Bakala i expremiér Sobotka podle našeho názoru patří před soud. Co bylo ukradeno, musí být vráceno!
Autor: Radim Fiala | Publikováno: 16.10.2019 | Rubrika: Zamyšlení
Ilustrace
Sněmovní vyšetřovací komise k OKD podá na závěr svého dvouletého působení řadu trestních oznámení. Budou směřovat na několik bývalých ministrů včetně expremiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), dále na jeho kamaráda Radka Pokorného či někdejšího majitele OKD Zdeňka Bakalu. Tato trestní oznámení vítáme, protože tunelář Bakala i expremiér Sobotka podle našeho názoru patří před soud a vše by mělo být vyjasněno! Privatizace OKD je jednou z největších porevolučních zlodějin. Co bylo ukradeno, musí být vráceno! A někdo by měl jít sedět...

Sněmovní vyšetřovací komise k OKD podá na závěr svého dvouletého působení řadu trestních oznámení. Budou směřovat na několik bývalých ministrů včetně expremiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), dále na jeho kamaráda Radka Pokorného či někdejšího majitele OKD Zdeňka Bakalu. Tato trestní oznámení vítáme, protože tunelář Bakala i expremiér Sobotka podle našeho názoru patří před soud a vše by mělo být vyjasněno! Privatizace OKD je jednou z největších porevolučních zlodějin. Co bylo ukradeno, musí být vráceno! A někdo by měl jít sedět...

„Privatizaci OKD a navazující skutečnosti zřejmě doprovázela nekompetentní i závažná úmyslná protiprávní jednání politiků, úředníků, podnikatelů i jejich advokátů, která byla v rozporu se zájmy státu s jeho občanů, často trestněprávního charakteru,“ stojí hned v úvodu třicetistránkového návrhu závěrečné zprávy sněmovní komise. A to je i podle nás pravda.

V kauze OKD jde o to, že stát svůj 46procentní podíl v OKD prodal v září 2004 za 4,1 miliardy korun firmě Karbon Invest (učinila tak koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody), za níž stáli tři majoritní vlastníci firmy v čele s Viktorem Koláčkem. Ti pak celé OKD, kam kromě dolů patřilo i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce, o pár měsíců později prodali za 10 miliard korun společnosti spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou.

Ministrem financí v tehdejší koaliční vládě byl expředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Šéfem rozpočtového výboru byl za koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek, nynější předák TOP 09. O záměru privatizace společnosti OKD formou přímého prodeje majoritnímu akcionáři, koncernu Karbon Invest, vláda rozhodla v březnu 2004.

Ocenění firmy Ernst & Young z roku 2005 ohodnotilo OKD dokonce na 52 miliard korun (tedy zhruba šestinásobek ceny na akcii, než za kterou stát svůj podíl prodal). Ocenění znalecké firmy Novota celých OKD je vyčísleno na téměř 22,5 miliardy, tedy na trojnásobek ceny, jež v přepočtu na akcie dostal stát. Exposlanec Ladislav Šincl uvedl, že Zdeněk Bakala vydělal zatím na OKD – na dividendách a primárním úpisu akcií 67 miliard. Exposlanec Břetislav Petr to odhadl dokonce na sto miliard.

Po nástupu Bohuslava Sobotky do funkce ministra financí připravoval podklady pro Evropskou komisi ve věci nedovolené podpory za Ministerstvo financí samotný kupující, respektive advokátní kancelář Pokorný-Wagner, v níž je společníkem Radek Pokorný, blízký přítel právě Bohuslava Sobotky. Skandální je, že to totiž byla advokátní kancelář, která v té době zastupovala Zdeňka Bakalu, tedy kupujícího, na kterého byla stížnost směřována a který měl podle stížnosti nedovolenou podporu státu uhradit. A šlo o miliardy.

MF Dnes v dubnu 2014 informovala, že se Evropská komise podivovala nad nízkou privatizační cenou OKD, a tehdy mohla vláda ještě privatizaci zastavit. Přesto Sobotkovo ministerstvo zaslalo Evropské komisi stanovisko vypracované advokátní kanceláří Pokorný, Wagner & spol., která pracovala pro kupce OKD, a toto stanovisko hájilo již uzavřenou smlouvu.

MF Dnes uvedla, že ještě v roce 2006 prý existovala šance na zmaření nevýhodné privatizace OKD, ve které stát mohl tratit mnoho miliard korun. Odpověď Evropské komisi připravil Sobotkův přítel, advokát Radek Pokorný, jenž současně pracoval i pro Zdeňka Bakalu, který finálně OKD získal. Odpověď Evropské komisi z ministerstva byla na hlavičkovém papíru Bohuslava Sobotky, i když se hájí tím, že dokument podepsal tehdejší náměstek Eduard Janota.

Připomínám, že my v hnutí SPD prosazujeme odvolatelnost politiků, v případě, že zradí svůj program a podvedou své voliče. Součástí našeho programu bude i nadále zpětné prokázání majetku nad hranici 20 miliónů. Co bylo ukradeno, musí být vráceno. Není to žádná retroaktivita práva, nýbrž jde o základní uplatnění principu, že nemůže být prospěch z trestné činnosti.

Velmi kriticky se v tomto případě díváme na praxi minulých let, na privatizační proces a právní stav, ve kterém tento privatizační proces probíhal. Odmítáme idealizaci privatizačních procesů v tzv. devadesátkách i pozdějších letech. Ano, miliony lidí dostaly příležitost rozjet své podnikání, ale zároveň politicko-mocenské skupiny rozkradly bohatství této země a předali ji do rukou nadnárodních korporací. Každý, kdo nelegálně přišel ke svému majetku a každý, kdo při jeho získání porušoval zákon, musí vědět, že hnutí SPD žádá jeho zdanění, náhradu nebo vrácení. To není nic jiného než spravedlnost.

Připomeňme, že tunelář Zdeněk Bakala zasponzoroval v minulosti ODS 15 miliony korun a Kalouskově TOP 09 věnoval 7,5 milionu korun. Je vůbec zvláštní, že Bakala má peníze na to, že si platí novináře, kteří neustále špiní jemu nepohodlné politiky jako jsme my v SPD, ale odmítá zaplatit škody způsobené jeho privatizací OKD. Pro úplnost uvádím, že pod Bakalu spadají Hospodářské noviny, Respekt, server Aktuálně.cz a internetová televize DVTV, takže každý, kdo si tato média kupuje nebo je sleduje platí peníze do kapsy právě Bakalovi. A jak víte, tak tuto privatizaci podepsal Bohuslav Sobotka z ČSSD. Otřesná situace a spravedlnost je stále daleko. My říkáme, že co bylo ukradeno, musí být vráceno. A že by měl někdo sedět...

https://www.novinky.cz/…/komise-k-okd-chce-dat-stihat-dlouh…

Na obrázku může být: 2 lidé, smějící se lidé, meme a text