace
Liga proti antisemitismu důrazně vyzývá odpovědné úřady, občanská sdružení, právníky i všechny antinacisticky a demokraticky smýšlející občany, aby se připojili k ostrému protestu proti chystané akci neonacistů, kteří po svém neúspěšném pokusu o provokaci podniknutém 10. listopadu 2007 v Praze opět připravují další akci. Extrémisté ohlásili provokativní pochod na 19. ledna, kdy chtějí demonstrovat svoji sílu v Plzni. Datum pochodu není ani nyní zvoleno náhodně, ačkoliv je tato akce ohlášena jako „Protestní pochod za svobodu slova“, termín provokace se kryje s výročím transportů plzeňských Židů, které začaly 18. ledna 1942.

Liga proti antisemitismu důrazně vyzývá odpovědné úřady, občanská sdružení, právníky i všechny antinacisticky a demokraticky smýšlející občany, aby se připojili k ostrému protestu proti chystané akci neonacistů, kteří po svém neúspěšném pokusu o provokaci podniknutém 10. listopadu 2007 v Praze opět připravují další akci. Extrémisté ohlásili provokativní pochod na 19. ledna, kdy chtějí demonstrovat svoji sílu v Plzni.
 
Datum pochodu není ani nyní zvoleno náhodně, ačkoliv je tato akce ohlášena jako „Protestní pochod za svobodu slova“, termín provokace se kryje s výročím transportů plzeňských Židů, které začaly 18. ledna 1942. Během tří transportů bylo z Plzně odvlečeno do Terezína 2605 židovských spoluobčanů.
 
Nynější pochod extrémistů je zřejmě navíc pokusem zjistit, kolik drzosti a výhrůžek si společnost nechá líbit, neboť svolavatelé veřejně oslovují své příznivce výzvou, aby na pochod přišli ozbrojeni:
„Ve světle událostí z 10. 11. 2007 organizátoři doporučují všem, kteří vlastní zbrojní průkaz, aby si podle § 60 písmena d  zákona o střelných zbraních a střelivu zažádali o povolení míti zbraň na veřejném shromáždění s sebou.“
 
Organizátor plzeňského pochodu Václav Bureš se netají tím, že tato provokace je reakcí na provokaci 10. listopadu 2007 v Praze, kterou se podařilo zmařit.
Liga proti antisemitismu vyzývá všechny odpovědné instituce i občany, aby zabránili tomuto pošlapání lidské důstojnosti stejně, jako se to podařilo v Praze.
 
 
Věra Tydlitátová, Th.D.
Mluvčí Ligy proti antisemitismu
 
 
Informace:
http://www.odpor.org/index.php?page=clanky&kat=&clanek=728
http://zpravy.idnes.cz/extremiste-projdou-plzni-v-den-kdy-odsud-naciste-odvazeli-zidy-ps0-/domaci.asp?c=A071216_151922_domaci_jan