Arabové znesvětili hroby biblických hrdinů Jozueho a Káleba
Autor: Redakce | Publikováno: 21.12.2007 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace
Židovští věřící byli v úterý zděšeni stavem, v jakém nalezli Araby znesvěcené hroby biblického Jozueho, Káleba a Nuna (Jozuova otce). Členové organizace Jediný Šechem, která organizuje návštěvy u hrobů, přijeli do vesnice Timnat (Kifl) Haress, poblíž Arielu v Samaří, aby místa připravili pro speciální modlitební shromáždění, a nalezli místa znesvěcená arabskými vandaly. Hrobky Jehošua ben Nuna (Jozueho), Nuna a Káleva ben Jefune (Káleba) byly pokryty odpadky a výkaly – jak zvířecími, tak lidskými – a v nejbližším okolí byla napsána různá protižovská a nacistická hesla a symboly.

Autor: Ezra HaLevi   
Friday, 21. 12. 2007

Židovští věřící byli v úterý zděšeni stavem, v jakém nalezli Araby znesvěcené hroby biblického Jozueho, Káleba a Nuna (Jozuova otce).

Členové organizace Jediný Šechem, která organizuje návštěvy u hrobů, přijeli do vesnice Timnat (Kifl) Haress, poblíž Arielu v Samaří, aby místa připravili pro speciální modlitební shromáždění, a nalezli místa znesvěcená arabskými vandaly. Hrobky Jehošua ben Nuna (Jozueho), Nuna a Káleva ben Jefune (Káleba) byly pokryty odpadky a výkaly – jak zvířecími, tak lidskými – a v nejbližším okolí byla napsána různá protižovská a nacistická hesla a symboly.

V úterý v noci se židovští věřící nicméně u hrobek shromáždili k modlitbám 10. Tevetu, dne modlitby kadiš a dalších modliteb za ty, jejichž datum smrti není známo, jako je tomu i u Káleva ben Jefune. Organizátoři místo vyčistili a návštěvnící tak byli ušetřeni nepříjemného zážitku.

Modlitby také byly závěrem 30 denního truchlení nad smrtí zavražděného Ida Zoldana z Kedumim, zastřeleného před měsícem teroristy – příslušníky palestinské policie, když projížděl vozem arabskou vesnicí.

Organizátoři uvádějí, že se zúčastnili Židé různých náboženských směrů – charedim (ultraortodoxní), náboženští sionisté i tradiční. Výborná také byla bezpečnostní spolupráce s Efraimskou divizí izraelské armády.

Organizace Jediný Šechem vyzvala veřejnost, aby udělal vše možné k ochraně svatých míst v Samaří, včetně Josefovy hrobky v Šechemu, a bojovala za práva Židů volně navštěvovat svá svatá místa a modlit se zde.

Zde můžete shlédnout fotografie z půlnoční návštěvy u hrobů Jozueho, Káleba a Nuna na webu Arutz 7.

sc

Článek vychází z informací zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News.